Rola bezpiecznika w samochodzie

Bezpieczniki samochodowe to niewielkie elementy, które w dużym stopniu wpływają na funkcjonowanie całego systemu elektronicznego auta. Czy wiesz, do czego służą i gdzie są umieszczone? Jak rozpoznać, że uległy przepaleniu? A co najważniejsze – w jaki sposób je wymienić?

Bezpieczniki samochodowe i ich rodzaje

Wyobraźmy sobie małe elementy, składające się z dwóch metalowych nóżek, izolacji i metalowej blaszki lub drucika. Bezpieczniki samochodowe są prostymi, tanimi, ale ważnymi częściami naszych pojazdów. Dzielimy je ze względu na wielkość:

 • mini i normalne – wykorzystywane w obwodach o mniejszym obciążeniu, np. radio. To właśnie te rodzaje najczęściej widujemy.

 • maxi – mają zabezpieczyć główne elementy układu elektrycznego, np. alternator.

Aby dodatkowo usprawnić szybką identyfikację maksymalnego napięcia prądu, jakie może przejść przez dany element, wykorzystano różne kolory. Wśród rozmiaru mini lub maxi przykładem będzie barwa szara (2 A), fioletowa (3 A), niebieska (15 A) lub zielona (30 A). Podobnie sytuacja wygląda w przypadku maxi, gdzie fioletowy sugeruje wartość 100 A, a biały lub przezroczysty – 80 A.

Do czego służy bezpiecznik w aucie?
Rola bezpiecznika w samochodzie

Bezpieczniki do samochodu mają zadanie bardzo zbliżone do tych znajdujących się w naszych domach! To ochrona poszczególnych odbiorników elektrycznych oraz całej instalacji przed zniszczeniem na skutek nagłego wzrostu natężenia prądu. Gdy tak się staje, bezpiecznik przepala się i wyłącza obwód.

Porada eksperta

Pamiętajmy, że w skrajnych przypadkach przeciążenie obwodu może skutkować nawet pożarem.

Biorąc pod uwagę bezpieczniki samochodowe, niewątpliwie służą one do zabezpieczania wszystkich elementów instalacji elektrycznej. Mamy na myśli zarówno drobne aspekty (radio, klakson, światła, ogrzewanie), jak i ważniejsze podzespoły (alternator, komputer pokładowy, pompa hamulcowa, cewki zapłonowe). Każdy samochód posiada również bezpiecznik główny, który może całkowicie odciąć zasilanie w pojeździe.

Przepalony bezpiecznik do samochodu – skutki
Rola bezpiecznika w samochodzie

Gdy nasze bezpieczniki ulegają przepaleniu, możemy spodziewać się pewnych utrudnień:

 • nieprawidłowe działanie wentylacji lub ogrzewania,

 • problem z działaniem świateł samochodowych, 

 • brak wentylacji chłodnicy,

 • spalone radio lub inne urządzenia elektroniczne zamontowane w pojeździe,

 • awaria rozrusznika i brak możliwości uruchomienia samochodu.

Ważne jest, aby w miejsce spalonego bezpiecznika zamontować element o dokładnie takim samym amperażu. W przeciwnym razie nie będzie spełniać swojej funkcji lub ulegnie ponownemu spaleniu. 

Gdzie znajdziemy bezpieczniki w samochodzie?

Bezpieczniki samochodowe znajdują się w 2 miejscach:

 • komora silnika – najczęściej nad prawym lub lewym nadkolem, nieco rzadziej w okolicach podszybia. Niektóre modele pojazdów posiadają utrudniony dostęp do skrzynki z bezpiecznikami. Może pojawić się konieczność wyjęcia akumulatora;

 • kabina samochodu – pod deską rozdzielczą lub po stronie pasażera.

Porada eksperta

Nie musisz godzinami szukać bezpieczników w swoim pojeździe! Wystarczy, że otworzysz instrukcję samochodu, która zawiera nie tylko informacje o ich lokalizacji, ale także napięciu i natężeniu znamionowym.

Jak sprawdzić bezpiecznik samochodowy?
Zestaw bezpieczników płytkowych K2

Bezpieczniki samochodowe są umieszczane w specjalnych skrzynkach, zabezpieczonych pokrywką na zatrzask. Najszybciej zdejmiemy ją, lekko podważając zatrzask płaskim narzędziem, np. śrubokrętem

Na pokrywie znajdziemy też kluczowe informacje o tym, jakie rodzaje bezpieczników są wewnątrz i w częściach systemu, które chronią. Dość często informacje te są nieczytelne, a szczególnie wtedy, gdy znajdują się po zewnętrznej stronie skrzynki umieszczonej pod maską. Tu pomocą służy instrukcja samochodu. 

Jak wymienić spalone bezpieczniki samochodowe?

To wcale nie jest trudne! Wystarczy, że zapamiętasz kilka najważniejszych kroków:

 1. Zatrzymaj pojazd w bezpiecznym miejscu, a następnie wyłącz silnik i wyjmij kluczyki.

 2. Zdejmij pokrywę skrzynki bezpieczników i zlokalizuj, gdzie znajduje się spalony bezpiecznik.

 3. Wyciągnij go przy pomocy specjalnego chwytaka i uważnie oceń, czy na pewno jest przepalony.

 4. Zamontuj sprawny bezpiecznik, pamiętając o jego kolorze i oznaczeniu.

Najważniejsze, aby mieć przy sobie zapasowy komplet odpowiednich bezpieczników. Wtedy żadna awaria nie jest nam straszna!