Rodzaje płytek oraz okładzin na elewację

Płytki oraz okładziny elewacyjne to bardzo szybki sposób na odświeżenie wyglądu ścian zewnętrznych budynku. Zwykle płytki okładzinowe stosujemy na cokoły budynków oraz wybrane elementy architektury ogrodu. Okładzinami zapełniamy całe ściany. Jakie rodzaje produktów stosujemy na naszych elewacjach?

listwa kamien naturalnylistwa kamien naturalnylistwa kamien naturalnylistwa kamien naturalny

Aby dom wyglądał estetycznie i czysto, konieczne jest odpowiednie wykończenie ścian zewnętrznych. Do wyboru mamy wiele produktów: jedne przypominają naturalny kamień, inne drewno. Mogą być montowane zarówno na sucho, układane na drewnianym lub metalowym ruszcie, jak i klejone.

Co ważne, okładzina – jaka by nie była – powinna charakteryzować się wysokim poziomem mrozoodporności oraz niską nasiąkliwością.

Okładziny elewacyjne mogą być wykonane z tworzyw sztucznych – przypominają wówczas drewno, kamień oraz cegłę. Większość z nas kojarzy materiał sidingowy, ale oprócz niego występują także inne. Pierwsze okładziny wykonywane z tworzyw sztucznych pojawiły się w naszym rodzimym budownictwie w latach 80-tych. Z czasem, oprócz wspomnianego sidingu, pojawiły się również panele elewacyjne, a także okładziny kompozytowe.

Ogromną zaletą takich materiałów jest sposób nałożenia. Okładziny układamy szybko, bez konieczności przeprowadzania prac mokrych – to sprzyja przeprowadzaniu prac właściwie o każdej porze roku. Tworzywa sztuczne mogą być także nakładane na każdego rodzaju ściany, zarówno te nowe, jak i remontowane. Można normalnie, tak jak w innych przypadkach, nałożyć na ścianę najpierw warstwę ocieplenia, a dopiero później okładzinę.

Okładziny z tworzyw sztucznych są łatwe w konserwacji i stosunkowo mocne. Warto jednak pamiętać o tym, że tradycyjny siding lub panele PVC pracują pod wpływem temperatury. Oznacza to mniej więcej tyle, że podczas montażu należy zapewnić około 1,5 mm odstępu pomiędzy jednym a drugim elementem. Nie uszczelniamy także elewacji poprzez sklejanie połączeń. Za najtańsze okładziny zapłacimy raptem kilkadziesiąt złotych, za kompozyty około 200 zł i więcej. Decydując się na siding w postaci systemowych elementów wykończeniowych, zawsze upewnijmy się, jakie materiały wchodzą w zestaw.

kamien naturalny castoramakamien naturalny castoramakamien naturalny castoramakamien naturalny castorama

Klinkier – należy do grupy płytek okładzinowych, jego zastosowanie jest bardzo powszechne. Sprawia, że elewacja wygląda estetycznie i elegancko. Klinkier jest przede wszystkim bardzo słabo nasiąkliwy oraz niepalny. Łatwo dopasujemy go do otoczenia budynku, ponieważ produkuje się go w wielu kolorach, od czerwieni po grafit.

Sztuczny kamień – również zaliczany do wachlarzu płytek elewacyjnych, tutaj ma postać betonową lub konglomeratu kamienia połączonego z żywicą syntetyczną. Płytki mogą być dowolnie barwione, a ich podstawowym składnikiem jest naturalny kamień, ale zmielony. Płytki mogą mieć dowolny kształt – prostokąta czy kwadratu – mogą być także dość nieregularne. Niekiedy pokrywa się je dodatkowo żywicą akrylową, która utwardza podłoże oraz umożliwia skorzystanie z szerszej palety kolorów.

Kamień naturalny – jego powierzchnia jest zazwyczaj szlifowana oraz polerowana. Płytki mogą mieć różne wymiary i dostosowuje się je do indywidualnego zamówienia. Kolorystyka, bardzo różnorodna, wpływa na wysoki efekt dekoracyjny. Niestety ze względu na swoja wagę nie powinniśmy stosować ich do oklejania dużych powierzchni. Najlepiej przeznaczyć je np. do wykończenia cokołów.


 

Data publikacji: 01.10.2015