Produkty

Rola bezpiecznika w samochodzie

Rola bezpiecznika w samochodzie

Bezpiecznik samochodowy to niewielki element, który w dużym stopniu wpływa na funkcjonowanie całego systemu elektronicznego samochodu. Do czego służą bezpieczniki znajdujące się w naszym pojeździe i gdzie są umieszczone?

Rola bezpiecznika w samochodzieDo czego służy bezpiecznik samochodowy?

Zadaniem bezpieczników samochodowych – podobnie jak tych montowanych w domu – jest ochrona poszczególnych odbiorników elektrycznych oraz całej instalacji przed zniszczeniem na skutek nagłego wzrostu natężenia prądu. Pamiętajmy o tym, że w skrajnych przypadkach przeciążenie obwodu mogłoby skutkować nawet pożarem. Bezpiecznik skutecznie zabezpiecza nas przed taką sytuacją – gdy natężenie jest zbyt wysokie, przepala się, wyłączając w ten sposób obwód.

Bezpieczniki służą do zabezpieczania wszystkich elementów samochodowej instalacji elektrycznej – od tych drobnych jak radio, klakson, światła czy też ogrzewanie po ważniejsze podzespoły, takie jak: alternator, komputer pokładowy, pompa hamulcowa lub cewki zapłonowe. Każdy samochód posiada również bezpiecznik główny, który może całkowicie odciąć zasilanie w pojeździe.

Rola bezpiecznika w samochodzieZ jakimi skutkami przepalenia bezpiecznika samochodowego możemy się liczyć? Należą do nich m.in.:

- nieprawidłowe działanie wentylacji lub ogrzewania;

- niedziałające światła samochodowe;

- brak wentylacji chłodnicy;

- spalone radio lub inne urządzenia elektroniczne zamontowane w pojeździe;

- niedziałający rozrusznik i brak możliwości uruchomienia samochodu.

Gdzie znajdziemy bezpieczniki w samochodzie

Bezpieczniki samochodowe znajdują się w 2 miejscach w samochodzie:

- w komorze silnika – najczęściej możemy na nie trafić nad prawym lub lewym nadkolem, nieco rzadziej w okolicach podszybia. Niektóre modele samochodów posiadają utrudniony dostęp do skrzynki z bezpiecznikami – aby się do niej dostać, trzeba najpierw wyjąć akumulator;

- w kabinie samochodu – pod deską rozdzielczą lub też po stronie pasażera.

Porada eksperta

Zamiast szukać bezpieczników na wyczucie, możemy też po prostu sprawdzić ich położenie w instrukcji samochodu. Dowiemy się z niej, nie tylko gdzie są, lecz również jakim napięciem i natężeniem znamionowym się cechują.

Zestaw bezpieczników płytkowych K2Jak sprawdzić bezpiecznik samochodowy?

Bezpieczniki samochodowe są umieszczane w specjalnych skrzynkach, zabezpieczonych pokrywką zamykaną zatrzaskiem. Najszybciej zdejmiemy ją, lekko podważając zatrzask płaskim narzędziem, np. śrubokrętem. Na pokrywie znajdziemy też dokładne informacje dotyczące tego, jakie rodzaje bezpieczników są wewnątrz, jakim amperażem się cechują i do ochrony jakich części systemu są przeznaczone.

Dość często informacje te są nieczytelne – szczególnie wtedy, gdy znajdują się na zewnętrznej stronie skrzynki umieszczonej pod maską. Wówczas wszystkie potrzebne wartości możemy bez trudu odczytać w instrukcji samochodu. Ważne jest, aby w miejsce spalonego bezpiecznika zamontować element o dokładnie takim samym amperażu – w przeciwnym razie nie będzie spełniać swojej funkcji lub ponownie ulegnie spaleniu. W skrajnym przypadku może to grozić nawet poważną awarią całego obwodu.

Doradca Dział Narzędzia

Dział Narzędzia

Powiązane artykuły

Bezpiecznik samochodowy – dostępne rodzaje i jak wybrać właściwy?

Bezpiecznik samochodowy – dostępne rodzaje i jak wybrać właściwy?
Spalony bezpiecznik w samochodzie uniemożliwia nam prowadzenie pojazdu? Z łatwością poradzimy sobie z jego wymianą, lecz najpierw musimy wybrać właści...
Czytaj więcej

Jak wymienić bezpiecznik w samochodzie?

Jak wymienić bezpiecznik w samochodzie?
Instalacja elektryczna w samochodzie jest odpowiedzialna za wiele elementów istotnych dla jego prawidłowego działania. Dotyczy to m.in. pompy pali...
Czytaj więcej

Ocena i komentarz dla:

Rola bezpiecznika w samochodzie