icon
03.03 - niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl
icon
03.03 - niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl

Rodzaje próbników elektrycznych

Może Ci się wydawać, że próbniki elektryczne to najprostsze narzędzia w pracy każdego elektryka i nie ma tu miejsca na żadne innowacje. Nic bardziej mylnego! Na rynku znajdziemy wiele wariantów próbników, z których każdy przystosowano do konkretnych prac. Ten krótki przegląd pomoże Ci zrozumieć, jakie mierniki elektryczne istnieją i do czego służą.

Czym są mierniki elektryczne?
próbnik elektryczny

Mierniki elektryczne to niewielkie urządzenia, które są niezawodne podczas diagnozy uszkodzeń w instalacjach elektrycznych. Służą do pomiaru prądu, mocy, napięcia i rezystancji. Tak naprawdę swoje zastosowanie znajdują nie tylko w trakcie specjalistycznych prac profesjonalnych ekip remontowych, ale także w naszych domowych przybornikach. Wystarczy wyobrazić sobie awarię sprzętu elektrycznego, tymczasowy brak prądu lub problemy z bezpiecznikami topikowymi. Ten niewielki wydatek może nas uratować i pomóc z wieloma wyzwaniami!

Najczęstszy podział obejmuje mierniki cyfrowe, analogowe, cęgowe i próbniki napięcia. Dziś skupimy się właśnie na tych ostatnich, które mogą być szczególnie ciekawe w celu zbadania domowej instalacji.

Porada eksperta

Mierniki różnią się od siebie, co warunkuje ich zastosowanie. Te analogowe słyną z ciągłości pomiarów, co pozwala na pewniejsze odczyty. Z kolei modele cęgowe pojawiają się najczęściej w warsztatach samochodowych.

Czym jest próbnik napięcia?

Być może kojarzysz słowa takie jak jarzeniówka, lampka neonowa czy neonówka. To po prostu potoczne określenia, które stosuje się do opisu próbników. Na ich typową budowę składa się metalowy wskaźnik, opornik oraz metalowa skuwka. 

 

Pamiętajmy, że próbnik napięcia służy do wskazania napięcia elektrycznego. Jeśli zależy nam na określeniu jego dokładnej wartości, zdecydowanie warto zaopatrzyć się w dodatkowy miernik elektryczny. Wtedy uzyskamy więcej informacji.

Próbniki elektryczne i ich rodzaje
próbnik elektryczny

Próbniki napięcia ze względu na zakres zastosowania

Choć próbniki elektryczne wyglądają na bardzo niepozorne narzędzia, możemy podzielić je na kilka kategorii:

  • próbniki uniwersalne – swoją budową przypominają klasyczne śrubokręty, a wykorzystanie neonówki pozwala na wykrycie napięcia podczas większości standardowych prac;

  • próbniki wielozakresowe – dość skomplikowane narzędzia, wyposażone w komplet diod lub elektroniczny wyświetlacz, dzięki którym wiemy o napięciu w różnych zakresach; 

  • próbniki samochodowe – świetne do szybkiej kontroli stanu naładowania akumulatora i sprawdzenia pracy alternatora;

  • próbniki do gniazd USB – umożliwiają określenie wartości napięcia prądu elektrycznego w gnieździe USB.

Próbniki napięcia ze względu na sposób działania

Choć wszystkie wskaźniki mają na celu sprawdzenie, czy w obwodzie znajduje się napięcie, różnią się od siebie pod względem zasad działania. W sklepach znajdziemy:

  • próbniki klasyczne – przypominają standardowe śrubokręty ze znajdującą się w środku neonówką. Dotykając metalowej skuwki palcem, zamykamy obwód elektryczny i uziemiamy jedną z elektrod diody. Przykładając metalowy element wskaźnika do źródła prądu (stałego lub przemiennego), neonówka się zaświeci; 

  • próbniki elektromagnetyczne – bazują na nieco bardziej zaawansowanej technologii i prawach elektromagnetyzmu. Narzędzie składa się solenoidu i rdzenia, który porusza się pod wpływem działania sprężyny reagującej na wskazania próbnika. Wadą tego rozwiązania jest jego niska impedancja wejściowa w górnym zakresie, która powoduje przegrzewanie i zmusza nas to do odczekania chwili pomiędzy kolejnymi pomiarami;

  • próbniki elektroniczne – cechuje je znacznie wyższa impedancja wyjściowa, która zapewnia znacznie większe bezpieczeństwo w trakcie pomiaru. Choć są dość precyzyjne, niejednokrotnie wskazują napięcie fantomowe, czyli indukowane przez inny przewód będący pod napięciem.

Jak wybrać odpowiedni próbnik napięcia?
Próbnik instalacji elektrycznej

Jeśli czeka Cię wybór odpowiedniego próbnika napięcia, koniecznie zwróć uwagę na wskaźniki napięcia:

  • próbniki o mniejszym zakresie – przeznaczone do mierzenia prądu z dość ograniczonego zakresu, najczęściej od 220 do 250V. Pamiętajmy, że niższe napięcie nie zostanie przez nie wykryte. Nim przystąpimy do pracy, najlepszym rozwiązaniem będzie użycie dodatkowego próbnika o szerszym zasięgu;

  • próbniki o większym zakresie – dzięki nim bez problemu sprawdzimy standardowe napięcie, czyli takie, które nie przekracza 230V. Nie poradzą sobie za to z wyższymi wartościami, mogącymi występować w przypadku awarii. 

Porada eksperta

Mierniki elektryczne odgrywają kluczową rolę w zapewnieniu naszego bezpieczeństwa. Sprawdzając napięcie, warto mieć przy sobie różne warianty próbników. Odpowiednie i świadome przygotowanie pozwoli uniknąć ewentualnego porażenia prądem.