Zyskaj do 200 zł rabatu na całe zakupy online! Sprawdź szczegóły akcji tutaj >>

icon
03.03 - niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl
icon
03.03 - niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl

Rodzaje spawarek

Wbrew pozorom, wybór spawarki wcale nie jest banalną decyzją. Obecnie na rynku jest tak wiele różnych ich rodzajów, że można nieco się pogubić. Wybierając spawarkę, warto wiedzieć o tym, do jakich prac dany typ się nadaje i co za jej pomocą możemy zrobić. Oto mały poradnik, pozwalający poznać świat spawarek.

spawarka inwertorowaspawarka inwertorowaspawarka inwertorowaspawarka inwertorowa

Jednym z najstarszych typów spawarek jest spawarka gazowa. Dawniej, gaz spawalniczy produkowany był na miejscu w tzw. wytwornicy, a obecnie gazy przetrzymuje się w specjalnych butlach. Spawarka gazowa pozwala na precyzyjne i dokładne spawanie, jednak ma także sporo wad – tą najistotniejszą jest jej wielkość. Aby uruchomić spawarkę, trzeba podłączyć do palnika dwie butle z gazem, a te mają około 150 cm wysokości. Kolejną wadą jest niebezpieczeństwo związane ze stosowaniem łatwopalnego gazu. Tego typu spawarki najczęściej wykorzystuje się tam, gdzie szczególnie istotne jest precyzyjne i szczelne spawanie. Takie urządzenia najczęściej stosowane są przez profesjonalne firmy, rzadko kiedy wykorzystuje się je w prywatnych, małych warsztatach.

Innym rodzajem spawarki gazowej jest zestaw do lutowania twardego. Jej ogromną zaletą jest duża mobilność. W palniku tej spawarki gaz palny spala się w obecności tlenu, dając płomień o wysokiej temperaturze. Jest to bardzo przydatne narzędzie, nadające się szczególnie do lutowania twardego bądź topnikiem srebrnym. Doskonale sprawdza się także przy lutowaniu aluminium.

Najpopularniejsze nadal pozostają spawarki elektryczne. Jednym z najprostszych typów spawarek elektrycznych jest spawarka transformatorowa. Jest to urządzenie spawające elektrodami otulonymi (np. elektrodą rutylową) tzw. MMA. Wadą tej spawarki jest stosunkowa duża waga. Z tego powodu najwięcej na rynku jest małych spawarek transformatorowych – niestety moc ich wystarcza zaledwie na obsługę elektrod do 2,5 mm². Praca z tą spawarką może być bardzo przyjemna, pod warunkiem, że nie spawa się nią cienkich blach bądź dużych elementów. Stabilność jej pracy zależy od temperatury – wraz ze wzrostem temperatury praca staje się coraz bardziej uciążliwa. Jest to dobre rozwiązanie dla tych, którzy potrzebują spawarki sporadycznie – np. do naprawy grabi bądź taczki. O spawaniu żeliwa niestety nie ma mowy.

spawarka transformatorowaspawarka transformatorowaspawarka transformatorowaspawarka transformatorowa

Spawarka inwertorowa (bądź inwerterowa). Tutaj, tak samo jak w spawarce transformatorowej, spawa się w technologii MMA. Jest to najbardziej wszechstronna spośród spawarek podręcznych. Urządzenie to umożliwia spawanie elektrodami do 4 mm². Dzięki układom hot start i anti-stic, elektroda nie „klei” się do spawanej powierzchni. Narzędzie to doskonale sprawdza się w pracach warsztatowych. Nadaje się zarówno do użytku prywatnego, jak i do prac profesjonalnych. Elektroniczne sterowanie prądem pozwala na spawanie najmniejszymi elektrodami. Z łatwością można także spawać elektrodami do żeliwa. Po zastosowaniu dodatkowego osprzętu, można wykorzystać ją do spawania aluminium (TIG). Jednak brak napięcia wysokiej częstotliwości uniemożliwia spawanie skomplikowanych połączeń aluminiowych lub innych metali szlachetnych.

Spawarka spawająca w technologii MIG (popularnie zwana migomatem). Jest to profesjonalne narzędzie warsztatowe. Nadaje się dla tych którzy często spawają małe elementy, pracują przy samochodach bądź renowacji urządzeń mechanicznych. Świetnie nadaje się do spawania blach. Można spawać nią punktowo. Niestety, nie jest to narzędzie bardzo mobilne. Ze względu na zastosowanie osłony gazowej, niezbędną jej częścią jest butla z gazem obojętnym, a cała spawarka zazwyczaj waży powyżej 15 kg.

Najbardziej wszechstronną technologią spawania jest TIG. Spawarkami wykorzystującymi tą technologię można pospawać praktycznie każdy rodzaj metalu. Jest niezastąpionym narzędziem przy spawaniu aluminium. Zazwyczaj spawarki te umożliwiają także spawanie w technologii MMA. Podobnie jak w migomatach, także w technologii TIG konieczne jest wyposażenie w butlę z gazem. Oczywiście spawając w technologii MMA, butla nie jest wymagana. Spawarki te mają jednak jedną dużą wadę, którą jest ich cena.

Podczas sprawania warto też pamiętać o niezbędnym wyposażeniu oraz najważniejszych zasadach bezpieczeństwa.

Data publikacji: 06.10.2014