Jak optycznie powiększyć wąski pokój? Podpowiadamy!

Małe pomieszczenia łatwo przytłoczyć zbyt dużą ilością mebli i dodatków. W efekcie sami możemy czuć się w nich niekomfortowo. Rozwiązaniem będzie odpowiednia aranżacja przestrzeni, obfitująca w jasne barwy i odpowiednie dekoracje. Jakie sprytne rozwiązania warto zastosować, by optycznie powiększyć pokój?

Mały, wąski pokój – z czym się mierzysz? 

Małe pokoje są często ogromnym wyzwaniem aranżacyjnym. Takie pomieszczenia nierzadko wydają się ciemne, przytłaczające i mało ustawne. Brak doświadczenia w aranżacji niewielkich wnętrz może skutkować złym doborem mebli, dodatków czy kolorów, a te grają kluczową rolę w wystroju wąskiego pomieszczenia. 

Optyczne powiększenie i rozświetlenie pokoju to główny cel aranżacji wąskiego pokoju. Co to oznacza w praktyce? Istnieje wiele sposobów na optyczne powiększenie wnętrza – jasne barwy, przemyślane dodatki czy odpowiedni rodzaj mebli może wpłynąć na nasz odbiór wnętrza.

Garść sposobów na powiększenie wąskiego pokoju

Chcesz poznać najlepsze sposoby na to, jak optycznie powiększyć wąski pokój? Zapoznaj się z poradami naszych ekspertów i zainspiruj się do przeprowadzenia metamorfozy swojego wnętrza!

Powiększenie pokoju kolorami

Ciemne barwy na ścianach mogą sprawić, że pokój wyda się jeszcze mniejszy, niż jest w rzeczywistości. Jeśli zastanawiasz się, jak pomalować mały pokój, żeby wydawał się większy, postaw na farby w jasnych kolorach. Pastele, beże i subtelne szarości sprawią, że we wnętrzu będzie jaśniej, a przez to będzie wydawało się przestronniejsze. Nie znaczy to jednak, że musisz zupełnie rezygnować z wyrazistych barw.

Jak optycznie powiększyć pokój kolorami? Jeśli nie możesz oprzeć się wyrazistym, mocnym kolorom i zdecydujesz się pomalować np. jedną ścianę na czerwono, będzie ona stanowiła idealny kontrast dla pozostałych płaszczyzn. Reszta ścian w jasnych barwach doda efekt optycznie większej przestrzeni. Pamiętaj jednak, by mocny akcent kolorystyczny był zastosowany na niewielkiej powierzchni. W innym przypadku efekt może nie przynieść oczekiwanego rezultatu i zamiast powiększyć – przytłoczy niewielkie pomieszczenie. 

Zabawa kolorem świetnie służy małym pomieszczeniom. Oprócz zastosowania jasnych barw i kontrastów warto też rozważyć wprowadzenie do wnętrza różnorodnych deseni. Geometryczne wzory, takie jak poziome i pionowe pasy, zygzaki, czy trójkąty to rewelacyjny pomysł na to, jak pomalować mały pokój, żeby wydawał się większy. Do tego typu aranżacji ścian sprawdzą się pastelowe kolory – szarości, beże czy też pistacja, błękit, brzoskwinia lub blady róż.

Biel niejedno ma imię, dlatego też jednym z ciekawszych sposobów na optyczne powiększenie małego pokoju jest pomalowanie go na różne odcienie bieli. Ta subtelna różnica może spowodować efekt załamania kolorów, co w efekcie stworzy iluzję większego wnętrza. Na rynku są także dostępne farby z rozjaśniaczem optycznym. Taka farba umożliwia nawet kilkukrotnie mocniejsze odbijanie światła słonecznego niż zwykła emulsja ścienna i może być świetnym sposobem na to, jak powiększyć pokój w miejscach, gdzie jest on najbardziej zacieniony. 

