Sauna ogrodowa — sprawdź, jak zrobić saunę w ogrodzie. Instrukcja krok po kroku

Sauna ogrodowa to nie tylko inwestycja w urozmaicenie otoczenia domu, ale także element, który poprawi Twoje samopoczucie. Jakich materiałów potrzebujesz, jak zbudować samodzielnie saunę ogrodową i jakie zalety ma posiadanie własnej sauny?

Sauna ogrodowa – dlaczego warto mieć saunę we własnym ogrodzie?

Sauna i rytuały związane z jej używaniem znane są już od ponad 2 tysięcy lat. Korzystanie z tego przybytku znane było na terenach od Skandynawii, poprzez kraje nadbałtyckie aż po Japonię. Przez wieki pobyty w saunie stały się dla mieszkańców wielu regionów świata znanym i lubianym rytuałem, sposobem na zahartowanie organizmu i metodą na relaksujące spędzenie czasu w towarzystwie rodziny czy znajomych. Regularne korzystanie z sauny doskonale wspomaga układ krążenia i drogi oddechowe, wpływa na przyspieszenie przemiany materii i pomaga w walce z otyłością, chorobami stawów czy bólami reumatycznymi.

Jednak posiadanie własnej sauny ogrodowej to nie tylko korzyści zdrowotne. Sauna w ogrodzie to także doskonałe rozwiązanie na wszystkich osób, które chcą korzystać z tego przybytku bez konieczności spotykania się z obcymi, zbędnego planowania czy specjalnego wybierania się do publicznych saunariów. Sauna ogrodowa do samodzielnego montażu jest również ozdobą każdego ogrodu. Co więcej – istotną zaletą sauny zewnętrznej są również niskie koszty jej utrzymania.

Instrukcja budowy sauny ogrodowej krok po kroku

Jak zrobić saunę ogrodową? Budowa sauny w ogrodzie nie jest małym przedsięwzięciem, ponieważ w zasadzie jest to budowa małego, samodzielnie funkcjonującego budynku. Konieczna jest więc budowa takiego pomieszczenia zgodnie ze sztuką budowlaną. Użyte materiały również powinny być wysokiej jakości – ze względu na przeznaczenie budynku, drewno, z jakiego wykonana zostanie sauna ogrodowa, powinno być odpowiednio zabezpieczone przed wilgocią i na tyle trwałe, byś mógł korzystać z sauny przez lata. 

Jakie materiały będą potrzebne do samodzielnej budowy?

Do wybudowania sauny konieczne będzie zgromadzenie odpowiednich materiałów. Są nimi, m.in. wytrzymałe drewno, drewniane panele przeznaczone do tego typu zastosowań, wełna mineralna do izolacji, kamień, płytki ceramiczne czy drewniana kratownica, która będzie chronić przed poślizgiem. Aby sauna ogrodowa poprawnie działała, musi być również wyposażona w piec – optymalnym wyborem jest tutaj kupno gotowego pieca elektrycznego wyposażonego w sterowniki lub pieca opalanego drewnem.

Krok 1 – Kosztorys

Podczas samodzielnej budowy sauny ogrodowej konieczne jest określenie kroków, które będziesz musiał przejść, by taki budynek w ogóle powstał. Koszt budowy sauny ogrodowej może się wahać, w zależności od materiałów, kształtu czy wyposażenia od 10 000 zł – 12 000 zł (tyle może kosztować najtańsza sauna ogrodowa beczka) do nawet 40 000 zł. Konieczne jest więc sporządzenie dokładnego kosztorysu, który uświadomi Ci wstępnie, jakie koszta będziesz musiał ponieść i jaki projekt ostatecznie warto byś wybrał.

W kosztorysie takim powinieneś uwzględnić koszty:

  • fundamentów, prac ziemnych oraz niezbędnych do tego piasku i żwiru;
  • drewna, niezbędnego do budowy konstrukcji oraz wnętrza;
  • izolacji i materiałów izolacyjnych;
  • pieca;
  • materiałów elewacyjnych;
  • sterownika i instalacji elektrycznej, w tym oświetlenia;
  • okuć, gwoździ, narzędzi oraz wkrętów;
  • ewentualnego, dodatkowego wyposażenia;
  • koszty niezbędnych zezwoleń do budowy. 

