Produkty

Roboty koszące do trawy

Roboty koszące do trawy

Nie tak dawno poznaliśmy samobieżne roboty do odkurzania i mycia podłóg, a ostatnio roboty opanowały także trawniki. Te maszyny mogą z powodzeniem wykonać za nas pracochłonne zadania i regularnie dbać o stan naszego trawnika.

roboty do trawySposób działania

Roboty koszące automatycznie ścinają trawę na wyznaczonym terenie – wystarczy zapewnić im źródło zasilania i zaprogramować obszar i termin, w jakim mają wykonać pracę. Samobieżnym robotom koszącym, przed rozpoczęciem zadanej im pracy, należy zapewnić bazę podłączoną do prądu, gdzie następować będzie każdorazowe zasilanie urządzenia. Najczęściej ładowanie trwa około 1,5 do 2 godzin, a nieprzerwana praca robota wynosi ponad 3 godziny.

Następnie wyznaczamy robotowi teren jego pracy. Pożądany zasięg działania ograniczamy za pomocą specjalnego przewodu, zamocowanego na powierzchni trawnika lub ukrytego pod darnią. Czujniki robota odczytają przekazane im w ten sposób informacje, zawężające obszar działania. Następnie już tylko włączamy maszynę i obserwujemy, jak samodzielnie pokonuje wyznaczony teren trawnika, ścinając i rozdrabniając trawę.

Dobry robot nie wyłącza się i nie rezygnuje z pracy, gdy napotka na swej drodze przeszkody, a jedynie usiłuje je ominąć, zmieniając kierunek poruszania. Dzięki systemowi wbudowanych czujników, nie powinien się gubić w terenie, a w razie konieczności, gdy zaczyna brakować mu zasilania, samodzielnie wraca do bazy.

Ciekawe funkcje

Możemy nabyć roboty koszące dowolnej wielkości, o rożnych funkcjach, mocy i ciężarze. Powierzchnie robocze możliwe do obrobienia przez poszczególne rodzaje robotów są zróżnicowane, bo osiągają od 20 aż do 20 000 m2. Wysokość cięcia trawy możemy ustawiać dowolnie – zazwyczaj na poziomie od około 15-20 mm do 60-80 mm. Szerokości pola koszenia w trakcie pojedynczego przejazdu wynosi, w zależności od typu robota, od kilkunastu do kilkudziesięciu centymetrów (od 18 do ok 60 cm).

Roboty koszące są wyposażone w podwójne lub potrójne ostrza ze stali nierdzewnej, dokładnie rozdrabniające trawę (wykonują tzw. mulczowanie). Tak drobne ścinki trawy szybko ulegają rozkładowi i nadają się do nawożenia trawnika.

Możliwe są także inne funkcje i udogodnienia dostępne w poszczególnych typach robotów:

- programowanie codziennego czasu samodzielnego koszenia,

- programowanie (np. tygodniowe) częstotliwości pracy kosiarki,

- automatyczne ładowanie się robota,

- czujnik deszczu,

- czujnik spadku terenu,

- kontrola wysokości i rozdrobnienia koszonej trawy,

- samoczynne czyszczenie się kół,

- samodzielna obsługa kilku odrębnych obszarów koszenia,

- koszenie trawy także na obrzeżach i w narożnikach,

- możliwość sterowania robotem przez dotykową konsolę i bluetooth,

- automatyczna blokada noża (np. przy podnoszeniu) dla zapewnienie bezpieczeństwa,

- zabezpieczenie (np. PIN-em) przed niepowołanym użyciem,

- włączanie alarmu i szereg innych.

Roboty potrafią pracować w każdych warunkach pogodowych, mogą działać także podczas naszej nieobecności. Są przystosowane do nierówności terenu, mogą pracować na zboczach o nachyleniu do 35 stopni. Ich praca zazwyczaj jest stosunkowo cicha, dzięki czemu w pobliżu można spokojnie wypoczywać.roboty do trawy

Minusy

Jedną z największych wad robotów ścinających trawę jest ich cena. Co prawda są modele dostępne już od około 3 tysięcy złotych, a konkretna cena zależy od wybranego typu oraz producenta. Zakres korzystania z urządzeń–robotów nie jest jeszcze duży.

Jak wykazały badania przeprowadzone przez Komisję Europejską w 2012 roku, tylko 12% obywateli Unii miało kontakt, w domu lub pracy, z robotami. Jednakże optymizmem napawa fakt, że aż 70% mieszkańców Unii pozytywnie odnosi się do możliwości korzystania z nich.

Doradca Dział Ogród

Dział Ogród

Powiązane artykuły

Koszenie trawnika - top 6 maszyn do koszenia trawy

Koszenie trawnika - top 6 maszyn do koszenia trawy
Koszenie trawnika należy do podstawowych obowiązków związanych z pielęgnacją posesji. W Castoramie wiemy, że tego typu czynności powinny przebi...
Czytaj więcej

Sprawdź, jakiej kosiarki potrzebujesz. Poradnik dla początkujących

Sprawdź, jakiej kosiarki potrzebujesz. Poradnik dla początkujących
Wbrew pozorom wybór odpowiedniej kosiarki do ogrodu czy na działkę wcale nie jest łatwy. Jeśli jesteśmy obeznani w temacie i potrafimy odczytyw...
Czytaj więcej

Jak dbać o kosiarkę?

Jak dbać o kosiarkę?
Piękny, równo przycięty i soczyście zielony trawnik to marzenie każdej osoby posiadającej przydomową działkę. Aby jednak osiągnąć ten cel, nale...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena i komentarz dla:

Roboty koszące do trawy