Produkty

Rodzaje drewna na podłogi

Rodzaje drewna na podłogi

Drewno to jeden z najbardziej lubianych materiałów budowlanych, szczególnie chętnie stosowany do wykańczania podłogi. Jej wygląd oraz parametry będą zależeć od gatunku drewna.

montaż drewnianej podłogiJeśli planujemy ułożyć drewnianą podłogę - parkiet, mozaikę lub deski - do wyboru mamy krajowe i egzotyczne gatunki drewna. Krajowe drewno, cenione i dobrze znane od lat, ma dość spokojne, tradycyjne kolory i monotonny rysunek. Gatunki egzotyczne są znacznie ciekawsze pod względem wyglądu - przede wszystkim mają bardziej intensywne kolory. Zazwyczaj nie mają widocznych słoi (typowych dla dębu lub sosny).

Charakterystyczny dla gatunków egzotycznych (na przykład meranti, kempas, iroko) jest natomiast falisty albo pasiasty układ włókien; na powierzchni drewna powstają jaśniejsze i ciemniejsze smugi, które w różnym stopniu odbijają światło. Gatunek drewna, a jego parametryZ krajowych rodzajów drewna, na podłogi najczęściej wybierane są dąb, jesion i buk (z gatunków liściastych) oraz sosna i modrzew (z iglastych). Z gatunków egzotycznych najpopularniejsze są teak, merbau, iroko, doussie, kempas.

Przy wyborze drewna należy zwracać uwagę nie tylko na jego wygląd, ale też i na parametry - zwłaszcza na twardość (a co za tym idzie - odporność na ścieranie). Najtwardsze jest drewno gatunków egzotycznych. Z krajowych największą twardością charakteryzują się: dąb, jesion, wiąz i grab. Średnio twarde są brzoza, olcha i wiśnia, najbardziej miękkie zaś drewno drzew iglastych - sosny, świerku, jodły, modrzewia.

deska podłogowa lita dąbTwarde drewno jest trudniejsze w obróbce, ale zrobione z niego podłogi są odporne na ścieranie i wgniecenia, więc z powodzeniem mogą być układane nawet tam, gdzie będą bardziej narażone na zniszczenie - na przykład w korytarzu czy pokoju dziecięcym. W sypialniach i innych pomieszczeniach, do których raczej nie wchodzi się w butach, można stosować wszystkie rodzaje drewna, także te miękkie.

Uwaga: pamiętajmy, że cena drewnianej podłogi zależy nie tylko od gatunku drewna, ale też od wielkości elementów (większe deszczułki są zawsze droższe) oraz klasy wzorzystości drewna (im wyższa klasa, tym droższa podłoga).


Data publikacji: 14.11.2012
Doradca Dział wykończenie

Dział Wykończenie

Powiązane artykuły

Podłoga w jodełkę – układanie parkietu krok po kroku

Podłoga w jodełkę – układanie parkietu krok po kroku
Podłoga w jodełkę to jeden z najpopularniejszych wzorów układania desek drewnianych w mieszkaniach i pomieszczeniach użytkowych. Ten ciekawy i ...
Czytaj więcej

Renowacja drewnianej podłogi – jak odnowić podłogę z litego drewna?

Renowacja drewnianej podłogi – jak odnowić podłogę z litego drewna?
Użytkowanie każdego rodzaju podłogi wiąże się z jej niszczeniem i ścieraniem wierzchniej warstwy. Nawet najbardziej zaawansowane sposoby konserwacji n...
Czytaj więcej

3 sposoby na szybki remont podłogi

3 sposoby na szybki remont podłogi
Podłoga to jedna z najbardziej eksploatowanych powierzchni w domu. Codziennie robisz po niej setki kroków, kursując pomiędzy pomieszczeniami. W...
Czytaj więcej

Ocena i komentarz dla:

Rodzaje drewna na podłogi