icon
25.02 - niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl
icon
25.02 - niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl

Rodzaje szczotek czyszczących

Wśród akcesoriów, które często wykorzystujemy zarówno w domu, jak i warsztacie, garażu czy ogrodzie, znajdują się szczotki. Poza tradycyjną szczotką do zamiatania możemy wyróżnić jeszcze wiele innych narzędzi określanych tą nazwą, jednak mających odmienne zastosowanie. Poznajmy dostępne na rynku rodzaje szczotek czyszczących.

szczotka do grillaszczotka do grillaszczotka do grillaszczotka do grilla

Szczotki ręczne – to duża grupa szczotek, które łączy to, że przeznaczone są do ręcznego czyszczenia rozmaitych powierzchni. Występują w drewnianych, metalowych i plastikowych oprawach, mogą także różnić się rodzajem włosia, które w przypadku szczotek drucianych zastąpione jest drutem. Szczotki ręczne, w zależności od rodzaju włosia (np. jego twardości i wielkości), znajdą zastosowanie w przypadku czyszczenia miejsc trudnodostępnych, ale także elementów różnorodnych sprzętów czy maszyn. Można wykorzystać je do przygotowania powierzchni pod malowanie lub lakierowanie, jak również lutowanie czy zgrzewanie. Znajdziemy w tej grupie także szczotki wyposażone w kwasoodporne druty, które nadają się do czyszczenia metali kwasoodpornych. Do usuwania rdzy natomiast posłuży specjalna szczotka ze stalowym włosiem.

Szczotki teleskopowe – to druga grupa narzędzi, które służą głównie do czyszczenia, zamiatania i szorowania dużych powierzchni, np. podłóg, ścian czy sufitów. Są to szczotki z długimi, regulowanymi trzonkami, które pozwalają sięgać na dalszą odległość. Do takich należą np. szczotki do mycia samochodu, do których podłącza się wąż ogrodowy. Tutaj należy wspomnieć także o tradycyjnych szczotkach gospodarczych na kiju, które służą głownie do zamiatania podłóg, podjazdów czy ścieżek.

Szczotki do szlifierek i wiertarek – włosie wykonane jest z rożnego rodzaju materiałów: stali, stali szlachetnej, z mosiądzu. Wśród tego typu szczotek wyróżnia się szczotki pędzlowe, doczołowe, tarczowe i stożkowe. Szczotki tarczowe i tarczowo-kątowe, które wykorzystuje się do czyszczenia miejsc trudno dostępnych, ale również do przygotowywania powierzchni pod malowanie i łączenie (np. lutowanie). Do czyszczenia dużych powierzchni wykorzystamy szczotki doczołowe, za pomocą których usuniemy zgorzeliny i rdzę. Model pędzlowy natomiast można zastosować do czyszczenia narożników bądź wewnętrznych części rur. Szczotki mocuje się do danego urządzenia za pomocą trzpienia lub gwintu.

szczotka skrobaczkaszczotka skrobaczkaszczotka skrobaczkaszczotka skrobaczka

Szczotki listwowe – to szczotki, w których włosie zostało umieszczone na szerszych lub węższych listwach. Dostępne są w drewnianych i metalowych oprawach, znajdują zastosowanie m.in. w połączeniu z profesjonalnymi maszynami czyszczącymi ulice albo wykorzystywanych do produkcji kostki brukowej.

Poza tego typu narzędziami na co dzień możemy wykorzystać zalety innych szczotek. W żadnej łazience nie powinno zabraknąć szczotki do WC, którą wykorzystujemy do wygodnego i higienicznego wymycia toalety. Poza tym przydatnym akcesorium może być szczotka do butelek czy szczotka do grilla. Ta druga dociera do trudno dostępnych miejsc i w zależności od wybranego przez nas modelu posłuży również jako skrobak i gąbka. W codziennym użyciu będą również szczotki do czyszczenia ubrań oraz butów. Pierwsze z nich pozwalają na szybkie usunięcie kurzu czy sierści zwierząt z naszej odzieży oraz tapicerki mebli, drugie natomiast umożliwią wypastowanie i wypolerowanie obuwia. 

Data publikacji: 07.11.2014