Produkty

Rodzaje śrubokrętów – czy wszystkie z nich są nam niezbędne?

Rodzaje śrubokrętów – czy wszystkie z nich są nam niezbędne?

Wkrętaki, czyli popularne śrubokręty dostępne są w wielu rodzajach. Każdy z nich ma zastosowanie w pracy z innym rodzajem śrub i posiada odrębne funkcje. Czy wszystkie wkrętaki są nam potrzebne i czy koniecznie musimy zaopatrywać naszą skrzynkę na narzędzia w tak wiele akcesoriów?

Różne rodzaje wkrętaków

Jakie śrubokręty mamy obecnie do wyboru? Najpopularniejsze to:

- płaski i płaski chroniony,

- Pozidriv,

srubokret macallister- Phillips,

- Torx, Torx TR i Torx Plus,

- XZN,

- sześciokątny zewnętrzny i wewnętrzny (tzw. imbus),

- kwadratowy (Robertson),

- Torq-Set,

- Tri-Wing,

- Spanner.

Istnieją także śrubokręty służące innym celom niż przykręcanie lub luzowanie śrub. Wśród nich znajdziemy wkrętaki do podbijania lub izolowane, a także wiele modeli o dodatkowych funkcjach.

Więcej na ten temat możemy przeczytać także tutaj.

wkrecanie srubokretemŚrubokręty niezbędne w warsztacie

Jeśli posiadamy duży warsztat i często majsterkujemy, bez wątpienia przyda nam się pełen zestaw wkrętaków, w którym znajdą się wszystkie rodzaje końcówek. Inne narzędzia bowiem wykorzystamy podczas prac przy samochodzie (tutaj bardzo często przydają się śrubokręty typu Torx), inne do stolarki, a jeszcze inne podczas naprawy elementów elektrycznych. Skrzynka z kompletem zawierającym kilkanaście, a często nawet kilkadziesiąt wkrętaków powinna także znaleźć się na wyposażeniu każdego majstra czy technika, czyli osób, które muszą być przygotowane na pracę z mało popularnymi rodzajami śrub.

Wkrętaki w domowej skrzynce na narzędzia

wkretakiDo standardowych prac remontowych i majsterkowania w domu najczęściej będziemy potrzebować zaledwie dwóch rodzajów wkrętaków. Większość mebli i innych konstrukcji, które trzeba skręcić bądź poluzować zmontowana jest bowiem za pomocą wkrętów płaskich lub Phillips. Jednak nie zawsze wystarczy, że zaopatrzymy się w zaledwie dwa elementy. Może się bowiem zdarzyć, że będziemy zmuszeni przeprowadzić szybką naprawę pralki, lub wyczyścić wnętrze jednostki centralnej komputera. Wtedy niezbędne okażą się bardziej specjalistyczne śrubokręty. Musimy sobie także zdawać sprawę z tego, że śruby różnią się między sobą nie tylko rodzajem, ale także wielkością. Aby móc je skutecznie wkręcić lub poluzować, należy wybrać narzędzie z odpowiednio szeroką końcówką. Co zatem wybrać, jeśli nie majsterkujemy często i nie posiadamy obszernej skrzynki na narzędzia, która pomieściłaby cały zestaw?

Porada eksperta

Bez względu na to, czy często sięgamy po wkrętaki w codziennej pracy, czy jednak są nam potrzebne bardzo rzadko, przy zakupie narzędzi warto wybrać te z wyższej półki. Wykonane z tańszych materiałów szybko się zużywają, a starte końcówki na nic nam się zdadzą, kiedy faktycznie będziemy ich pilnie potrzebować.

Najbardziej optymalnym rozwiązaniem będzie zaopatrzenie się we wkrętak wielofunkcyjny z grzechotką i wymiennymi bitami. Zajmuje on niewiele miejsca i sprawdza się praktycznie w każdym rodzaju prac. Warto jednak być zawsze przygotowanym na różne ewentualności i mieć w zanadrzu także wkrętak izolowany i jeden poręczny zestaw imbusów. Te okażą się niezbędne, np. by przygotować rower do sezonu.

Data publikacji 20-04-2022
Doradca Dział Narzędzia

Dział Narzędzia

Powiązane artykuły

Jakie narzędzia dla elektryka?

Jakie narzędzia dla elektryka?
Jakie narzędzia powinien mieć każdy elektryk? Na co zwrócić uwagę przy ich wyborze? Przeczytaj poniższy artykuł, a dowiesz się wszystkiego na t...
Czytaj więcej

Symbol VDE na narzędziu – co oznacza?

Symbol VDE na narzędziu – co oznacza?
Czy w naszym warsztacie znajdują się narzędzia z symbolem certyfikatu VDE umieszczonym na rękojeści? Są one przeznaczone przede wszystkim do pra...
Czytaj więcej

Rodzaje i zastosowanie wkrętaków

Rodzaje i zastosowanie wkrętaków
Wkrętaki, zwane potocznie śrubokrętami, stanowią narzędzia bardzo powszechne, używane niemal w każdym gospodarstwie domowym i warsztacie. Zwykle przyd...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena i komentarz dla:

Rodzaje śrubokrętów – czy wszystkie z nich są nam niezbędne?