Produkty

Rodzaje pachołków drogowych i ich zastosowanie

Rodzaje pachołków drogowych i ich zastosowanie

Pachołki drogowe znajdą zastosowanie w każdym przydomowym warsztacie oraz garażu, choć równie często używane są przez profesjonalne zakłady zajmujące się remontami dróg, ich przebudowywaniem czy też tworzeniem parkingów. Możliwości ich wykorzystania są niezwykle szerokie, z tego względu dostępność modeli pachołków drogowych na rynku jest wyjątkowo szeroka. Do czego służą pachołki drogowe i jakie ich rodzaje możemy więc spotkać?

pacholkiZastosowanie pachołków drogowych

Pachołki pełnią niezwykle istotną rolę w życiu ruchu drogowego. Za ich pomocą można w wyraźny sposób rozdzielić kierunki ruchu pojazdów, wyznaczyć tor jazdy, zaznaczyć moment zwężania się jezdni, zasygnalizować miejsce, w którym przebiegają roboty drogowe, a także zabezpieczyć świeżo malowane fragmenty znaków poziomych. Pachołki drogowe równie często używane są na placach manewrowych do ćwiczeń z jazdy, ale też często wykorzystywane są przez osoby prywatne do ochrony miejsc parkingowych czy wyeksponowania zagrożeń na terenie własnej działki.

Czy wiesz, że...?

Zastosowań dla pachołków drogowych może być o wiele więcej i nie muszą koniecznie dotyczyć samochodów, ulic czy parkingów. Z powodzeniem możesz je używać jako elementy gier plenerowych – posłużą Ci do wykonania toru przeszkód lub wytyczenia terenu imprezy rodzinnej, zapewniając mnóstwo zabawy dzieciom i dorosłym.

pacholki na drodzePodział pachołków drogowych ze względu na rozmiar

Obecnie na rynku pachołki drogowe dostępne są w pełnej rozpiętości rozmiarowej. Od modeli posiadających zaledwie 30 cm aż do dużych, metrowych wariantów. Najczęściej spotykane są małe i średnie pachołki, które są dobrze widoczne ze względu na zastosowaną na nich kolorystykę, ale te większe doskonale sprawdzają się w sytuacjach, kiedy mają sygnalizować zagrożenie. Doskonale sprawdzają się na drogach, na których samochody rozwijają spore prędkości, ponieważ kierowca może je dostrzec już z daleka. Wielkość pachołków można więc dopasować do własnych potrzeb, przewidując sytuacje, w jakich będą stosowane.

Podział pachołków drogowych ze względu na kolor i wykończenie

Pachołki drogowe utrzymane są w wyrazistych i dobrze widocznych odcieniach. Najczęściej jest to pomarańczowy połączony z białym, choć spotykane są także modele żółto-czarne. Pachołki mogą być odblaskowe, a zatem będą odbijały światło, stając się jeszcze lepiej widocznymi – to dobre rozwiązanie, jeśli pozostawiane są na noc na jezdni – wówczas reflektory samochodowe uwidocznią elementy informujące o zmianie organizacji ruchu drogowego.

pacholek drogowyPodział pachołków drogowych ze względu na materiał wykonania

Większość pachołków drogowych wykonana jest z elastycznych tworzyw sztucznych. Dzięki temu pachołki z łatwością poddają się po najechaniu na nie samochodem, nie powodując uszkodzenia pojazdu. Podstawa pachołka może być stworzona z gumy, która zatrzyma element w miejscu, w którym został ustawiony. Lepiej sprawdzają się jednak modele o obciążonej podstawie, które są również chronione przed mocniejszymi podmuchami wiatru.

Inne rodzaje pachołków drogowych

Godne uwagi są pachołki drogowe z dodatkowymi funkcjami, jak na przykład z lampami ostrzegawczymi – zasilane bateryjnie lub akumulatorowo nie pozostaną niezauważone przez kierowców. Warto je więc stawiać w miejscach, w których przejechanie za pachołek mogłoby powodować zagrożenie dla pojazdów lub osób za kierownicą. Dostępne są także pachołki składane, które można wygodnie przewozić w bagażniku i w razie potrzeby rozłożyć i ustawić w pożądanym miejscu. Spośród tak licznych opcji wybór pachołków potrzebnych do poszczególnych zadań jest niezwykle prosty.

Doradca Dział Narzędzia

Dział Narzędzia

Powiązane artykuły

Komu przydadzą się pachołki drogowe?

Komu przydadzą się pachołki drogowe?
Pachołki drogowe zwiększają bezpieczeństwo kierowców i przechodniów. Sygnalizują chwilowe utrudnienia na drodze, przykuwają uwagę i wzbudzają ostr...
Czytaj więcej

Jak wybrać pachołki drogowe zgodne z przepisami?

Jak wybrać pachołki drogowe zgodne z przepisami?
W sklepach możemy kupić pachołki drogowe miękkie, wykonane z elastycznego tworzywa PCV, i twarde, wyprodukowane z utwardzonej gumy. Dostępne są te...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena i komentarz dla:

Rodzaje pachołków drogowych i ich zastosowanie