icon
03.03 - niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl
icon
03.03 - niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl

Rodzaje wkrętaków

Wkrętaki popularnie nazywane śrubokrętami są podstawowymi narzędziami ręcznymi. Stanowią wyposażenie skrzynek narzędziowych większości majsterkowiczów oraz profesjonalnych fachowców. Są przydatne podczas wykonywania wielu prac. Z jakimi rodzajami wkrętaków mamy do czynienia

rodzaje wkrętakówrodzaje wkrętakówrodzaje wkrętakówrodzaje wkrętaków

Podział ze względu na nacięcie łba wkrętu:

Płaski i płaski chroniony – należą do najczęściej używanych wkrętaków. Charakteryzują się bardzo prostą budową – ich końcówki są ukształtowane zbieżnie i zeszlifowane po obu stronach. Stanowią wyposażenie profesjonalistów i amatorów. Świetnie nadają się do przykręcania i wykręcania śrub i wkrętów o różnych wymiarach.

Krzyżak i Pozidriv  oba rodzaje wkrętaków są produkowane w czterech wielkościach – od 1 do 4, różnią je przede wszystkim oznaczenia – w przypadku krzyżaków PH, a w przypadku śrubokrętów typu Pozidriv PZ – oraz to, że wkrętaki Pozidriv mają cztery dodatkowe wypustki i są płasko ścięte. Z tego względu nadają się na przykład do wkrętów do drewna. Krzyżaki, które mają końcówki stożkowo ścięte, przeznaczone są do śrub i wkrętów z krzyżowym nacięciem na łbie.

Torx, Torx TR i Torx Plus  wszystkie z nich posiadają końcówkę w kształcie sześcioramiennej gwiazdy i służą między innymi do tego, aby utrudnić dostęp do konkretnego urządzenia niepowołanym do tego osobom. Przy użyciu wkrętaka Torx możemy wkręcać wkręty Torx Puls – sytuacja odwrotna nie jest już jednak zalecana. Torx TR posiadają czołowy otwór, w który podczas wkręcania wsuwa się bolec z główki wkrętu.

Sześciokątny zewnętrzny i sześciokątny wewnętrzny – pierwsze z nich, nazywane też nasadowymi, przeznaczone są do śrub o sześciokątnych łbach. Ich cyfrowe oznaczenia są przełożeniem na wymiar dwóch równoległych krawędzi łba lub nakrętki. Wkrętaki sześciokątne wewnętrzne to zaś popularne imbusy, które możemy idealnie dopasować do otworu na łbie śruby, co znacznie podnosi wygodę pracy.

XZN, Torq-Set, Tri-Wing, Spanner – to z kolei klucze, których końcówki produkuje się w podobnym celu, co te stosowane we wkrętakach Torx TR. Służą one przede wszystkim do zabezpieczania urządzeń przed niepowołanymi osobami.

Kwadratowy – ten rodzaj wkrętaka nazywany jest popularnie Robertsonem. Jego profil jest niezwykle rzadko spotykany w naszych sklepach, najczęściej stosuje się go w USA.

zestaw wkrętaków izolowanych castoramazestaw wkrętaków izolowanych castoramazestaw wkrętaków izolowanych castoramazestaw wkrętaków izolowanych castorama

Podział ze względu na rodzaj wykonywanych prac:

Uniwersalne – przy ich pomocy możemy wykonać większość podstawowych zadań zarówno w przydomowych garażu, jak i profesjonalnym warsztacie. Do tego grona zaliczyć należy głównie wkrętaki z płaskimi, a także krzyżakowymi końcówkami.

Precyzyjne – są pomocne wszędzie tam, gdzie końcówki tradycyjnych wkrętaków są zbyt duże. Sprawdzają się przy wszelkich pracach, podczas których wymagana jest niezwykła precyzja – modelarstwie czy naprawie podzespołów elektronicznych. Większość modeli posiada na końcu rękojeści obrotową główkę, umożliwiającą pracę przy użyciu jedynie dwóch palców.

Specjalne – do tego grona możemy zaliczyć śrubokręty służące do pobijania, sprawdzające napięcie, a także wkrętaki skrócone, z rękojeścią T, z systemem przytrzymywania wkrętu, z grzechotką i wymiennymi bitami oraz posiadające elastyczny grot.

Za specjalne możemy też uznać wkrętaki elektrotechniczne, które posiadają izolację ochronną i są przeznaczone do pracy pod napięciem.

Uwaga!

Należy pamiętać o tym, że same wkrętaki elektrotechniczne nie zapewniają pełnego bezpieczeństwa. Praca pod napięciem wymaga bowiem specjalnego przeszkolenia i stosowania pełnego wyposażenia izolacyjnego – nie tylko wkrętaków, ale także m.in. rękawic, butów, kluczy czy mat. W domowych warunkach nie warto podejmować się tego rodzaju prac i po prostu zadbać o to, by wyłączyć zasilanie.

Data publikacji: 20.11.2014