Produkty

Rodzaje drewna na podłogi

Rodzaje drewna na podłogi

Drewno to jeden z najbardziej lubianych materiałów budowlanych, szczególnie chętnie stosowany do wykańczania podłogi. Jej wygląd oraz parametry będą zależeć od gatunku drewna.

montaż drewnianej podłogiJeśli planujemy ułożyć drewnianą podłogę - parkiet, mozaikę lub deski - do wyboru mamy krajowe i egzotyczne gatunki drewna. Krajowe drewno, cenione i dobrze znane od lat, ma dość spokojne, tradycyjne kolory i monotonny rysunek. Gatunki egzotyczne są znacznie ciekawsze pod względem wyglądu - przede wszystkim mają bardziej intensywne kolory. Zazwyczaj nie mają widocznych słoi (typowych dla dębu lub sosny).

Charakterystyczny dla gatunków egzotycznych (na przykład meranti, kempas, iroko) jest natomiast falisty albo pasiasty układ włókien; na powierzchni drewna powstają jaśniejsze i ciemniejsze smugi, które w różnym stopniu odbijają światło. Gatunek drewna, a jego parametryZ krajowych rodzajów drewna, na podłogi najczęściej wybierane są dąb, jesion i buk (z gatunków liściastych) oraz sosna i modrzew (z iglastych). Z gatunków egzotycznych najpopularniejsze są teak, merbau, iroko, doussie, kempas.

Przy wyborze drewna należy zwracać uwagę nie tylko na jego wygląd, ale też i na parametry - zwłaszcza na twardość (a co za tym idzie - odporność na ścieranie). Najtwardsze jest drewno gatunków egzotycznych. Z krajowych największą twardością charakteryzują się: dąb, jesion, wiąz i grab. Średnio twarde są brzoza, olcha i wiśnia, najbardziej miękkie zaś drewno drzew iglastych - sosny, świerku, jodły, modrzewia.

deska podłogowa lita dąbTwarde drewno jest trudniejsze w obróbce, ale zrobione z niego podłogi są odporne na ścieranie i wgniecenia, więc z powodzeniem mogą być układane nawet tam, gdzie będą bardziej narażone na zniszczenie - na przykład w korytarzu czy pokoju dziecięcym. W sypialniach i innych pomieszczeniach, do których raczej nie wchodzi się w butach, można stosować wszystkie rodzaje drewna, także te miękkie.

Uwaga: pamiętajmy, że cena drewnianej podłogi zależy nie tylko od gatunku drewna, ale też od wielkości elementów (większe deszczułki są zawsze droższe) oraz klasy wzorzystości drewna (im wyższa klasa, tym droższa podłoga).


Doradca Dział wykończenie

Dział Wykończenie

Powiązane artykuły

Łazienka w drewnie – czy ma sens?

Łazienka w drewnie – czy ma sens?
Pomieszczenia wykończone drewnem z reguły uważamy za atrakcyjne, a także przytulne. Drewno wciąż jest eleganckim i wartościowym materiałem, którym lub...
Czytaj więcej

Duże wnętrze może być przytulne – jak je zaaranżować?

Duże wnętrze może być przytulne – jak je zaaranżować?
Przestronny dom to spełnienie marzeń wielu osób, które do tej pory mieszkały w małym mieszkaniu. Duża przestrzeń salonu czy sypialni to jednak również...
Czytaj więcej

Panele dekoracyjne – rodzaje i zastosowanie

Panele dekoracyjne – rodzaje i zastosowanie
Nowoczesne dekoracyjne panele ścienne zachwycają oryginalnością i różnorodnością. Doskonale nadają się do urozmaicenia wielu różnych wnętrz – zarówno ...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena i komentarz dla:

Rodzaje drewna na podłogi