Produkty

Repusowanie – czym jest?

Repusowanie – czym jest?

Kiedy zdawałoby się, że sztuka rzemieślnicza i wykonywanie rozmaitych elementów ozdobnych, a nawet architektonicznych własnymi rękami zostały wyparte przez seryjne produkcje, okazuje się, że takie techniki są wciąż żywe. Jedną z nich jest repusowanie, które daje olbrzymie możliwości pod względem wykonywania przedmiotów z miękkich metali – na czym dokładnie polega?

Repusowanie, czyli kucie na zimno

repustowanie1Repusowanie, zwane również trybowaniem, znane jest już od starożytności – to właśnie tą techniką wykonane zostało jedno z dzieł sztuki antycznej, czyli maska Agamemnona. Jednak również w dużo bliższych nam czasach znajdziemy znane obiekty repusowane, jak np. Statua Wolności – symbol Nowego Jorku.

Repusowanie ma za zadanie zarówno kształtować, jak i zdobić metalową blachę. Taki efekt można osiągnąć poprzez wybijanie wgłębień w kawałkach blachy, które po drugiej stronie dają wypukły, pożądany wzór. Aby zachować jak najwyższą precyzję pracy, wcześniej na obrabianym materiale należy narysować to, co chce się wykuć, co pozwala na osiągnięcie jeszcze lepszych efektów. Technika repusowania nie jest jednak łatwa – używane materiały są bowiem narażone na spore naciągnięcia i jeśli nie są dobrej jakości, mogą pękać w czasie wytłaczania dekoracji. Do repusowania potrzebne są specjalistyczne narzędzia – młotki, punce czy miękkie kowadła. Więcej o tych przyrządach przeczytamy w tym artykule.

Czy wiesz, że...

Słowo repusowanie pochodzi od francuskiego repousser, co oznacza odpychać. Dobrze oddaje to naturę tej sztuki, w której właśnie poprzez wypychanie blachy do przodu uzyskujemy niezwykłe efekty dekoracyjne.

 Młotek krzyżowy Magnusson 114 g Materiały stosowane w repusowaniu

Jak już wcześniej wspomnieliśmy, do repusowania najlepiej nadają się metale miękkie. W tej technice nie powinno się bowiem nagrzewać blachy w celu poprawienia jej elastyczności. Dlatego też tutaj najlepiej sprawdzają się materiały ciągliwe i kowalne, takie jak złoto, srebro, miedź, mosiądz czy żelazo. Dzięki swoim właściwościom są one w o wiele mniejszym stopniu narażone na pęknięcia, choć mimo to należy zachować ostrożność przy ich obróbce.

Co można wykonywać metodą repusowania?

przedmioty po repustowaniuJuż przykład Statui Wolności i maski Agamemnona daje pogląd na to, jak szerokie możliwości stwarza technika repusowania. Stosuje się ją zarówno przy bardzo precyzyjnych pracach jubilerskich, jak i wielkoformatowych projektach. Popularnie repusowanie wykorzystuje się też przy wykonywaniu detali architektonicznych, szczególnie z miedzi – jest to popularny materiał do takich ozdób, ponieważ z upływem czasu pokrywa się szlachetną patyną kojarzoną z wieloma dachami znanych budowli. Dlatego też metodą repusowania tworzy się często szpice i chorągiewki dachowe lub rzygacze przedstawiające zwierzęta lub potwory. Powszechne jest także wykonywanie dekoracji do domu – wszelkiego rodzaju mis i pater, które prezentują się pięknie i wykonane ręcznie zawsze są unikatowe. Do dzisiaj spotykane są również szyldy i napisy stworzone sztuką repusowania. W zasadzie można stwierdzić, że jest to technika uniwersalna, którą można dopasować do własnych potrzeb i pasji – podobnie jak miękką, miedzianą blachę.

Data publikacji: 28.08.2018
Doradca Dział Narzędzia

Dział Narzędzia

Powiązane artykuły

Podstawowe narzędzia ręczne, których nie może zabraknąć w naszym domu – krótki przegląd

Podstawowe narzędzia ręczne, których nie może zabraknąć w naszym domu – krótki przegląd
Jeśli nie chcemy wzywać fachowca do każdej drobnej usterki w domu, powinniśmy zaopatrzyć się w podstawowy komplet narzędzi ręcznych. Stosując je, z ła...
Czytaj więcej

Młotki – rodzaje i wybór

Młotki – rodzaje i wybór
Nie każdy wie, jak wiele jest różnych odmian i rodzajów młotków. Na co zwrócić uwagę, by odpowiednio dobrać je do konkretnych zastosowań?
Czytaj więcej

Młotki z tłumikiem drgań – do czego mogą nam się przydać?

Młotki z tłumikiem drgań – do czego mogą nam się przydać?
Młotki z tłumikiem drgań są nowością wśród dostępnych na rynku narzędzi. Może się ona okazać przełomowa, jeśli chodzi o znaczne zwiększenie komfortu p...
Czytaj więcej

Ocena i komentarz dla:

Repusowanie – czym jest?