Repusowanie, czyli kucie na zimno
Repusowanie, zwane również trybowaniem, znane jest już od starożytności – to właśnie tą techniką wykonane zostało jedno z dzieł sztuki antycznej, czyli maska Agamemnona. Jednak również w dużo bliższych nam czasach znajdziemy znane obiekty repusowane, jak np. Statua Wolności – symbol Nowego Jorku.
Repusowanie ma za zadanie zarówno kształtować, jak i zdobić metalową blachę. Taki efekt można osiągnąć poprzez wybijanie wgłębień w kawałkach blachy, które po drugiej stronie dają wypukły, pożądany wzór. Aby zachować jak najwyższą precyzję pracy, wcześniej na obrabianym materiale należy narysować to, co chce się wykuć, co pozwala na osiągnięcie jeszcze lepszych efektów. Technika repusowania nie jest jednak łatwa – używane materiały są bowiem narażone na spore naciągnięcia i jeśli nie są dobrej jakości, mogą pękać w czasie wytłaczania dekoracji. Do repusowania potrzebne są specjalistyczne narzędzia – młotki, punce czy miękkie kowadła. Więcej o tych przyrządach przeczytamy w tym artykule.
Czy wiesz, że... Słowo repusowanie pochodzi od francuskiego repousser, co oznacza odpychać. Dobrze oddaje to naturę tej sztuki, w której właśnie poprzez wypychanie blachy do przodu uzyskujemy niezwykłe efekty dekoracyjne. |
Materiały stosowane w repusowaniu
Jak już wcześniej wspomnieliśmy, do repusowania najlepiej nadają się metale miękkie. W tej technice nie powinno się bowiem nagrzewać blachy w celu poprawienia jej elastyczności. Dlatego też tutaj najlepiej sprawdzają się materiały ciągliwe i kowalne, takie jak złoto, srebro, miedź, mosiądz czy żelazo. Dzięki swoim właściwościom są one w o wiele mniejszym stopniu narażone na pęknięcia, choć mimo to należy zachować ostrożność przy ich obróbce.
Co można wykonywać metodą repusowania?
Już przykład Statui Wolności i maski Agamemnona daje pogląd na to, jak szerokie możliwości stwarza technika repusowania. Stosuje się ją zarówno przy bardzo precyzyjnych pracach jubilerskich, jak i wielkoformatowych projektach. Popularnie repusowanie wykorzystuje się też przy wykonywaniu detali architektonicznych, szczególnie z miedzi – jest to popularny materiał do takich ozdób, ponieważ z upływem czasu pokrywa się szlachetną patyną kojarzoną z wieloma dachami znanych budowli. Dlatego też metodą repusowania tworzy się często szpice i chorągiewki dachowe lub rzygacze przedstawiające zwierzęta lub potwory. Powszechne jest także wykonywanie dekoracji do domu – wszelkiego rodzaju mis i pater, które prezentują się pięknie i wykonane ręcznie zawsze są unikatowe. Do dzisiaj spotykane są również szyldy i napisy stworzone sztuką repusowania. W zasadzie można stwierdzić, że jest to technika uniwersalna, którą można dopasować do własnych potrzeb i pasji – podobnie jak miękką, miedzianą blachę.