Produkty

Ściski stolarskie - rodzaje i zastosowanie

Ściski stolarskie - rodzaje i zastosowanie

Ściski stolarskie to urządzenia, które przydadzą się w wielu sytuacjach. To jedne z tych elementów, które powinny stanowić niezbędne wyposażenie każdego warsztatu – zarówno tego w pełni profesjonalnego, jak i amatorskiego.

ścisk stolarskiZastosowanie

Ściski stolarskie, jak sama nazwa wskazuje, mają zastosowanie w szeroko pojętym stolarstwie, ale nie tylko. To bowiem urządzenia, które są pomocne przy wielu drobnych pracach domowych – dzięki nim skutecznie poradzimy sobie z odkręceniem śruby czy solidnego zaworu. Przydadzą się również przy wymianie kół samochodowych czy nawet reperowaniu urządzeń ogrodowych. Ściski stolarskie sprawdzają się przy pracy z twardym metalem czy grubym drewnem. Co ciekawe, mogą nam skutecznie służyć także w modelarstwie oraz podczas pracy z bardzo drobnymi elementami, umożliwiając precyzyjne uciskanie.

Rodzaje ścisków stolarskich

Ściski typu F – to najczęściej spotykany rodzaj ścisków stolarskich, który swoją konstrukcją przypomina klucze nastawne typu francuz, stąd też ten rodzaj ścisków również jest tak właśnie nazywany. Ściski typu F należy podzielić na śrubowe, które są dokręcane za pomocą śruby oraz automatyczne, które umożliwiają także działanie na zasadzie rozpórki. Mogą one również posiadać dodatkowy mechanizm ślizgowy, dzięki któremu łatwiej i szybciej dociśniemy jakiś przedmiot oraz ruchome szczęki, dopasowujące się do ściskanego materiału. Warto zwrócić również uwagę na ich wyposażenie w rowki krzyżowe, służące do pewnego mocowania okrągłych przedmiotów. Ten rodzaj ścisków jest wykonywany niemal w całości ze stali.   

Ściski typu C – ich nazwa wiąże się z kolei z korpusem w kształcie litery C. Korpus ten jest niezwykle solidnie wykonany, dzięki czemu urządzenie tego typu jest odporne na wygięcia. Ściski typu C są dostępne w różnych rozmiarach, aczkolwiek najczęściej spotykane są stosunkowo niewiele ściski, bardzo komfortowe w użyciu. Do tego typu narzędzi należy zaliczyć również ściski w kształcie litery G, które posiadają wygodną rękojeść. Ten rodzaj ścisków doskonale sprawdzi się przy wielu pracach warsztatowych oraz modelarskich.

Ściski sprężynowe – to jedne z najprostszych pośród wszystkich rodzajów ścisków. Możemy je nazywać również klamrami, ponieważ pod taką postacią występują. Pomiędzy szczypcami jest umieszczona sprężyna, która odpowiada za siłę nacisku. Ściski sprężynowe swoją konstrukcją i zasadą działania mogą nam przypominać nożyczki. Są one wykonywane z wzmacnianego tworzywa sztucznego, przez co ich siła nacisku nie jest zbyt duża. Ten rodzaj ścisków może posiadać wyjątkowo szpiczaste szczęki, co sprawia, że sprawdzi się doskonale przy pracy z bardzo drobnymi elementami.   

Ściski narożnikowe – to typowe urządzenia stołowe, czyli takie, które przymocowuje się do stołów w warsztacie. Ich zaletą jest dokładne dociskanie wszelkich elementów łączonych prostopadle. Są wyjątkowo pomoce przy spawaniu oraz skręcaniu, przy wykonywaniu połączeń kątowych, przy rogach i spoinach. Mogą nam się przydać przy naprawie półek czy szafek.   

Ściski taśmowe – to z kolei najbardziej nietypowe ze wszystkich rodzajów ścisków – z tego względu, że są dostępne w formie skrzyni czy też ramy z doczepianą taśmą ściskającą. Taśma ta jest stosunkowo długa, wykonana z wyjątkowo wytrzymałego materiału. Długość oraz szerokość taśmy zależy od konkretnego modelu ścisku. Pozostałymi elementami tych narzędzi są narożniki stabilizujące nacisk oraz specjalne pokrętło, które odpowiada za dociąganie. Dzięki użyciu ścisków taśmowych, jesteśmy w stanie uciskać stosunkowo duże przedmioty. Znajdują one zastosowanie przy sklejaniu stołów, krzeseł, a nawet przy układaniu parkietu.

Na co warto zwrócić uwagę przy zakupie ścisków stolarskich?ścisk stolarski Castorama

Decydując się na zakup ścisków stolarskich, warto jest kierować się przede wszystkim indywidualnymi potrzebami. Te pomogą nam odpowiednio dopasować konkretny rodzaj urządzenia. Kluczowy jest wówczas wybór konstrukcji ścisku, jego rozmiary, a także siła docisku, od której uzależniona jest skuteczność naszych działań. Przy zakupie warto zwrócić uwagę na elementy, z jakich ścisk jest zbudowany. Bardzo istotna jest wygodna rękojeść, która powinna być pokryta miękkim materiałem – taki element ma duży wpływ na dokładne dokręcanie przedmiotów. Warto zadbać również o to, aby przedmiot, który uciskamy nie uległ zniszczeniu – tutaj pomogą nam z pewnością gumowe nakładki na szczęki naszego urządzenia. 

Data publikacji 20-04-2022
Doradca Dział Narzędzia

Dział Narzędzia

Powiązane artykuły

Rodzaje i zastosowanie narzędzi do drewna

Rodzaje i zastosowanie narzędzi do drewna
Jeśli chcemy szybko i sprawnie przeprowadzać obróbkę drewnianych powierzchni, warto zaopatrzyć się zestaw praktycznych narzędzi. Które z nich warto na...
Czytaj więcej

W jaki sposób naprawić fornir

W jaki sposób naprawić fornir
Meble pokryte fornirem prezentują elegancko. Te cienkie płaty drewna mogą jednak z czasem odchodzić od powierzchni, którą zdobią, a także ulegać uszko...
Czytaj więcej

Niezbędne wyposażenie warsztatu majsterkowicza

Niezbędne wyposażenie warsztatu majsterkowicza
W każdym warsztacie majsterkowicza niezbędne jest kilka narzędzi, dzięki którym praca będzie przebiegała sprawnie i efektywnie. Zobaczmy zatem, które...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena i komentarz dla:

Ściski stolarskie - rodzaje i zastosowanie