Jeśli nie jesteś zwolennikiem gładkich ścian, możesz przykryć je wzorzystymi tapetami. W małych pomieszczeniach musisz jednak kierować się zasadą, by były to duże wzory z jak najmniejszą ilością szczegółów. Doskonałym rozwiązaniem będzie pokrycie nimi zaledwie jednej ściany lub nawet tylko jej fragmentu. Jeśli tapeta dodatkowo będzie kontrastowała z kolorystyką pozostałych płaszczyzn, uzyskamy efekt optycznego powiększenia przestrzeni. Ciekawym rozwiązaniem jest także zastosowanie fototapety, zwłaszcza takiej z motywem głębi. Ten zabieg aranżacyjny sprawi, że wnętrze będzie wydawało się bardziej otwarte i obszerne.

jak-optycznie-powiekszyc-waski-pokojjak-optycznie-powiekszyc-waski-pokojjak-optycznie-powiekszyc-waski-pokojjak-optycznie-powiekszyc-waski-pokoj

Łączenie pomieszczeń i otwarta przestrzeń

Rewelacyjnym sposobem na to, jak powiększyć wąski pokój, jest rezygnacja z klasycznych podziałów między pomieszczeniami. Jeśli masz taką możliwość, warto otworzyć kuchnię na pokój dzienny. W ten sposób zarówno jednym, jak i w drugim pomieszczeniu zyskasz więcej miejsca.

Innym sposobem na to, jak powiększyć pokój, jest usunięcie drzwi. Tradycyjne skrzydła zabierają przestrzeń, więc w pomieszczeniach, w których i tak pozostają otwarte, warto z nich po prostu zrezygnować. Jeśli jednak cenisz sobie dozę prywatności, jaką zapewniają drzwi, dobrym rozwiązaniem będzie umieszczenie w pełnym skrzydle formatek wykonanych z gładkiego lub karbowanego szkła. Tego typu dodatki – przeszklenia oraz lustra, sprawiają, że wnętrza wydają się znacznie większe.

Gra świateł i luster

W małych wnętrzach często brakuje światła. Dlatego w strategicznych miejscach warto postawić lustro. Jego odbijająca światło powierzchnia sprawi, że pomieszczenie wyda się większe i jaśniejsze. Ciekawym rozwiązaniem jest zastosowanie zwierciadeł jako dodatków dekoracyjnych, zamiast obrazów. 

Lustro jest jedną z najczęściej stosowanych sztuczek na powiększenie pokoju. Zawieszone na końcu pomieszczenia optycznie je wydłuży, a umieszczone poziomo na dłuższej ścianie sprawi, że pomieszczenie wyda się dużo szersze i przestronniejsze. Efekt głębi uzyskany przez lustra można spotęgować, umieszczając pod nimi dywany w wyrazistych, geometrycznych wzorach. 

Odpowiednio dobrane oświetlenie jest w stanie wytworzyć iluzję głębi i przestronności nawet w niewielkim pomieszczeniu. Centralnie umieszczona lampa sprawia, że najdalsze części pokoju są gorzej oświetlone, przez co pokój optycznie się zmniejsza. 

Rozmieszczenie lamp w kilku miejscach daje efekt rozproszonego światła, dzięki czemu pomieszczenie wydaje się większe, niż jest w rzeczywistości. Lampy z ciepłą barwą światła dodadzą wnętrzu przytulności, a umieszczenie pod każdą z nich niewielkiego dywanu pozwoli na wydzielenie osobnych stref, które wzmocnią efekt optycznego powiększenia. 

Mniej znaczy więcej

Jeśli nie dysponujesz w domu dużą przestrzenią, powinieneś dokładnie przemyśleć jej aranżację. Jeśli zastanawiasz się, jak urządzić wąski pokój, możesz na przykład zdecydować się na mniejszą ilość mebli. W niewielkich pokojach dziennych nie ma mowy o stawianiu meblościanek, zrezygnuj też z wieloczęściowego kompletu wypoczynkowego. Postaw raczej na wyposażenie w stylu minimalistycznym, a nadmiar ubrań czy przedmiotów najlepiej schowaj w garderobach wnękowych lub skonstruowanych meblach na wymiar w przedpokoju. Ta sama zasada tyczy się także bibelotów. Nadmiar elementów dekoracyjnych na otwartych półkach sprawia wrażenie nieporządku i chaosu, co może niekorzystnie wpłynąć na odbiór całego wnętrza. 

