Produkty

Rolki ścierne papierowe i płócienne – znasz różnice między nimi?

Rolki ścierne papierowe i płócienne – znasz różnice między nimi?

Rolek ściernych możemy używać do ręcznego szlifowania oraz do obróbki z wykorzystaniem urządzeń szlifierskich. Do wyboru mamy rolki na podłożu papierowym lub płóciennym. Czym się różnią? Jaki materiał wybrać do zastosowania?

szlifowanie drewnaZastosowanie rolek ściernych

Pasy materiałów ściernych nawinięte na rolkę wykorzystamy podczas obróbki zgrubnej i końcowej różnych powierzchni. W zależności od granulacji, czyli wielkości ziaren ściernych, zastosujemy je do gratowania, szlifowania, wygładzania i dogładzania oscylacyjnego. Zastosowanie rolek ściernych zależy nie tylko od zastosowanego ścierniwa, ale też od podkładu. Do wyboru mamy rolki na papierze i rolki na włókninie.

Rolki ścierne na papierzerolka ścierna na rzep

Rolki papierowe na podkładzie miękkim znajdują zastosowanie na przykład przy ręcznej obróbce profili. Rolki na podłożach twardych lub sztywnych przeznaczonej są do obróbki maszynowej. Lekki papier wykonuje się zwykle z elektrokorundu. Rolki wzmocnione lateksem charakteryzują się wydajniejszym skrawaniem i większą żywotnością. Ciężki papier z ziarnem elektrokorundu będzie za to lepszy do szlifowania twardego drewna i metalu.

Papier ścierny „elastyczny” może być z powodzeniem używany do szlifowania ręcznego. Papierowe pasy możemy przycinać do dowolnego rozmiaru i dopasowywać do dowolnych bloczków i szlifierek przenośnych czy oscylacyjnych. Materiały są wykorzystywane np. do przygotowywania zagruntowanych powierzchni, szlifowania plastiku, surowego drewna czy włókna szklanego.

szlifowanie papierem ściernymRolki ścierne na płótnie i włókninie

W ofercie producentów dostępne są ścierniwa na podłożach miękkich, które dobrze układają się na elementach profilowanych; jak i na płótnach sztywnych, stosowanych przy maszynowej obróbce drewna, szkła, metalu itp. Granulacja standardowych materiałów wynosi od P16 do P600. Ziarna na podkładzie bawełnianym mogą być uzupełnione warstwą pośredniczącą z miękkiej gąbki, która pozwala na szlifowanie ręczne z równomiernie rozłożonym naciskiem. Dzięki temu łatwiej dopasujemy materiał do wszystkich konturów i zapewnimy dobre efekty wykończenia. Możemy ich używać też na bloczkach szlifierskich i szlifierkach oscylacyjnych.

Rolki płócienne zastosujemy np. do polerowania tokarek, wałków i cylindrów, wygładzania śladów po skrawaniu, usuwania rdzy i polerowania. Rolki z włókniny, dzięki elastyczności, dają doskonałe rezultaty podczas gratowania, czyszczenia i polerowania.

Wszystkie materiały – zarówno na papierze, jak i na włókninie – znajdziemy w kategorii Rolki ścierne.

Elektrokorund czy węglik krzemu?

Najbardziej powszechnym materiałem ściernym jest elektrokorund, który możemy wykorzystać do szlifowania drewna, stali, metali kolorowych. Jeśli zamierzamy obrabiać szkło, kamień lub tworzywa sztuczne, sięgnijmy po papier z węglika krzemu. Więcej na ten temat piszemy w artykule Rodzaje elektrokorundu – dobieramy materiał szlifierski do zastosowania.

Uwaga!

Szlifowanie na mokro można wykonywać jednie narzędziami ściernymi odpowiednimi do tego typu operacji i jedynie przy użyciu maszyn do tego przeznaczonych.

Doradca Dział Narzędzia

Dział Narzędzia

Powiązane artykuły

Akcesoria ścierne do elektronarzędzi - przegląd przydatnych materiałów

Akcesoria ścierne do elektronarzędzi - przegląd przydatnych materiałów
Wiertarki i szlifierki to elektronarzędzia, które niejednokrotnie przydają się do rozmaitych prac w naszych gospodarstwach domowych. Tego rodzaju sprz...
Czytaj więcej

Akcesoria do szlifierek – w co warto się wyposażyć?

Akcesoria do szlifierek – w co warto się wyposażyć?
Szlifierki to jedne z podstawowych elektronarzędzi, których obecność jest niezastąpiona w większości warsztatów. Przydają się nie tylko w profesjonaln...
Czytaj więcej

Rodzaje i wybór materiałów ściernych

Rodzaje i wybór materiałów ściernych
Materiały ścierne to takie, które dzięki zawartości ziarna ściernego pozwalają wyrównać wiele rozmaitych powierzchni. Do różnorodnych materiałów powin...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena i komentarz dla:

Rolki ścierne papierowe i płócienne – znasz różnice między nimi?