Schodki i stołki – wybór i zastosowanie

Przydatne w każdym warsztacie, ale i gospodarstwie domowym – niezależnie od tego, jak duże jest nasze mieszkanie. Stołki i schodki pełnią różnorakie funkcje, lecz najczęściej przydają się do sięgania po zbyt wysoko umieszczone przedmioty czy obiekty. Gdzie jeszcze je zastosujemy i jaki mamy wybór tego typu wyposażenia?

Taboret_ze_schodkiemTaboret_ze_schodkiemTaboret_ze_schodkiemTaboret_ze_schodkiem

Zamiast taboretu – do czego mogą przydać się schodki

Co prawda typowe schodki czy taborety wykonane w tym typie kojarzą się najbardziej jako wyposażenie warsztatu, ich rola znacznie wykracza poza pomoc techniczną w pracy zawodowej lub przy majsterkowaniu. Coraz częściej tego rodzaju stołki możemy spotkać w mieszkaniach i to wcale nie schowane w kącie. Schodki oprócz bowiem praktycznych funkcji, mogą mieć też zastosowanie dekoracyjno-wyposażeniowe. Taki stołek może swobodnie pełnić rolę taboretu, który przydaje się szczególnie wtedy, gdy mamy gości. Nowoczesne zastosowanie obejmuje także schodki w roli stelaża na rośliny, a nawet prostej szafki nocnej.

Czym schodki przewyższają zwykłe stołki czy taborety? Są znacznie bardziej stabilne, co zawdzięczają swojej budowie. Zwyczajne taborety mogą się kiwać i nie zapewniają całkowitego bezpieczeństwa. Schodki zbudowane są tak, aby odpowiednio równoważyć rozkład obciążenia (to dzięki temu istnieje małe prawdopodobieństwo jego przechylenia się, nawet jeśli ciężar naszego ciała oddziałuje tylko na jedną stronę stołka).

Czy wiesz, że…?

Budowa schodków przypomina swą konstrukcją drabinę – ustawione pod kątem nogi tworzą trójkąt, a wraz ze stopniem – trapez. Dzięki temu tego typu taborety lepiej zapewniają stabilność niż zwykłe stołki.

Schodki_i_stolkiSchodki_i_stolkiSchodki_i_stolkiSchodki_i_stolki

Rodzaje schodków

Tego typu wyposażenie możemy rozróżnić na kilka rodzajów, przede wszystkim ze względu na:

- materiał – najczęściej jest to drewno, metal i plastik;

- konstrukcję – schodki mogą być proste (jednoczęściowe) lub składane;

- ilość stopni – najczęściej są dwa, rzadziej trzy;

- dwu- lub jednostronność – na schodki możemy wejść z obu stron lub jednej;

- przeznaczenie – profesjonalne stołki są wykonane z mocniejszych materiałów, dlatego są odpowiednie do warsztatów i innych zakładów pracy. Natomiast schodki o lżejszej konstrukcji nadają się do użytku domowego czy biurowego. Profesjonalne schodki często posiadają funkcjonalny uchwyt, który nie tylko ułatwia przenoszenie, ale również pozwala utrzymać równowagę na podwyższeniu czy przytrzymać się w czasie pracy.

Schodki_i_stolki_1Schodki_i_stolki_1Schodki_i_stolki_1Schodki_i_stolki_1

Wybór schodków i stołków – jak go dokonać?

Taborety w formie schodków mogą mieć różną zdolność do utrzymywania obciążeń. Muszą być jednak one na tyle trwałe, aby bez trudu zniosły ciężar przynajmniej jednego dorosłego człowieka. Ta niezwykle istotna cecha reguluje funkcjonalność tego wyposażenia – schodki służą głównie do tego, aby można było na nich stanąć wyżej niż jest to możliwe.

Z reguły składane schodki wykonywane są ze stali i tworzywa sztucznego. Tego rodzaju stołki nadają się głównie do firm budowlanych, a także podczas remontów czy do prac w gospodarstwie domowym i ogrodzie. Są z reguły zabezpieczone na tyle, abyśmy mogli z nich korzystać na zewnątrz. Dzięki swojej konstrukcji swobodnie je złożymy i schowamy do schowka czy w inne miejsce, gdy już skończymy pracę.

Schodki-taborety wykonane z drewna mogą na stałe zagościć w naszych kuchniach czy salonach i służyć nie tylko jako dodatkowe siedziska, ale również do sięgania po książki lub do okien czy karniszy. Mogą pełnić rolę dekoracyjną.

Małe, jednostopniowe, plastikowe podesty lub schodki są zaś doskonałe dla dzieci, które jeszcze nie sięgają same np. do umywalki. Warto mieć taki element w łazience.

 

Data publikacji: 29.11.2017