icon
25.02 - niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl
icon
25.02 - niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl

Rodzaje płytek z kamienia naturalnego – przegląd

Pomimo, że często zastępowane są płytkami ceramicznymi, te kamienne stanowią zazwyczaj najtrwalsze wykończenie. Cechują się także niezwykłą elegancją. Jakie płytki kamienne wyróżniamy?

płyty z marmurupłyty z marmurupłyty z marmurupłyty z marmuru

Jaki kamień nadaje się na płytki wykończeniowe?

Surowcami najczęściej wykorzystywanymi do wytwarzania płytek kamiennych są marmur, trawertyn i granit. Jeśli chcemy zastosować je na podłogę, koniecznie dowiedzmy się, jakie wady i zalety mają poszczególne z nich. Różne rodzaje kamienia lepiej i gorzej nadają się do niektórych pomieszczeń.

Niektóre płytki wykończeniowe mogą być także wykonane z mniej szlachetnych kamieni, np. z otoczaków, andezytu czy piaskowca.

Porada eksperta

Nadrzędnym kryterium, którym musimy się kierować podczas wyboru kamienia do wykończenia posadzek czy ścian, jest jego porowatość. Cecha ta powoduje, że powierzchnia płytki będzie mniej lub bardziej odporna na wnikanie zabrudzeń i wilgoci. Najmniej delikatny jest granit, którego właściwie nie trzeba impregnować. Natomiast marmur i trawertyn muszą być regularnie poddawane odpowiedniej pielęgnacji.

Płytki kamienne mogą być ponadto polerowane, szlifowane, a także impregnowane lub nie. Od tego zależy, czy ich powierzchnia będzie bardziej lub mniej odporna na wnikanie zabrudzeń i wilgoci oraz w jakim stopniu będzie ona gładka. Bardziej chropowate płytki z kamienia są mniej śliskie, lecz trudniejsze w utrzymaniu w czystości.

podłoga z kamiennych płytekpodłoga z kamiennych płytekpodłoga z kamiennych płytekpodłoga z kamiennych płytek

Kształty płytek kamiennych

Płytki wykonywane z kamienia naturalnego mogą występować w różnych kształtach, nawet zupełnie nieregularnych. Jednak na podłogę nadają się najbardziej te, które do złudzenia przypominają zwykłe płyty ceramiczne. Mogą być kwadratowe i prostokątne, ale co najważniejsze – są sporych rozmiarów, a ich powierzchnia jest idealnie gładka. To, co odróżnia posadzki kamienne od tych wykonanych z gresu, to wrażenie braku łączeń płytek. W przypadku kamienia fugi mogą być bardzo niewielkie, przez co bywają praktycznie niewidoczne. Dlatego też podłoga wykonana z kamiennych płytek może wydawać się nam jakby „wylana”.

Płytki z kamienia mogą być również nieregularne. Tego rodzaju produkty znajdują szczególne zastosowanie na ścianach. Kamienne płytki elewacyjne o nieregularnych kształtach możliwe są do łatwego ułożenia, dzięki temu, że występują w formie zamocowanych na siatce elementów – są one również zwane mozaikami, jednak ich brzegi nie są proste, a nieregularne.

mozaika marmurowamozaika marmurowamozaika marmurowamozaika marmurowa

Mozaiki kamienne

Kamienne płytki stosunkowo często spotkamy w formie ciekawych mozaik. Wykonane z drobniejszych kwadratów wyciosanych z marmuru, granitu czy trawertynu połączone są w jedną płytkę, również w formie kwadratu. Rzadziej występują w kształcie prostokątnym lub nieregularnym. W ofercie spotkamy się także z dekoracyjnymi listwami kamiennymi, w których elementy zostały wykonane np. z innego kamienia lub połączenia kamienia i szkła oraz ułożone we wzór lub w sposób niesystematyczny.

Mozaiki z kamienia nadają się głównie do wykańczania ścian wewnątrz budynków, jednak wiele z nich możemy również zastosować do stworzenia pięknej posadzki w pomieszczeniu.

Przy wyborze płytek kamiennych zwróćmy również uwagę na ich grubość, od której zależy późniejsza trwałość posadzki. Z reguły wystarczy nam w domu 10 mm.

 

Data publikacji: 29.11.2017