Rodzaje mioteł i ich zastosowanie

Miotły nikomu nie trzeba przedstawiać. Znajdziemy ją w mieszkaniu, na ulicach i w zakładach pracy. Jednak czy rzeczywiście każda miotła jest taka sama? Sprawdź nasz przewodnik i dowiedz się, jakie są rodzaje mioteł i kiedy sprawdzają się najlepiej!

Podstawowy podział mioteł
miotła na zewnątrz

Miotła to rodzaj ręcznego narzędzia trzonowanego, które jest niezbędne do utrzymania porządku. Choć uchodzi za uniwersalną, miotła najlepiej sprawdza się, gdy jest odpowiednio dopasowana do konkretnej pracy. Z tego też względu wymieniamy kilka typów tego narzędzia do zamiatania. 

Podstawowym podziałem będzie rozróżnienie na miotły:

- zewnętrzne,

- domowe,

- budowlane,

- uniwersalne.

 

Porada eksperta

Najbardziej uniwersalną miotłą do szerokich zastosowań zarówno w domu, jak i na zewnątrz, będzie model ze średniosztywnym włosiem z tworzywa sztucznego. Klasyczny kształt i wysokość szczeciny sprawiają, że będziemy mogli efektywnie zamiatać przedpokój, taras i podjazd. Zbyt sztywne, ostre włókna mogłyby rysować delikatniejsze posadzki w domu, a zbyt miękkie długie włosie zupełnie nie nadaje się do zewnętrznych posadzek z większymi drobinami zabrudzeń. Dobrze sprawdzają się tu miotły ze szczotkami wykonanymi z kokosa.

Rodzaje mioteł zewnętrznych
jaka miotła

Miotła jest świetnym rozwiązaniem do sprzątania powierzchni na zewnątrz budynków – w ogrodzie, na tarasie czy nawet na budowie. Przydaje się szczególnie tam, gdzie trudno o użycie innych sposobów, jak np. podłączenie odkurzacza. Dzięki zastosowaniu długiego trzonka z łatwością dotrzesz nawet do trudno dostępnych miejsc.

Miotły, które mają zastosowania zewnętrzne, możemy podzielić na:

- uliczne – odznaczają się szerokim obszarem roboczym i sztywnym, gęstym włóknem, wykonanym zazwyczaj z tworzywa sztucznego. Dobrze spisują się na twardych posadzkach – brukowych, cementowych czy asfaltowych,

- gospodarcze – miotły ogrodowe i do obejścia, sprawdzające się w hodowlach zwierząt, również muszą mieć włókna ze sztywnego tworzywa sztucznego. Nadają się wtedy do wilgotnych i nieutwardzanych powierzchni,

- miotły sorgo – do zamiatania suchych podłoży. To klasyczny rodzaj miotły, wykonany ze słomy, bardzo dobry do kurzu, pyłu, suchych liści czy lekkich drobin,

- miotły brzozowe – wykonane z naturalnych gałązek nadają się do większych, również wilgotnych zanieczyszczeń na twardych, kamiennych czy brukowych posadzkach oraz uklepanej ziemi, doskonałe do ogrodu, mogą spełniać funkcję miotło-grabi.

Z pomocą miotły bez trudu posprzątasz swoją przydomową przestrzeń oraz zrobisz porządki w ogródku działkowym. Dzięki dobraniu odpowiedniego rodzaju miotły zewnętrznej praca przebiegnie o wiele sprawniej i z mniejszym nakładem sił.

Miotły wewnętrzne – sposób na czysty dom
miotła domowa

Jeśli zależy nam na zachowaniu czystości w naszych wnętrzach, warto wyposażyć się w dobrą miotłę domową. Jej rodzaj powinniśmy dobrać do zabrudzeń, z którymi najczęściej będziemy walczyć oraz do podłoża, na którym będziemy korzystać z miotły. Po inne włosie sięgniemy, jeśli mamy wyjątkowo delikatny parkiet lub chcemy szczególnie efektywnie zbierać kurz, a po inne, gdy zależy nam na pielęgnacji płytek ceramicznych.

Szczotki do zamiatania posadzek wewnątrz budynków powinny być dość miękkie. Do dokładnego zbierania pyłu, kurzu i włosów najlepiej nadają się miotły domowe z włosiem miękkim i długim – naturalnym bądź kokosowym. Dzięki temu szczotka będzie nie tylko skuteczna, ale również wyjątkowo delikatna dla powierzchni. Szczególnie przyda się podczas zamiatania marmurowych posadzek lub z nielakierowanego drewna.

Do silniejszych zabrudzeń oraz bardziej wytrzymałych powierzchni najlepszym wyborem będzie miotła budowlana o sztywniejszych i grubszych włóknach. Z jej pomocą usuniemy zabrudzenia, zbierające się w porach i żłobieniach gresu czy na posadzkach cementowych. Jeśli mamy do czynienia z silnie zabrudzoną, trwałą posadzką najlepiej sprawdzi się miotła-szrober, do szorowania i mycia na mokro. 

Jak wybrać najlepszą miotłę?

Aby wybrać miotłę, która najlepiej sprawdzi się w swojej roli, należy zwrócić uwagę na:

  • rodzaj sprzątanego podłoża,

  • możliwość sprzątania na sucho lub mokro,

  • rodzaj i twardość włosia,

  • możliwość wymiany trzonka,

  • szerokość szczotki.

Zwracając uwagę na te właściwości, z pewnością znajdziemy odpowiednią miotłę dla siebie – niezależnie, czy szukamy miotły uniwersalnej do użycia w mieszkaniu, czy miotły ogrodowej. Warto również zaopatrzyć się w szufelkę, tworząc zestaw niezbędny podczas każdego, nawet szybkiego sprzątania.