Dostawa za 1 zł na wybrane produkty dla zamówień od 200 zł! Sprawdź szczegóły akcji tutaj >>

Rodzaje pachołków drogowych i ich zastosowanie

Pachołki sprawdzą się zarówno w przydomowym warsztacie czy garażu, jak również podczas robót drogowych. Z tego względu dostępność modeli pachołków drogowych jest wyjątkowo szeroka. Jakie rodzaje możemy spotkać i do czego się nam przydadzą?

Zastosowanie pachołków drogowych
pacholki

Pachołki pełnią niezwykle istotną funkcję w ruchu drogowym. Przydadzą się w przydomowym warsztacie i garażu, a także w bagażniku samochodu. Najczęściej używane są przez profesjonalne firmy, zajmujące się remontami dróg, ich przebudowywaniem czy też tworzeniem parkingów i planowaniem przestrzeni. Nie jest to jednak jedyny sposób ich wykorzystywania.

Z pomocą pachołków drogowych możemy w wyraźny sposób:

- rozdzielić kierunki ruchu pojazdów, 

- wyznaczyć tor jazdy,

- zaznaczyć moment zwężania się jezdni, 

- zasygnalizować miejsce, w którym przebiegają roboty drogowe, 

- zabezpieczyć świeżo malowane fragmenty znaków poziomych,

- zaznaczyć miejsce parkingowe,

- wyeksponować zagrożenie na swoim terenie.

 

 

Pachołki drogowe są również często używane na placach manewrowych do ćwiczeń z jazdy samochodem lub rowerem.

Czy wiesz, że...?

Zastosowań dla pachołków drogowych może być o wiele więcej i nie muszą koniecznie dotyczyć samochodów, ulic czy parkingów. Z powodzeniem możesz je używać jako elementów gier plenerowych – posłużą Ci do wykonania toru przeszkód lub wytyczenia terenu imprezy rodzinnej, zapewniając mnóstwo zabawy dzieciom i dorosłym.

 

Pachołki drogowe najczęściej przyjmują kształt stożka, dzięki czemu są bardziej wytrzymałe na działanie wiatru i nie przesuwają się pod jego wpływem. Posiadają dodatkowe otwory na szczycie, w których w łatwy sposób można umieścić dodatkowy słupek lub chorągiewkę, podnosząc widoczność pachołków nawet podczas trudnych warunków. 

Podział pachołków drogowych ze względu na rozmiar
pacholki na drodze

Pachołki drogowe dostępne są w pełnej rozpiętości rozmiarowej – od modeli posiadających zaledwie 30 cm aż do dużych, metrowych wariantów. Najczęściej spotykane są małe i średnie pachołki, dobrze widoczne ze względu na zastosowaną na nich kolorystykę. Większe rodzaje doskonale sprawdzają się podczas sygnalizowania zagrożenia. Będą najlepszym rozwiązaniem na drogach, na których samochody rozwijają spore prędkości, ponieważ kierowca może je dostrzec już z daleka. Rozmiar pachołków drogowych można więc dopasować do własnych potrzeb, przewidując sytuacje, w jakich będą najczęściej wykorzystywane.

Podział pachołków drogowych ze względu na kolor i wykończenie

Pachołki drogowe utrzymane są w wyrazistych i dobrze widocznych odcieniach. Najczęściej jest to pomarańczowy lub czerwony kolor połączony z białymi paskami, choć spotykane są także modele żółto-czarne. Pachołki mogą być odblaskowe, a zatem będą odbijały światło, stając się jeszcze lepiej widocznymi – to dobre rozwiązanie, jeśli pozostawiane są na noc na jezdni. Wówczas reflektory samochodowe uwidocznią elementy informujące np. o zmianie organizacji ruchu drogowego.

Podział pachołków drogowych ze względu na materiał wykonania
pacholek drogowy

Większość pachołków drogowych wykonana jest z elastycznych tworzyw sztucznych. Dzięki temu pachołki z łatwością poddają się po najechaniu na nie samochodem, nie powodując uszkodzenia pojazdu. Podstawa pachołka może być stworzona z gumy, dzięki czemu zyska na stabilności. Najlepiej sprawdzają się jednak modele o obciążonej podstawie, które są również chronione przed mocniejszymi podmuchami wiatru.

Inne rodzaje pachołków drogowych

Godne uwagi są pachołki drogowe z dodatkowymi funkcjami jak na przykład z lampami ostrzegawczymi – zasilanymi bateryjnie lub akumulatorowo. Dzięki temu nie pozostaną niezauważone przez kierowców. Warto stawiać je w miejscach, w których przejechanie za pachołek mogłoby powodować realne zagrożenie dla pojazdów lub osób za kierownicą. Dostępne są również pachołki składane, które można wygodnie przewozić w bagażniku i w razie potrzeby rozłożyć i ustawić w pożądanym miejscu. 

Pachołek drogowy to ważny element wyposażenia samochodowego, który powinien znaleźć się obok apteczki czy gaśnicy. Z jego pomocą zadbamy o bezpieczeństwo nie tylko swoje, ale również innych uczestników ruchu drogowego. Spośród tak licznych opcji z łatwością dobierzesz odpowiedni pachołek drogowy do swoich potrzeb.