Wybór mebli do małego pokoju nie może być przypadkowy. Ciemne i matowe kolory frontów będą nie tylko pomniejszać pomieszczenie, ale też sprawią, że wystrój będzie ciężki i przytłaczający. W niewielkich pomieszczeniach najlepiej postawić na jasne, lekkie meble w stylu minimalistycznym. Świetnie sprawdzą się tu lakierowane fronty w kolorze białym lub w pastelowych odcieniach, które pięknie odbijają promienie słoneczne i tworzą iluzję przestronności. 

Warto też wziąć pod uwagę układ mebli. Jeśli w pomieszczeniu znajdują się podłużne meble, takie jak łóżko czy sofa, lepiej jest nie ustawiać ich przy dłuższej ścianie pokoju. Umieszczając je na krótszej ze ścian, unikniemy efektu „tunelu”, czyli zwężenia i wydłużenia pomieszczenia. Na dłuższej ścianie świetnie sprawdzą się niewielkie gabarytowo meble – komoda, wąski regał na książki czy stolik.

jak-optycznie-powiekszyc-waski-pokojjak-optycznie-powiekszyc-waski-pokojjak-optycznie-powiekszyc-waski-pokojjak-optycznie-powiekszyc-waski-pokoj

Wyraźne akcenty ożywią przestrzeń

Charakteru niewielkim pomieszczeniom dodasz za pomocą drobnych, ale wyrazistych dodatków. Czerwona poduszka na kanapie, wazon o niestandardowym kształcie postawiony na parapecie czy ciekawy obraz na ścianie sprawią, że wnętrze wyda się cieplejsze i bardziej przytulne, a jednocześnie nie będzie przytłoczone. Pamiętaj jednak o tym, by wzory na podłodze czy ścianach nie były zbyt drobne i liczne, gdyż mogą przynieść skutek odwrotny do zamierzonego. Nadmiar szczegółów sprawi, że pokój wyda się mniejszy. 

Koniecznie zadbaj także o oprawę okna. Wybór dodatków będzie zależał od jego umiejscowienia. W doborze żaluzji sprawdzi się zasada zastosowania pionowych deseni. Jeśli otwór okienny znajduje się na dłuższej ścianie, wtedy sprawdzą się żaluzje w pionowe pasy, jeśli zaś na krótszej, wtedy zamontuj żaluzje z poziomymi pasami. 

Ciekawym i przede wszystkim stylowym sposobem na to, jak poszerzyć wąski pokój, jest ustawienie na parapecie okiennym kilku świec. Dzięki temu nie tylko ocieplisz pomieszczenie, ale także wzmocnisz efekt subtelnej gry świateł odbijających się w lustrach i gładkich, polerowanych powierzchniach. 

Nie zapomnij także o podłogach. Tu postaw na klasykę i zrezygnuj z mocnych, ciemnych kolorów. W niewielkich, wąskich wnętrzach świetnie sprawdzą się panele podłogowe w kolorze naturalnego, jasnego drewna. Jeśli zaś stawiasz na dywany, możesz postawić na wzorzyste desenie i ożywić swoje wnętrze. Jeśli zastanawiasz się nad tym, jak optycznie poszerzyć pokój, to dywan we wzory będzie strzałem w dziesiątkę! Pamiętaj jednak, aby nie wybierać zbyt drobnych nadruków. Szerokie pasy czy geometryczne kształty świetnie dopełnią wnętrze i nadadzą nowoczesnego charakteru. 

Jak wizualnie powiększyć pokój? Już wiesz, jak to zrobić!

Niewielka przestrzeń może okazać się trudna w zaaranżowaniu, jednak z odrobiną fantazji i przy zachowaniu kilku zasad, jest to możliwe. Niewielki, wąski pokój stanie się swoistą ozdobą domu czy mieszkania, o ile jego wystrój będzie przemyślany i spójny. Jak optycznie powiększyć wąski pokój? Wystarczy kilka drobnych elementów, jak lustro czy dodatkowe oświetlenie i już można uzyskać niesamowity efekt końcowy. 

W małych pokojach należy się kierować zasadą minimalizmu, gdyż przepych zupełnie im nie sprzyja. Jeśli rozważnie wybierzesz elementy wyposażenia swojego wnętrza i będziesz podążać za naszymi wskazówkami, z pewnością uda Ci się wyczarować przytulną i przestronną przestrzeń nawet w niezbyt dużym pomieszczeniu.