Sadzenie i pielęgnacja truskawek

Soczystym truskawkom nie sposób się oprzeć. Są małe, słodkie i bardzo smaczne, stanowią niezastąpioną dawkę witamin, na którą większość z nas ma zawsze ochotę. Poniżej znajdziemy kilka niezbędnych informacji o tym jak je pielęgnować, jak sadzić oraz kiedy oczekiwać owoców.

1. Najwięcej truskawek otrzymujemy zawsze w drugim roku owocowania

Większość odmian dojrzewa pod koniec maja. Często zastanawiamy się: dlaczego nasz plon z dopiero co zasadzonych truskawek jest tak mały? Przecież wszystko zrobiliśmy tak, jak należy.

Pamiętajmy, że truskawki najobfitsze plony dają dopiero w drugim roku owocowania. Natomiast im roślina jest starsza, tym bardziej jest narażona na wysokie temperatury i mocne słońce (latem) oraz przemarzanie (zimą). Dlatego jeśli chcemy być zadowoleni ze swoich truskawek, najlepiej uprawiać je maksymalnie do 5 lat.

2. Skąd wiedzieć, jakich sadzonek szukać

W czasie zakupów pamiętajmy o wyborze zdrowych okazów, na których nie widać żadnych oznak chorób. Liście nie mogą przesuszone, na ich powierzchni nie powinno być widocznych plam.

Ważne też, by nie przesadzać truskawek z likwidowanego zagonu – nowe sadzonki mogą bowiem źle znieść towarzystwo starszych koleżanek.

3. Jak pielęgnować truskawki?

Truskawki bardzo lubią żyzną i przepuszczalną glebę. Możemy je posadzić na miejscu po marchwi, fasoli lub roślinach kapustnych.

Po pierwszym posadzeniu zawsze warto mocno podlać sadzonki. A po około miesiącu od posadzenia także nawozić (duże znaczenie ma tutaj azot, fosfor, potas).

Azot odpowiada przede wszystkim za wzrost masy zielonej. Fosfor wpływa na rozwój systemu korzeniowego, potas z kolei decyduje o kwitnieniu i owocowaniu.

W pielęgnacji truskawek bardzo duże znaczenie ma usunięcie chwastów. Uważajmy jednak, by podczas tego zabiegu nie uszkodzić pędów rośliny.

4. Sadzonki z własnej plantacji?

Owszem, to jest możliwe i jak najbardziej polecane. Nowe sadzonki uzyskuje się poprzez odcinanie od pędów młodych roślinek i zakopywanie ich w glebie. Oczywiście wybieramy do tego celu tylko zdrowe sadzonki.  Najlepszą porą do pozyskiwania sadzonek jest koniec czerwca i początek maja.

5. Kiedy sadzimy?

Możemy w dwóch terminach: wiosennym (mniej więcej na początku maja) lub letnim (pod koniec sierpnia).

6. Jak sadzimy?

Zawsze bierzemy pod uwagę odpowiednie odległości rozstawu sadzonek. Najlepiej umieszczać je w rzędach oddalonych od siebie o około 40 cm. Zbyt gęste posadzenie truskawek sprawi, że w przyszłości trudno będzie nam je pielęgnować, a same owoce będą bardzo małych rozmiarów.

Data publikacji: 11.07.2014