Produkty

Rodzaje elektrod i ich zastosowanie

Rodzaje elektrod i ich zastosowanie

Spawanie to czynność, jaka nieobca jest wielu majsterkowiczom oraz pracownikom profesjonalnych warsztatów. Do jej wykonywania potrzebny jest odpowiedni sprzęt oraz materiały – wśród tych ostatnich wymienić należy elektrody spawalnicze. Jakie ich rodzaje znajdziemy w sklepach i do czego przydadzą się poszczególne z nich?

maska spawalniczaSpawanie elektryczne

Spawanie jest procesem pozwalającym na łączenie materiałów na drodze ich stopienia, a następnie zestalenia. Spawanie jest metodą wykorzystywaną przede wszystkim podczas zespalania metalu, choć służy także łączeniu tworzywa sztucznego. Jednym z rodzajów spawania jest spawanie elektryczne elektrodami otulonymi. Czym one są, jakie rodzaje można wyróżnić i kiedy należy je stosować?

Elektrody do spawania – co to takiego

Spawanie elektrodami otulonymi to czynność wykonywana przy użyciu spawarki. Niezbędne w tym celu elektrody służą do wykonania trwałego spoiwa łączącego poszczególne elementy. Elementy te powstają z metalowych rdzeni i pokrywane są różnego rodzaju otulinami, która mają wpływ na późniejszy skład powstałych spoin. Elektrody różnią się od siebie także pod względem średnicy oraz długości, a także przeznaczeniem.

Porada eksperta

Wybór odpowiedniej elektrody zależy od wielu czynników, m.in. pozycji spawania, rodzaju spawanego materiału i spoiny oraz warunków, jakim będzie musiała sprostać. Stosowanie wybranego elementu powinno przebiegać z zachowaniem parametrów pracy, jakie wskazuje producent elektrody na jej opakowaniu.

Rodzaje elektrodelektrody rutylowe

Elektrody spawalnicze obejmują elementy o różnych właściwościach i zastosowaniu. Jakie ich rodzaje można wyróżnić?

- Elektrody rutylowe – są to najpopularniejsze elektrody o uniwersalnym zastosowaniu. Ich użycie jest łatwe, a ponadto są wydajne, pozwalają na uzyskanie gładkiej spoiny, łatwe usunięcie żużlu i pracę w większości pozycji. Szczególnie dobrze sprawdzają się podczas spawania elementów cienkich i tworzenia krótkich łączeń. Nadają się do spawania zarówno prądem stałym – o biegunowości ujemnej na elektrodzie – jak i naprzemiennym. Do ich zalet należy fakt, że jeśli są odpowiednio przechowywane, nie wymagają przed użyciem suszenia, są łatwo topliwe i pozwalają uniknąć rozprysków. Ponieważ jednak wykonane z ich udziałem spoiny zawierają dużą wodoru, są w większym stopniu narażone na pękanie.

- Elektrody zasadowe – to zwykle elektrody o obniżonej zawartości wodoru, dzięki czemu wykonane przy ich użyciu spoiny stają się mniej kruche i bardziej odporne na uszkodzenia, np. pękanie. Zachowanie małej ilości wodoru w spoiwie jest jednak możliwe wyłącznie za sprawą suszenia elektrod przed użyciem. Elektrody zasadowe nadają się do spawania metalowych konstrukcji, także tych grubszych i sztywnych, narażonych na spore obciążenia dynamiczne oraz statyczne. Można spawać nimi we wszystkich pozycjach poza pozycją z góry na dół, przy użyciu prądu stałego z biegunowością dodatnią na elektrodzie.
elektrody

- Elektrody kwaśne – tego typu elektrody do spawania pozwalają na uzyskanie spoin płaskich i gładkich, jednak o mniejszej wytrzymałości niż oferują elektrody z otuliną rutylową. Nadają się do spawania zarówno prądem przemiennym, jak i stałym biegunowością ujemną na elektrodzie. Choć zwykle nie wymagają suszenia, w niektórych wypadkach jest to potrzebne.

- Elektrody celulozowe – znajdują zastosowanie podczas prac na świeżym powietrzu – sprawdzą się w trudnych warunkach, na które są w większej mierze odporne, i można stosować je w dowolnej pozycji, a szczególnie w pionowej z góry na dół. Są wydajne i nie wymagają suszenia. Spawanie nimi wykonuje się prądem stałym z biegunowością dodatnią na elektrodzie albo przemiennym.

- Elektrody specjalne – np. rutylowo-celulozowe, rutylowo-zasadowe czy rutylowo-kwaśne. Stanowią kombinacje różnych rodzajów elektrod i łączą w sobie ich właściwości. Przeznaczone są często do spawania konkretnych materiałów.

Doradca Dział Narzędzia

Dział Narzędzia

Powiązane artykuły

Przegląd metod spawania

Przegląd metod spawania
Spawanie jest procesem, w wyniku którego uzyskujemy fizyczne, trwałe połączenie materiałów (głównie metali lub tworzyw sztucznych) dzięki ich miejscow...
Czytaj więcej

Zasady bezpieczeństwa podczas spawania

Zasady bezpieczeństwa podczas spawania
Przystępując do spawania, powinniśmy przygotować się w wielu aspektach. Kluczowe jest zadbanie o ergonomiczne miejsce pracy, właściwy ubiór i użytkowa...
Czytaj więcej

Niezbędne wyposażenie podczas spawania

Niezbędne wyposażenie podczas spawania
Podczas spawania – czy to klasycznego, zwanego łukowym, czy też spawania gazowego – najważniejsze jest zapewnienie sobie maksymalnego bezp...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena i komentarz dla:

Rodzaje elektrod i ich zastosowanie