Produkty

Rodzaje pędzli malarskich

Rodzaje pędzli malarskich

Pędzle to najbardziej klasyczne pośród wszystkich narzędzi do malowania. Niezastąpione we wszystkich trudno dostępnych miejscach – na framugach, listwach czy w kątach. Dowiedz się, z jakimi rodzajami pędzli możesz mieć do czynienia. Ułatwi Ci to zdecydowanie ich wybór.

pędzle płaskiePodział według rodzaju włosia

Włosie naturalne – materiałem może być w nich między innymi włosie wiewiórki, kuny, kucyka, kozy, wielbłąda, konia czy świni. Poleca się je przede wszystkim do malowania farbami olejnymi, ftalowymi i rozpuszczalnikowymi, ponieważ te rodzaje farb nie zmieniają struktury włosia, dzięki czemu zachowuje ono dłużej swój kształt i efektywność. Nie nadają się za to do farb wodorozcieńczalnych, z tego względu, że zbyt łatwo pochłaniają wodę. Pędzle z włosia naturalnego pomagają równomiernie rozprowadzać farbę.

Włosie syntetyczne – jest produkowane z mieszanki poliestru i polipropyleny bądź nylonu. Pędzle o takim włosiu są łatwiejsze w utrzymaniu czystości od naturalnych. Poleca się je głównie do farb wodorozcieńczalnych, ponieważ łatwiej ulegają zagnieceniu i nie wchłaniają wody. Przy ich użyciu świetnie rozprowadza się farbę na gładkich powierzchniach

Włosie naturalno-syntetyczne – to połączenie, które stosuje się zazwyczaj w przypadku malowania drewna. Takie pędzle są idealne do farb wodnych i olejnych na bazie wody. Ich najważniejszą zaletą jest to, że umożliwiają bardzo precyzyjne malowanie.

Podział według gabarytów i zastosowaniapędzle malarskie castorama

Pędzle płaskie – nazywane też angielskimi. Na rynku występują o różnej szerokości i gęstości. Nadają się świetnie do malowania większości powierzchni, aczkolwiek najczęściej stosuje się je w przypadku malowania drewna i metalu. Są to najbardziej uniwersalne pędzle malarskie. 

Pędzle płaskie kątowe – nazywane też kaloryferowymi, z racji tego, że zdecydowanie najlepiej maluje się nimi takie urządzenia jak kaloryfery i piecyki. Umożliwia nam to długa i zakrzywiona rączka.

Pędzle okrągłe – to pędzle, które są najmniejsze gabarytowo. Dzięki swojej niewielkiej szerokości zapewniają nam większą precyzję podczas malowania. Sprawdzają się idealnie do ram okiennych czy drzwi, a także do wielu drewnianych elementów zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz.

Pędzle płaskie grube – inaczej ławkowce – używane przede wszystkim do malowania dużych powierzchni, do gruntowania ścian i sufitów przed malowaniem oraz przy nakładaniu klejów do tapet. Niektóre modele są tak szerokie jak miotła, dlatego też często używa się ich do lekkich budowlanych porządków.

Pędzle specjalistyczne – do tej grupy zaliczyć należy pędzle bez rączki, które służą do malowania wzorów dekoracyjnych na ścianach oraz pędzle skośne, które używane są niemal wyłącznie przez profesjonalistów, którzy wykańczają za ich pomocą malowane powierzchnie.

Data publikacji: 14.07.2014
Doradca Dział wykończenie

Dział Wykończenie

Powiązane artykuły

Pędzle kaloryferowe – przegląd

Pędzle kaloryferowe – przegląd
Pędzel kaloryferowy, dzięki któremu pomalujemy trudno dostępne miejsca, stanowi część podstawowego wyposażenia potrzebnego do samodzielnego wyk...
Czytaj więcej

Jak wyczyścić pędzle po pracy?

Jak wyczyścić pędzle po pracy?
Odpowiednio oczyszczone po pracy pędzle malarskie mogą być z powodzeniem wykorzystywane wielokrotnie. Jak pozbyć się z nich śladów starej farby...
Czytaj więcej

Zabytkowe wnętrza – zakres i rodzaj możliwych prac

Zabytkowe wnętrza – zakres i rodzaj możliwych prac
Domy to inwestycje użytkowe – mają w nich mieszkać i żyć ludzie. Jednak jeśli domostwo przetrwało kilkaset lat, należy mu się ochrona, która zos...
Czytaj więcej

Ocena i komentarz dla:

Rodzaje pędzli malarskich