Produkty

Skurcz szpachlówki – jak zapobiec temu zjawisku?

Skurcz szpachlówki – jak zapobiec temu zjawisku?

Samodzielne wypełnienie ubytków na karoserii oraz polakierowanie jej wymaga precyzji i stosowania się do ogólnych zaleceń. Jeśli je zignorujemy, musimy się liczyć z błędami lakierniczymi, do których należy m.in. skurcz szpachlówki. Co należy rozumieć pod tym pojęciem i jak temu zapobiec?

szpachlowanie Czym jest skurcz szpachlówki?

Głównym składnikiem większości szpachli samochodowych jest żywica poliestrowa, która ma tendencję do zmniejszania swojej objętości podczas wysychania. Gdy nałożona na ubytek masa straci wypracowaną przez nas formę, odkrywając jednocześnie zamaskowaną wcześniej rysę, mamy do czynienia ze zjawiskiem skurczu szpachlówki, zwanym również jej siadaniem. Jak to wygląda? Warstwa lakieru po prostu się nieco obniża, a na karoserii widać wyraźny ślad w kształcie nałożonej szpachli.

Jak nakładać i obrabiać szpachlę, żeby zapobiec jej siadaniu?

Przede wszystkim bezwzględnie przestrzegajmy zaleceń producenta, szczególnie w zakresie ilości dodanego utwardzacza – powinno to być 2-3% całej masy. Jeśli zastosujemy go zbyt mało czas wysychania się zwiększy, a uzyskana łata będzie lepka – utrudni to jej prawidłową obróbkę. Zbyt dużo utwardzacza może z kolei skrócić żywotność szpachlówki.

szpachlowanie 1Wysychanie szpachli to proces, który może trwać nawet do 2-3 dni, jednak najintensywniej przebiega przez pierwsze 20-30 minut. Czy możemy coś zrobić, aby przebiegło to sprawniej? W utwardzaniu masy pomoże nam jej podgrzanie. Profesjonalne warsztaty wykorzystują w tym celu promienniki IR, w domowych warunkach możemy je zastąpić np. ostrożnie używaną opalarką, a w przypadku niewielkiej łaty nawet suszarką do włosów. Aby zyskać pożądany efekt powinniśmy podgrzać ją do 60°C, poczekać do wystygnięcia i dopiero przystąpić do delikatnego, ostatniego szlifowania.

Oczywiście im więcej szpachli nałożymy na zadrapanie, tym większe prawdopodobieństwo, że wystąpi zjawisko skurczu. Powinniśmy zatem uważać na to, by zaaplikować cieniutką warstwę, która tylko przykryje ubytek. Jeśli zadrapanie jest niewielkie, możemy w ogóle zrezygnować ze stosowania szpachlówki, na rzecz mniej inwazyjnych metod – przeczytamy o nich tutaj.

Porada eksperta

Jeśli już musimy zastosować grubą warstwę szpachli, wykorzystajmy metodę mokrej aplikacji szpachli. Jak to zrobić w praktyce? Nałóżmy około 3-milimetrową warstwę i pozostawmy ją na 10 minut, następnie zaaplikujmy kolejną warstwę o tej samej grubości i powtarzajmy to aż do uzyskania właściwej grubości. Na koniec odczekajmy pół godziny i dopiero rozpocznijmy obróbkę.

Szpachla Autofit Zink 210 gJakie preparaty wybierać, aby zminimalizować ryzyko powstania skurczu?

Największy wpływ na siadanie szpachlówki ma zawartość żywicy poliestrowej, która w czasie utwardzania może zmniejszyć swoją objętość nawet o 7-8%. Biorąc pod uwagę fakt, że ilość tego składnika w niektórych masach może wynosić nawet do 30%, nie powinno nas dziwić, że będziemy mieć do czynienia ze znaczącym zmniejszeniem objętości podczas wysychania.

Jeśli zależy nam na maksymalnym zminimalizowaniu niebezpieczeństwa siadania preparatu w fazie schnięcia, powinniśmy sięgać po preparaty o obniżonej zawartości żywicy – składnik ten jest wtedy zastąpiony innymi wypełniaczami, których tendencja do kurczenia wynosi zaledwie 1%. Podobny efekt osiągniemy również, stosując szpachlówkę samochodową z dodatkiem włókna szklanego.

Doradca Dział Narzędzia

Dział Narzędzia

Powiązane artykuły

Szpachlowanie i lakierowanie samochodu – najczęściej popełniane błędy i jak je naprawić?

Szpachlowanie i lakierowanie samochodu – najczęściej popełniane błędy i jak je naprawić?
Szpachlowanie lub lakierowanie karoserii samochodowej nie przyniosło oczekiwanego efektu? Defekty mogą być spowodowane niewłaściwym przygotowaniem p...
Czytaj więcej

Co należy wiedzieć o szpachlach samochodowych

Co należy wiedzieć o szpachlach samochodowych
Uszkodzenia w karoserii naszego samochodu zdarzają się częściej niż byśmy chcieli. Na szczęście nie oznaczają one konieczności wymiany samochodu na in...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena i komentarz dla:

Skurcz szpachlówki – jak zapobiec temu zjawisku?