LOTERIA CASTODAYS! Zrób zakupy i weź udział w loterii. Sprawdź szczegóły >>

Samodzielna wymiana fug

Fuga pomiędzy płytkami jest zdecydowanie bardziej narażona na zniszczenia niż same płytki, ponieważ to ona przyjmuje na siebie wszelkie naprężenia powodujące chociażby pękanie. Wówczas mamy do czynienia przede wszystkim z bardzo nieestetycznym problemem. Na szczęście da się go w stosunkowo łatwy sposób rozwiązać w pojedynkę. Jak to zrobić?

samodzielna_wymiana_fugsamodzielna_wymiana_fugsamodzielna_wymiana_fugsamodzielna_wymiana_fug

Odpowiednie przygotowanie
 

Kluczowym elementem stworzenia nowej fugi jest wybór odpowiedniej zaprawy do spoinowania. Należy pamiętać o tym, że dostępne na rynku zaprawy mają różną odporność na obciążenia, ścieranie czy też wilgoć. Konkretne zaprawy przeznaczone są albo do wąskiej, albo do szerokiej spoiny, lepiej radzą sobie na ścianie lub na podłodze. Zanim rozpoczniemy właściwą wymianę, powinniśmy wyposażyć się również we wszystkie niezbędne narzędzia: pojemnik na zaprawę, szpachelkę metalową i gumową, szmatkę lub pędzelek, gąbkę oraz silikon sanitarny.

Krok po kroku

Starą fugę usuwamy za pomocą metalowej szpachelki lub specjalistycznego skrobaka – możemy tego dokonać także przy użyciu innego narzędzia, które sprawnie usunie fugę bez ryzyka naruszenia płytek. Ważne, aby zrobić to możliwie najdokładniej, by pomiędzy spoinami pozostało jak najmniej starej fugi.
 

  1. Kolejnym krokiem powinno być dokładne usunięcie wszelkich pozostałości – chodzi tutaj głównie o pył, który nagromadził się w szczelinach. Możemy to zrobić za pomocą zwykłej szmatki, ale o wiele skuteczniejszy będzie mały pędzelek, którym łatwiej dotrzemy do końca spoin.
     

  2. W stosunkowo niewielkim pojemniku przygotowujemy masę do spoinowania. Bardzo ważne, aby robić to zgodnie z zaleceniami producenta konkretnej zaprawy – stosowanie niewłaściwych proporcji może spowodować mniejszą wytrzymałość spoin. Do przygotowania masy używamy zawsze czystych i niezardzewiałych narzędzi.

SMALL_fuga_epoksydowa_atlas_premium_szara_2kg_castoramaSMALL_fuga_epoksydowa_atlas_premium_szara_2kg_castoramaSMALL_fuga_epoksydowa_atlas_premium_szara_2kg_castoramaSMALL_fuga_epoksydowa_atlas_premium_szara_2kg_castorama
  1. Gotową masę wciskamy dokładnie w spoiny między płytkami za pomocą gumowej szpachelki. Pamiętajmy o tym, aby możliwie precyzyjnie i dokładnie wypełniać każdy fragment. Każdorazowo nadmiar masy zbieramy szpachelką po skosie, równomiernie ją rozprowadzając. Pamiętajmy również o tym, że zbyt długie pozostawienie jej na płytkach może spowodować problem z późniejszym jej usunięciem.
     

  2. Czekamy aż nowo osadzona fuga wyschnie i dopiero wtedy pozbywamy się wszelkich pozostałości z płytek za pomocą gąbki, która powinna być wilgotna, ale dokładnie wyciśnięta. Na stykach dwóch ścian używamy specjalistycznego silikonu sanitarnego. Jeśli wymiany fug dokonywaliśmy np. na ścianach w prysznicu, powinniśmy zaczekać z kąpielą około 12 godzin.

Data publikacji: 12.12.2014