Produkty

Rodzaje drewna na elewację

Rodzaje drewna na elewację

Od rodzaju drewna użytego na elewacji będzie zależał nie tylko jej wygląd, ale też trwałość i sposób późniejszej konserwacji.

drewniany domO wyborze konkretnego rodzaju drewna na elewację zwykle decyduje (oprócz ceny) jego rysunek i kolor. Do wyboru mamy drewno krajowe i egzotyczne. Jeśli chodzi o formę - możemy kupić gotowe profile elewacyjne albo tarcicę, przeznaczoną do samodzielnego obrobienia.

Jak wybierać

Jeśli zdecydujemy się na kupno gotowych profili elewacyjnych, będziemy mieć do wyboru kilka-kilkanaście gatunków drewna w przystępnej cenie - zazwyczaj sosny, świerka, modrzewia, egzotycznego meranti.  Większy wybór drewna mamy, gdy decydujemy się na tarcicę - pamiętajmy jednak, że nie wszystkie rodzaje drewna nadają się na elewację; np. egzotyczny merbau lub eukaliptus, które pod wpływem wilgoci brudzą stykające się z nimi materiały na brunatno.

Ważną cechą drewna na elewację jest jego trwałość. Sprawdźmy, jaką klasę naturalnej trwałości ma wybrany przez nas gatunek (im wyższa klasa, tym trwalsze drewno. Popularna sosna, modrzew i meranti mają 3-4 klasę, nieco niższą - świerk i jodła. 
Uwaga! Pamiętajmy, że drewno elewacyjne musi zostać  zaimpregnowane. Musi też być zabezpieczone środkami zwiększającymi odporność na ogień. Różne rodzaje drewna mają różną podatność na wnikanie środków zabezpieczających.deska elewacyjna

Drewno termowane

Od niedawna na rynku dostępne jest drewno termowane. Jst to drewno (zwykle sosny lub jesionu) poddane specjalnej obróbce cieplnej. Po takim zabeigu jest ono mniej podatne na szkodliwe działanie mikroorganizmów i zmiany wymiarów pod wpływem wilgotności. Zmienia się też jego kolor - staje się ciemnobrązowe (później, pod wpływem słońca, może zjaśnieć). Wady takiego drewna to większa kruchość w porównaniu z drewnem naturalnym oraz wyższa cena.

Doradca Dział wykończenie

Dział Wykończenie

Powiązane artykuły

Czy warto stosować okładziny ścienne z sidingu?

Czy warto stosować okładziny ścienne z sidingu?
Siding to materiał, który poprzez swoje właściwościami zdecydowanie wyróżnia się na tle innych produktów do wykańczania elewacji. Wewnątrz płyty z sid...
Czytaj więcej

Siding elewacyjny – powrót w wielkim stylu

Siding elewacyjny – powrót w wielkim stylu
Siding to technika wykańczania elewacji domów, która powstała w latach 50. XX wieku w USA. W Polsce stała się bardzo popularna w latach 90. Jest to ok...
Czytaj więcej

Instrukcja wideo - montaż elewacji drewnianej

Instrukcja wideo - montaż elewacji drewnianej
Drewniane elewacje stanowią elegancki i nowoczesny sposób na wykończenie domu. Po zakończeniu prac ociepleniowych możemy samodzielnie zamontować jej o...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena
2 komentarze
01.08.2016
Drewno na elewacji to jest super sprawa, ale naprawdę łatwo też dać w tej kwestii ciała i deski wtedy zielenieją i odpadają. musi być bardzo dobrze impregnowane i co roku na nowo zabezpieczane, myślę.
25.02.2016
Trochę za krótki ten artykuł. Właśnie jestem w trakcie zdobywania wiedzy. Chyba jesion termowany to będzie.

Ocena i komentarz dla:

Rodzaje drewna na elewację