Spawarka inwertorowa czy transformatorowa? Wady i zalety obu urządzeń

Przed zakupem spawarki powinniśmy zastanowić się nad tym, którą z nich wybrać. Najpopularniejsze rozwiązania to spawarki inwertorowe oraz transformatorowe. Oto zestawienie wad i zalet obu tych rozwiązań, które pomoże nam w wybraniu właściwego narzędzia.

spawarkaspawarkaspawarkaspawarka

Czym charakteryzuje się spawarka inwertorowa?

Do zalet spawarki inwertorowej możemy zaliczyć:

- możliwość spawania przy pomocy metod MIG/MAG i MMA/TIG;
- dość niską wagę, która umożliwia łatwe przenoszenie jej w potrzebne miejsce;
- bardzo krótki czas chłodzenia;
- niski pobór mocy;
- moc utrzymującą się na poziomie 160A i wymagającą zabezpieczenia równego 16A;
- wysoką jakość spawu;
- możliwość pracy także z agregatami prądotwórczymi;
- liczne funkcje dodatkowe, które podnoszą komfort pracy z narzędziem.

Spawarka inwertorowa cechuje się dość zaawansowaną technicznie konstrukcją, która może sprawić niedoświadczonym majsterkowiczom problemy w użytkowaniu. Jeśli więc nie dysponujemy odpowiednim doświadczeniem w stosowaniu takiego narzędzia, możemy sobie nie poradzić ze spawaniem przy jego pomocy.

Uwaga!

Ten rodzaj spawarki jest również mniej odporny na uszkodzenia mechaniczne i na działanie czynników zewnętrznych niż model transformatorowy. Powinniśmy zatem uważać na to, aby nie upuścić urządzenia podczas przenoszenia – w przeciwnym razie szybko straci ono swoje właściwości.

Spawarka_inwertorowaSpawarka_inwertorowaSpawarka_inwertorowaSpawarka_inwertorowa

Spawarka transformatorowa – wady i zalety tego rozwiązania

Wymieniając zalety spawarki transformatorowej, powinniśmy wspomnieć o:

- możliwości spawania metodami MMA oraz MIG/MAG;

- nieskomplikowanej konstrukcji urządzenia;

- możliwości regulowania natężenia prądu elektrycznego;

- dużej odporności na uszkodzenia mechaniczne i na działanie czynników zewnętrznych.

Spawarka transformatorowa cechuje się dość dużymi wymiarami, co zdecydowanie utrudnia przenoszenie jej z miejsca na miejsce – jest to zatem rozwiązanie stacjonarne, które możemy umieścić w wyznaczonym miejscu w warsztacie i korzystać z niego tylko tam.

Element dysponuje również dość niekorzystnymi parametrami technicznymi – do pracy potrzebny jest prąd znamionowy o mocy równej 160A przy zabezpieczeniu wynoszącym 25A. Spawarka ta odznacza się też długim czasem chłodzenia, co sprawia, że podczas długiej pracy konieczne jest zaplanowanie kilku przerw tak, aby urządzenie mogło ostygnąć.

spawaniespawaniespawaniespawanie

W przypadku spawarki transformatorowej ważną rolę odgrywa także rodzaj elektrody zastosowanej podczas spawania. Jeśli wybierzemy elektrodę niskiej jakości, uzyskamy słaby spaw, który szybko straci swoje właściwości.

Spawarka inwertorowa czy transformatorowa?

Zasadniczą kwestią podczas wybierania jednego z tych rozwiązań jest ustalenie, czy będziemy używać narzędzia do profesjonalnych prac czy tylko do sporadycznych napraw. W tej drugiej sytuacji zdecydowanie lepiej sprawdzi się spawarka transformatorowa. Jeśli jednak potrzebujemy narzędzia, które będziemy mogli stosować częściej i do bardziej zaawansowanych czynności, warto wybrać nieco większy model inwertorowy.

Data publikacji: 31.10.2017