icon
25.02 - niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl
icon
25.02 - niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl

Rodzaje strugów ręcznych

We współczesnym stolarstwie do strugania drewna stosuje się elektronarzędzia, takie jak frezarki, obrabiarki i strugi elektryczne. Ze strugów ręcznych nie zrezygnowały jednak zakłady meblarstwa artystycznego. Również hobbyści chętnie wykorzystują strugi ręczne do prac w swoich przydomowych warsztatach.

rodzaje strugówrodzaje strugówrodzaje strugówrodzaje strugów

Wybór narzędzi

Strug jest zwykle zaopatrzony w ostry nóż, który powinien ścinać cienką warstwę drewna i pozostawić pod nią gładką powierzchnię. W rzeczywistości jednak efekt naszej pracy zależy od wielu czynników: rodzaju hebla, gatunku drewna i prawidłowości ustawienia narzędzia podczas pracy. Noże są mocowane do korpusu za pomocą klina i ich ustawienie można dowolnie regulować. Bardziej skomplikowane heble zaopatrzone są w specjalne pokrętła, które ułatwiają precyzyjną regulację.

Rodzaje strugów ręcznych

Narzędzia do strugania stanowią obszerną grupę produktów. Omawiamy najpopularniejsze z nich.

- Strug gładzik – jeśli mamy zamiar obrabiać już ostrugane deski i płyty meblowe, wystarczy nam na początek strug gładzik, jakim będziemy wygładzać ich boczne powierzchnie. Gładzik posiada lekko wygięty płaskownik stalowy, tzw. odchylak, który natychmiastowo odrywa odcięty wiór. Przy stosowaniu tego struga pracujemy w kierunku wzdłużnym do przebiegu włókien – poprzeczny kierunek może powodować powstawanie wiór i załamań.

- Strug zgładzik to rodzaj gładzika stosowany do ostatecznego wyrównywania powierzchni przed ich matowaniem czy bejcowaniem. Służy jako alternatywa dla papieru ściernego.

- Strug zdzierak przyda się np. podczas obróbki powierzchni głównych i ostrugiwania trzonków narzędzi. Nadaje się też do zaokrąglania cięć. Hebel jest wąski, szerokość noża wynosi zwykle ok. 3 cm.

- Strug równik – zgrubnie przygotowane za pomocą zdzieraka powierzchnie wyrównamy równikiem. Zwykle hebel ma prosty nóż o szerokości ok. 5 cm i może być stosowany do wszystkich zgrubnych obróbek wstępnych.

Więcej zdjęć  Strug MacAllister 230 mmWięcej zdjęć  Strug MacAllister 230 mmWięcej zdjęć  Strug MacAllister 230 mmWięcej zdjęć  Strug MacAllister 230 mm

Strug żłobnik znajdzie zastosowanie przy wystrugiwaniu dłuższych rowków. Stosuje się go z piłą narznicą i płaskim dłutem do obrabiania (wpustów).

Strug spust jest większy niż inne narzędzia do heblowania ręcznego. Jego długość to ok. 70 cm. Podobnie jak gładzik jest wyposażony w odchylak. Ciężar własny tego hebla jest wystarczający do obciążenia noża, więc przy obsłudze tego narzędzia nie trzeba stosować dużego nacisku. Używamy go do wyrównywania długich krawędzi oraz większych powierzchni.

Oprócz wyżej wymienionych rodzajów strugów w warsztacie stolarskim znajdziemy drapak do usuwania zanieczyszczeń lub drobnych nierówności, kątnik do strugania profili czy wyżłabiak do wykonywania bruzd płetwowych w elementach. Trzeba pamiętać, że technika strugania wymaga wprawy i zastosowania wielu reguł. Dlatego na początku wyposażmy się w jedno uniwersalne narzędzie meblarskie do podstawowego wyrównywania drewna, czyli w gładzik. Z nabieraniem wprawy możemy dokupować inne rodzaje hebli, które będą nam przydatne w bardziej skomplikowanych pracach stolarskich.

Data publikacji: 11.01.2017