Produkty

Rodzaje i zastosowanie klinów

Rodzaje i zastosowanie klinów

Kliny znajdują szerokie zastosowanie w różnych gałęziach budownictwa. Stosuje się je na dachach, przy parkietach oraz glazurze. Są to zupełnie różne rodzaje klinów, tak jak rożne jest ich zastosowanie.

klin do paneliKliny dachowe spełniają specjalną rolę w dekarstwie. Dzięki nim z jednej dachówki można zrobić kilka rzędów niżej dwie albo z dwóch zrobić jedną. Kliny znajdują zastosowanie na stożku i wolim oku, czyli na obłych pokryciach dachowych. Do niedawna jeszcze trzeba było projektować dachówki konkretnie dla wymagań jednego budynku. Stosowanie ujednoliconych klinów jest tańsze i praktyczniejsze. Klin dachowy składa się z kompletu kilkunastu dachówek. Jest wkładany między standardowe dachówki zawsze w tym momencie, w którym rzędy dachówek wychodzą z siatki dachowej. Służy do uszczelnienia kosza dachowego. Istnieją też kliny styropianowe, które pełnią funkcje uszczelniające lub odprowadzające wodę.

Rodzaje klinów dachowych

- Kliny kierunkowe służą do odprowadzania wody z kominów, świetlików czy innych przeszkód, a także w przypadku skierowania strumienia wody na ścianę lub ogniomur. Kierują wodę do bezpiecznego ujścia. Są układane bezpośrednio na podłożu lub na izolacji. Są wykonane ze styropianu i mogą być pokryte papą.

- Kliny kominowe i podogniomurowe stosuje się na styku komina lub ogniomuru z powierzchnią dachu w celu złagodzenia wywinięcia hydroizolacji z powierzchni poziomej na część pionową. Mogą być gołe lub laminowane papą.

- Kliny okapowe są stosowane przy krawędzi dachu docieplanego styropapą w celu łagodnego zejścia do rynny - zawsze laminowane papą.

- Kliny w wersji A - niezbędne przy wykonaniu obłych elementów architektonicznych, takich jak wole oko. Szczelne zakładki stwarzają trudność w rozciąganiu okapu i tu przydają się kliny, dzięki którym przechodzimy z dwóch w jeden rząd dachówek.

- Kliny w wersji V - one z kolei znajdują zastosowanie przy dachach wklęsłych i lejowatych i umożliwiają przejście z jednego w dwa rzędy dachówek.

- Kliny spadkowe - pomagają wyprofilować błędnie wykonane spadki na dachu. Są wykonane ze styropianu. Dla uzyskania pożądanego spadku wykorzystujemy trzy rodzaje płyt modułowych: korytkową, skośną z jednokierunkowym spadkiem oraz grzbietową. Możemy je zainstalować na dwa sposoby: bezpośrednio do podłoża za pomocą kleju bitumicznego lub też za pomocą mechanicznych narzędzi do montażu.

Kliny do parkietu i glazuryzestaw do montażu paneli

Przy układaniu parkietu należy zadbać o jego stabilizację. Służą do tego kliny, które mocujemy przy ścianach w odstępie 1-2 cm podczas wykładania drewna lub paneli na mokry klej. Usuwamy je dopiero, gdy posadzka ustabilizuje się. Tę konstrukcję nazywamy tzw. podłogą pływającą Zapewnia ona panelom możliwość swobodnej pracy - rozszerzania i kurczenia się pod wpływem wilgoci.

Kliny do glazury służą do niwelowania różnic w wielkości płytek oraz do ustawiania ich w równych rzędach. Korzystamy ze specjalnych klinów plastikowych. Wkładamy je pod płytę i ustawiamy na takiej wysokości, jaką wskaże nam poziomica.

Jak widać, kliny pomagające w montażu posadzek są zupełnie czymś innym od klinów dachowych. Są również wykonane z innych materiałów. Wśród klinów dachowych wyróżniamy dodatkowo kilka podgrup, ale wszystkie są niezwykle praktycznymi, ułatwiającymi życie wynalazkami techniki.

Doradca Dział wykończenie

Dział Wykończenie

Powiązane artykuły

Inspiracje: półeczki, regały w pokoju dziecka – jak i z czego je wykonać

Inspiracje: półeczki, regały w pokoju dziecka – jak i z czego je wykonać
Urządzenie pokoju dziecka to duże wyzwanie. Gust naszego malucha bywa bowiem niezwykle kapryśny. Z tego chociażby powodu nie zawsze będzie szczęśliwe ...
Czytaj więcej

Montaż drzwi wewnętrznych - instrukcja krok po kroku

Montaż drzwi wewnętrznych - instrukcja krok po kroku
Drzwi wewnętrzne służą przede wszystkim zachowaniu odpowiedniej dozy prywatności i oddzieleniu przestrzeni. Aby drzwi działały bez zarzutu, trzeba dok...
Czytaj więcej

Ocena i komentarz dla:

Rodzaje i zastosowanie klinów