icon
10.03 niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl
icon
10.03 niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl

Jaki robot koszący kupić? Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę

Robot koszący to urządzenie, które pozwoli Ci w łatwy sposób zadbać o trawnik w ogrodzie. Dzięki niemu murawa będzie zawsze piękna, gęsta i zielona, a to wszystko bez Twojego wysiłku. Obecnie na rynku znajdziesz wiele różnych urządzeń, jak jednak wybrać dla siebie optymalny robot do koszenia trawy? W tym artykule podpowiadamy, jak to zrobić!

Nie tak dawno na rynku pojawiły się samobieżne roboty do odkurzania czy mycia podłóg. Ostatnio do nich dołączyły również takie, które opanowały trawniki. Kosiarki samojezdne wykonają za Ciebie prace sezonowe, dzięki czemu Twój ogród będzie miał zawsze gęstą, równą, zieloną murawę. 

Robot do koszenia trawy – dlaczego warto go kupić? 

Roboty koszące to urządzenia, które pomogą Ci utrzymać zawsze piękny trawnik. Maszyna ścina trawę na wyznaczonym terenie. Jedyne, czego potrzebuje to źródło zasilania, kilka sekund na zaprogramowanie oraz wybór terminu, w którym ma wykonać pracę. Robot koszący  posiada wiele zalet. Urządzenie wpływa przede wszystkim na lepszą jakość trawy. Podczas pracy nie zbiera ściętych fragmentów do pojemnika, tylko rozsypuje je po powierzchni. Resztki trawy stanowią naturalny nawóz, co przekłada się na lepiej odżywiony oraz gęstszy trawnik. 

Robot koszący wyposażony jest również w akumulator, który zapewnia kilkugodzinną pracę. Maszyna zużywa zatem mniej prądu niż klasyczna kosiarka elektryczna. Pracuje również ciszej. Robot do koszenia trawy poradzi sobie także w różnych warunkach. Niektóre modele są w stanie pracować nawet po 45-stopniowych wzniesieniach. Oprócz tego wiele z maszyn może funkcjonować nawet podczas opadów deszczu czy mrozu. 

Warto również zwrócić uwagę na kwestię bezpieczeństwa. Robot koszący trawę nie stanowi zagrożenia dla dzieci i zwierząt. Maszyna jest wyposażona w różnego rodzaju czujniki, które wykrywają przeszkody. Oprócz tego po podniesieniu robot sam się wyłącza. 

robot-koszacyrobot-koszacyrobot-koszacyrobot-koszacy

Robot koszący – na co zwrócić uwagę podczas zakupu kosiarki samojezdnej? 

Robot koszący trawę to sposób na piękny, gęsty trawnik. Taki efekt uzyskasz, wybierając odpowiedni model tej maszyny. Nie jest to zadanie proste. Często może okazać się tak, że robot koszący, który został kupiony wyłącznie na pierwszy rzut oka i pod wpływem impulsu, nie nadaje się do pracy w ogrodzie. W każdym kolejnym sezonie pojawiają się również nowe modele, które posiadają dodatkowe funkcje i nowoczesne rozwiązania technologiczne. Poniżej zaprezentowaliśmy kilka kluczowych kwestii, które należy wziąć pod uwagę podczas wyboru robota do koszenia trawy. 

Robot koszący – z instalacją czy bez? 

To pierwsza kwestia, na którą powinieneś zwrócić uwagę. Zazwyczaj lepszym wyborem jest kosiarka-robot z instalacją. Jest to po prostu sieć przewodów, która jest rozmieszczona wokół trawnika. Dzięki temu urządzenie otrzymuje wytyczony obszar pracy i może swobodnie operować na danym terenie. Jeśli właściwie ulokujesz przewody i zaprogramujesz robota, wówczas nie musisz się praktycznie niczym martwić. Maszyna działa w sposób bezobsługowy. 

Kiedy warto wybrać robot koszący bez instalacji? Jest to lepsze rozwiązanie, gdy trawnik jest zlokalizowany w nietypowym miejscu np. na dachu, jego powierzchnia nie jest zbyt duża lub teren jest wyjątkowo trudny. 

Gdzie będzie pracował robot?

Wybór robota koszącego powinien być również uzależniony od ukształtowania terenu. Weź pod uwagę, czy maszyna będzie pracować na prostym trawniku z małą liczbą nasadzeń lub, czy będzie musiała pokonywać ścieżki i wystające korzenie. Pamiętaj, że im bardziej wymagający teren, tym lepsze właściwości jezdne powinien mieć robot. Bardzo ważne są wzór, wysokość bieżnika oraz rozmiar. 

Szerokość oraz prędkość obrotowa noża 

Od tego parametru zależy, czy robot koszący poradzi sobie z grubszymi źdźbłami, liśćmi czy szyszkami. Musisz jednak pamiętać, że szerokość koszenia i szerokość noża to nie to samo. Na rynku znajdziesz modele z jednym długim nożem, ale również cztero-, ośmio-, czy dwunastoramienne. Niektóre maszyny mają trzy takie noże. Im szerszy nóż i wyższa prędkość obrotowa, tym większa moc, ale i wydajność oraz precyzja. 

Dodatkowe funkcje

Robot koszący trawę to urządzenie, które może być wyposażone w różnego rodzaju udogodnienia. W zależności od modelu może to być system łączności Bluetooth, GPS, GSM, czy czujnik deszczu. Niektóre maszyny posiadają również systemy, które zapamiętują przeszkody. 

robot-koszacyrobot-koszacyrobot-koszacyrobot-koszacy

Robot koszący trawę – kilka słów na koniec 

Robot koszący to urządzenie, które powinno się znaleźć w Twoim garażu, jeśli masz duży ogród, ale niekoniecznie masz odpowiednio dużo wolnego czasu, aby się nim zająć. Maszyna sama zadba o Twój trawnik, pozostawiając go pięknym, równym oraz gęstym. Aby tak się stało, musisz wybrać odpowiedni model. W sklepie Castorama znajdziesz różne produkty. Sprawdź naszą ofertę i przekonaj się, że piękny trawnik nie wymaga wielu godzin ciężkiej pracy. Wystarczy robot koszący!

Data publikacji: 08.01.2015