Produkty

Roboty koszące do trawy

Roboty koszące do trawy

Nie tak dawno poznaliśmy samobieżne roboty do odkurzania i mycia podłóg, a ostatnio roboty opanowały także trawniki. Te maszyny mogą z powodzeniem wykonać za nas pracochłonne zadania i regularnie dbać o stan naszego trawnika.

roboty do trawySposób działania

Roboty koszące automatycznie ścinają trawę na wyznaczonym terenie – wystarczy zapewnić im źródło zasilania i zaprogramować obszar i termin, w jakim mają wykonać pracę. Samobieżnym robotom koszącym, przed rozpoczęciem zadanej im pracy, należy zapewnić bazę podłączoną do prądu, gdzie następować będzie każdorazowe zasilanie urządzenia. Najczęściej ładowanie trwa około 1,5 do 2 godzin, a nieprzerwana praca robota wynosi ponad 3 godziny.

Następnie wyznaczamy robotowi teren jego pracy. Pożądany zasięg działania ograniczamy za pomocą specjalnego przewodu, zamocowanego na powierzchni trawnika lub ukrytego pod darnią. Czujniki robota odczytają przekazane im w ten sposób informacje, zawężające obszar działania. Następnie już tylko włączamy maszynę i obserwujemy, jak samodzielnie pokonuje wyznaczony teren trawnika, ścinając i rozdrabniając trawę.

Dobry robot nie wyłącza się i nie rezygnuje z pracy, gdy napotka na swej drodze przeszkody, a jedynie usiłuje je ominąć, zmieniając kierunek poruszania. Dzięki systemowi wbudowanych czujników, nie powinien się gubić w terenie, a w razie konieczności, gdy zaczyna brakować mu zasilania, samodzielnie wraca do bazy.

Ciekawe funkcje

Możemy nabyć roboty koszące dowolnej wielkości, o rożnych funkcjach, mocy i ciężarze. Powierzchnie robocze możliwe do obrobienia przez poszczególne rodzaje robotów są zróżnicowane, bo osiągają od 20 aż do 20 000 m2. Wysokość cięcia trawy możemy ustawiać dowolnie – zazwyczaj na poziomie od około 15-20 mm do 60-80 mm. Szerokości pola koszenia w trakcie pojedynczego przejazdu wynosi, w zależności od typu robota, od kilkunastu do kilkudziesięciu centymetrów (od 18 do ok 60 cm).

Roboty koszące są wyposażone w podwójne lub potrójne ostrza ze stali nierdzewnej, dokładnie rozdrabniające trawę (wykonują tzw. mulczowanie). Tak drobne ścinki trawy szybko ulegają rozkładowi i nadają się do nawożenia trawnika.

Możliwe są także inne funkcje i udogodnienia dostępne w poszczególnych typach robotów:

- programowanie codziennego czasu samodzielnego koszenia,

- programowanie (np. tygodniowe) częstotliwości pracy kosiarki,

- automatyczne ładowanie się robota,

- czujnik deszczu,

- czujnik spadku terenu,

- kontrola wysokości i rozdrobnienia koszonej trawy,

- samoczynne czyszczenie się kół,

- samodzielna obsługa kilku odrębnych obszarów koszenia,

- koszenie trawy także na obrzeżach i w narożnikach,

- możliwość sterowania robotem przez dotykową konsolę i bluetooth,

- automatyczna blokada noża (np. przy podnoszeniu) dla zapewnienie bezpieczeństwa,

- zabezpieczenie (np. PIN-em) przed niepowołanym użyciem,

- włączanie alarmu i szereg innych.

Roboty potrafią pracować w każdych warunkach pogodowych, mogą działać także podczas naszej nieobecności. Są przystosowane do nierówności terenu, mogą pracować na zboczach o nachyleniu do 35 stopni. Ich praca zazwyczaj jest stosunkowo cicha, dzięki czemu w pobliżu można spokojnie wypoczywać.roboty do trawy

Minusy

Jedną z największych wad robotów ścinających trawę jest ich cena. Co prawda są modele dostępne już od około 3 tysięcy złotych, a konkretna cena zależy od wybranego typu oraz producenta. Zakres korzystania z urządzeń–robotów nie jest jeszcze duży.

Jak wykazały badania przeprowadzone przez Komisję Europejską w 2012 roku, tylko 12% obywateli Unii miało kontakt, w domu lub pracy, z robotami. Jednakże optymizmem napawa fakt, że aż 70% mieszkańców Unii pozytywnie odnosi się do możliwości korzystania z nich.

Doradca Dział Ogród

Dział Ogród

Powiązane artykuły

Koszenie trawnika - top 6 maszyn do koszenia trawy

Koszenie trawnika - top 6 maszyn do koszenia trawy
Koszenie trawnika należy do podstawowych obowiązków związanych z pielęgnacją posesji. W Castoramie wiemy, że tego typu czynności powinny przebi...
Czytaj więcej

Jak dbać o kosiarkę?

Jak dbać o kosiarkę?
Piękny, równo przycięty i soczyście zielony trawnik to marzenie każdej osoby posiadającej przydomową działkę. Aby jednak osiągnąć ten cel, nale...
Czytaj więcej

Koszenie trawy – jak robić to prawidłowo?

Koszenie trawy – jak robić to prawidłowo?
Gęsty, soczyście zielony trawnik to marzenie wielu osób posiadających własny ogród. O tym, czy uda się je zrealizować, będzie w dużej mierze decydował...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena i komentarz dla:

Roboty koszące do trawy