Krok 2 – Formalności

Nowoczesna sauna ogrodowa jest budynkiem rekreacji indywidualnej, co nie wymaga uzyskiwania pozwolenia na budowę, jednak wymusza na Tobie konieczność zgłoszenia instalacji do odpowiedniego urzędu (starostwa lub urzędu miasta). Ponadto musisz sprawdzić, czy budowa takiej kabiny jest zgodna z planem zagospodarowania przestrzennego lub decyzją o warunkach zabudowy. Należy również pamiętać, by sauna ogrodowa znajdowała się minimum 4 m od działki sąsiada.

Krok 3 – podłączenie prądu i wody

Sauna zewnętrzna powinna zostać podłączona do prądu. Jeśli zdecydujesz się na piec opalany drewnem, to z powodzeniem wystarczy Ci przyłącze jednofazowe. Jeżeli jednak wykorzystasz piec elektryczny – przyłącze powinno być trójfazowe. Na tym etapie warto również podłączyć do sauny wodę.

Krok 4 – wykonanie fundamentów oraz konstrukcji szkieletowej

Wykonanie fundamentów pod saunę powinno być dostosowane do rodzaju gruntu i wagi samej sauny. Przede wszystkim teren powinien zostać wyrównany, a belki tworzące ramę podłogi powinny być wypoziomowane. Ponadto koniecznie musisz sprawdzić wszystkie wymiary oraz przekątne sauny. Należy działać tutaj zgodnie z wykonanym projektem.

Kiedy fundamenty będą już gotowe, to kolejnym etapem jest budowa konstrukcji szkieletowej sauny, czyli jej widocznej, głównej części. Należy ją budować z drewna suszonego o odpowiedniej wilgotności. Wszystkie belki powinny być jednak zakonserwowane środkiem impregnującym.

Krok 5 – elewacja, wykończenie wnętrza i instalacja pieca

Ścianę sauny powinieneś zaizolować wełną mineralną o grubości min. 100 mm. Wykluczone jest natomiast ocieplenie ściany styropianem. Elewację sauny natomiast można wykonać na wiele sposobów – możesz wykonać elewację z blachy na rąbek lub wentylowaną elewację drewnianą. W przypadku elewacji drewnianej konieczne jest jednak, by zostawić szczeliny wentylacyjne na dole i na górze ścian.

W środku powinna zostać wykonana paroizolacja – nada się tu membrana papierowo-aluminiowa, która odbija promieniowanie cieplne do środka sauny. Na taką membranę przymocować należy deski elewacyjne. Drewno w środku powinno mieć jak najmniej sęków i żywicy. Ławki natomiast powinny być wykonane z lekkiego drewna, trudno się nagrzewającego. Drewna ławek nie powinno się konserwować.

Krok 6 – Instalacja pieca, drzwi do sauny oraz akcesoriów.

Kolejnym krokiem jest instalacja pieca. Warto skorzystać tutaj z gotowych rozwiązań proponowanych przez producentów pieców saunowych. Jeśli natomiast zdecydujesz się na piec opalany drewnem, koniecznie pamiętaj o prawidłowym wyprowadzeniu komina.

Najpopularniejszymi drzwiami do sauny są drzwi ze szkła hartowanego. Powinny być tak zamontowane, by zostawiona została szczelina wentylacyjna. W saunie powinny się znaleźć również akcesoria do saunowania, z których minimum to: łyżka do polewania kamieni, cebrzyk na wodę, termometr i higrometr. 

Ocena efektów pracy i jej podsumowanie

Ocena efektów pracy polega na sprawdzeniu szczelności sauny oraz jej funkcjonalności. Jeśli sauna spełnia to kryterium i wszystkie niezbędne wentylacje są wykonane zgodnie ze sztuką – Twoja praca jest skończona. Dobrze wykonana sauna powinna mieć bowiem minimum 2 m wysokości i posiadać przynajmniej 1,5 m na 1,5 m powierzchni na osobę.

Samodzielne wykonanie sauny ogrodowej często może prowadzić do błędów. Warto się przed nimi ustrzec. Najczęstszym błędem jest źle wykonany projekt sauny lub nieprzestrzeganie go. Innym – użycie złej izolacji, brak odpowiedniej wentylacji czy piec o niewłaściwej mocy. Warto zwrócić na to uwagę, by móc cieszyć się wolnym czasem w swoim nowym nabytku.

Data publikacji: 22.04.2022