Rodzaje wyciągarek budowlanych

Wyciągarki, nazywane również wciągarkami, to urządzenia, które znajdują zastosowanie w budownictwie, szeroko rozumianym przemyśle, motoryzacji czy nawet leśnictwie. Pomagają przenosić wyjątkowo masywne ładunki, których waga wynosi nawet 10 ton. Z jakimi rodzajami wyciągarek możemy się spotkać na budowie?

wyciągarka na budowie w użyciuwyciągarka na budowie w użyciuwyciągarka na budowie w użyciuwyciągarka na budowie w użyciu

Wyciągarka liniowa

Wyciągarki liniowe są bardzo często stosowane podczas wznoszenia budynków. W przeciwieństwie do wyciągarek łańcuchowych, służą przede wszystkim do przenoszenia lżejszych materiałów –maksymalny udźwig waha się w przedziale od kilkuset kilogramów do nawet 4 ton. Ich niewątpliwą zaletą jest natomiast maksymalna długość wyciągania, znacznie większa niż w przypadku urządzeń łańcuchowych – może ona wynosić od 10 do nawet 40 metrów, zarówno w pionie, jak w poziomie. Przy wyborze wyciągarki liniowej warto zwrócić uwagę nie tylko na wyżej wspomniane parametry, ale również na ergonomiczność rączki, która odpowiada za wciąganie linki.

Wyciągarka łańcuchowa

O ile maksymalny udźwig wyciągarek liniowych wynosi 4 tony, o tyle wyciągarki łańcuchowe umożliwiają przenoszenie ładunków ważących nawet 10 ton. Co bardzo ważne – każde urządzenie łańcuchowe, którego udźwig jest większy niż 1 tona, powinno być zarejestrowane w Urzędzie Dozoru Technicznego oraz regularnie kontrolowane w wyznaczonych przez UDT okresach. Mankamentem wyciągarek łańcuchowych może być niewielka odległość, na jaką mogą być transportowane ładunki – wynosi ona maksymalnie 3 metry. Wiele z modeli wyciągarek łańcuchowych tworzy zestaw wraz z wózkiem jezdnym, który porusza się po specjalnym torze transportowym.

wyciągarka linowawyciągarka linowawyciągarka linowawyciągarka linowa

Wyciągarka elektryczna

Najbardziej nowoczesne i wydajne w całej grupie wyciągarek są urządzenia elektryczne (to wyciągarki liniowe wyposażone w specjalny silnik). Dzięki wyposażeniu w napęd elektryczny, a często także możliwość zdalnego sterowania wyciągarką za pomocą drogi radiowej, użytkowanie tych urządzeń jest niezwykle komfortowe. Maksymalny udźwig wyciągarek elektrycznych może wynosić – podobnie jak w przypadku wyciągarek łańcuchowych – nawet 10 ton. Znacząco różni je jednak największa możliwa długość przenoszenia ładunków, która oscyluje w granicach aż 100 metrów. Dodatkowo, urządzenia te są także znacznie bardziej bezpieczne dzięki wykonaniu przeciwwybuchowemu. Ze względu na te właściwości wyciągarki elektryczne stosowane są zarówno wewnątrz pomieszczeń, jak i na zewnątrz, gdzie mogą pracować w zakresie temperatur od -20 do +40 stopni Celsjusza. Przy ich wyborze warto jest zwrócić uwagę nie tylko na maksymalny udźwig (często podawany w 2 opcjach jako udźwig bezpośredni oraz udźwig po dodaniu dodatkowego bloczka, który podwaja tę wartość), ale także na wagę samego urządzenia.

Data publikacji: 04.07.2015