icon
03.03 - niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl
icon
03.03 - niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl

Rodzaje zawiasów meblowych i ich zastosowanie

Zawiasy meblowe stanowią podstawowy rodzaj okucia meblowego. Dzięki nim możemy przymocować fronty do korpusu szafki tak, żeby ich otwieranie i zamykanie nie sprawiało problemów. Jakie rodzaje zawiasów możemy znaleźć na rynku i do czego one służą?

montaż meblimontaż meblimontaż meblimontaż mebli

Jakie podstawowe rodzaje zawiasów meblowych rozróżniamy?

Na rynku możemy znaleźć wiele różnych rodzajów zawiasów meblowych. Biorąc pod uwagę ich zastosowanie, wyróżniamy:

zawiasy tłoczkowe – są one stosowane w sytuacji, gdy nie jest możliwe wykonanie otworów pod puszkę standardowego zawiasu. Do ich montażu wykorzystujemy wkręty.

zawiasy kątowe – cechują się dokładnie określonym kątem otwarcia, np. 30°, 45°, 165° czy nawet 270°. Zawias kątowy najlepiej sprawdzi się w szafce narożnej.

zawiasy puszkowe – jest to rozwiązanie najbardziej uniwersalne i najczęściej stosowane w dzisiejszych zakładach stolarskich. Model zawdzięcza swoją popularność przede wszystkim możliwości prostej regulacji i łatwemu montażowi – do zamontowania zawiasu puszkowego wystarczy nam wiertarka lub wkrętak, a także wiertło odpowiadające średnicy puszki zawiasu.

Zawias składany Kaprys-Met G T mosiądz prawy 2 szt.Zawias składany Kaprys-Met G T mosiądz prawy 2 szt.Zawias składany Kaprys-Met G T mosiądz prawy 2 szt.Zawias składany Kaprys-Met G T mosiądz prawy 2 szt.

zawiasy splatane – są one wykorzystywane wtedy, gdy mamy do czynienia z drzwiami łamanymi, które stykają się ze sobą krawędziami. Zawias splatany bywa również nazywany skrzydełkowym.

zawiasy cylindryczne – najlepiej sprawdzą się one w stołach posiadających rozkładany blat.

zawiasy do szkła – ich montaż nie wymaga wiercenia w szkle. Wykorzystuje się do tego nakrętkę i śrubę zaciskową.

zawiasy do zabudowy lodówek – są one przeznaczone do zabudowanych lodówek. Umożliwią nam równoczesne otwieranie drzwi mebla i lodówki.

zawiasy środkowe – najlepiej sprawdzą się one przy frontach uchylno-składanych w górnych szafkach wiszących.

zawiasy uzupełniające – służą do uzupełnienia zawiasów cechujących się dużym kątem rozwarcia. Stosuje się je w szafkach narożnych z łamanymi drzwiami.

Wybór zawiasu meblowego a drzwi szafki

Zawias meblowy powinien być dopasowany do rodzaju szafki, a przede wszystkim do grubości jej materiału oraz do sposobu jej otwierania. Jeśli drzwiczki szafki znajdują się po zewnętrznej stronie korpusu mebla, najlepiej sprawdzą się zawiasy nakładane. Przed ich zamontowaniem powinniśmy jednak sprawdzić, czy po bokach szafki znajduje się wolna przestrzeń, która umożliwi swobodne otworzenie jej drzwiczek. W przypadku drzwi znajdujących się wewnątrz zastosujmy z kolei zawiasy wpuszczane, które są przeznaczone do zamontowania pomiędzy bocznymi ścianami korpusu szafki.

Drzwi składające się z 2 skrzydeł świetnie uzupełni zawias składany. Szafka narożna natomiast wymaga zastosowania 2 rodzajów zawiasów: uzupełniającego i cechującego się dość dużym kątem otwarcia, nie mniejszym niż 165-175°. Istnieją również zawiasy bliźniacze, które stosuje się w sytuacji, gdy 2 pary drzwiczek znajduje się na zewnątrz mebla i dodatkowo opierają się o jego przegrodę środkową.

rodzaje zawiasówrodzaje zawiasówrodzaje zawiasówrodzaje zawiasów

Specjalne funkcje zawiasów

Nowoczesne zawiasy meblowe wyposażane są w dodatkowe funkcje, które nie tylko przedłużają ich żywotność, lecz również sprawiają, że ich codzienne użytkowanie staje się bardziej komfortowe dla użytkownika. Jakimi dodatkowymi właściwościami mogą one dysponować?

mechanizm cichego domyku – funkcja ta dba o to, aby wyhamować siłę drzwi zamkniętych ze zbyt dużym impetem. Dzięki temu zarówno drzwiczki, jak i korpus szafki zostaną zabezpieczone przed uszkodzeniami, które mogą powstać podczas zbyt gwałtownego zamykania.

szeroki kąt otwarcia – możliwość ta jest najczęściej stosowana w szafkach z szufladami wewnętrznymi lub typu cargo. Tego rodzaju zawiasy meblowe charakteryzują się ujemnym (zerowym) uskokiem. Rozwiązanie to skutkuje szerokim kątem otwarcia, pozwalając tym samym na wygodne wysuwanie szuflad bez konieczności montowania dodatkowych listew dystansowych. Model ten świetnie sprawdzi się nawet w szafkach narożnikowych.

samoczynne domykanie i otwieranie – samodociąg to rozwiązanie, dzięki któremu drzwiczki szafki będą zamykać się samoczynnie. Funkcja ta wyhamuje także drzwiczki, które zostały zamknięte z użyciem zbyt dużej siły tak, aby zapobiec ich trzaskaniu.

Czy wiesz, że…

Zawiasy z funkcją samoczynnego domykania możemy spotkać nawet w przypadku drzwiczek o dość małym kącie otwarcia, jak np. 35°.

 

Samoczynne otwieranie jest z kolei wykorzystywane w szafkach bezuchwytowych, które ostatnio coraz bardziej zyskują na popularności. Tego rodzaju meble stosują technologię push to open – lekkie naciśnięcie frontu pozwala bez siły otworzyć szafkę.

 

Szeroki wybór dostępnych na rynku zawiasów meblowych pozwoli nam wybrać dokładnie taki element, który będzie pasować do naszej szafki. Dzięki temu jej użytkowanie stanie się zacznie bardziej komfortowe, a mebel będzie mógł służyć nam przez dłuższy czas. Jeśli jednak stracą one na funkcjonalności, możemy je łatwo naprawić. O tym, jak to zrobić samodzielnie, dowiemy się z naszych artykułów: Jak wyregulować zawiasy i Jak naprawić zerwany zawias w meblach.

Data publikacji: 30.08.2017