Produkty

Sposoby na optyczne powiększenie pokoju

Sposoby na optyczne powiększenie pokoju

Małe pomieszczenia łatwo przytłoczyć zbyt dużą ilością mebli i dodatków. W efekcie sami możemy czuć się w nich niekomfortowo. Rozwiązaniem będzie odpowiednia aranżacja przestrzeni, obfitująca w jasne barwy i odpowiednie dekoracje. Jakie tricki warto zastosować, by optycznie powiększyć pokój?

powiększanie pokojuPowiększenie pokoju kolorami

Ciemne barwy na ścianach mogą sprawić, że pokój wyda się jeszcze mniejszy niż jest w rzeczywistości. Jeśli zależy nam na wrażeniu większej przestrzeni, postawmy na farby w jasnych kolorach. Pastele, beże i subtelne szarości sprawią, że we wnętrzu będzie jaśniej, a przez to będzie wydawało się przestronniejsze. Nie znaczy to jednak, że musimy zupełnie rezygnować z wyrazistych barw.

Jeśli zdecydujemy się pomalować np. na czerwono jedną ścianę, będzie ona stanowiła idealny kontrast dla pozostałych płaszczyzn. Pozostałe ściany w jasnych barwach dadzą efekt optycznie większej przestrzeni.

Nie tylko gładkie powierzchnie, ale także kolorowe i wzorzyste tapety

Jeśli nie jesteśmy zwolennikami gładkich ścian, z powodzeniem możemy przykryć je wzorzystymi tapetami. W małych pomieszczeniach musimy jednak kierować się zasadą, by były to duże wzory z jak najmniejszą ilością szczegółów. Doskonałym rozwiązaniem będzie pokrycie nimi zaledwie jednej ściany lub nawet tylko jej fragmentu.

wzorzyste ścianyJeśli tapeta dodatkowo będzie kontrastowała z kolorystyką pozostałych płaszczyzn, uzyskamy efekt optycznego powiększenia przestrzeni. Ciekawym rozwiązaniem jest także zastosowanie fototapety, która sprawi, że wnętrze będzie wydawało się otwarte i obszerne.

Łączenie pomieszczeń i otwarta przestrzeń

Więcej przestrzeni uzyskamy, rezygnując z klasycznych podziałów między pokojami. Jeśli mamy taką możliwość, warto otworzyć kuchnię na dzienny pokój. W ten sposób zarówno jednym, jak i w drugim pomieszczeniu zyskamy więcej miejsca. Innym sposobem na powiększenie pomieszczeń, jest usunięcie z nich drzwi. Tradycyjne skrzydła zabierają przestrzeń, więc w pomieszczeniach, w których i tak pozostają otwarte, warto z nich po prostu zrezygnować. Jeśli jednak cenimy sobie dozę prywatności, jaką zapewniają drzwi, rozwiązaniem będzie umieszczenie w pełnym skrzydle formatek wykonanych z gładkiego lub karbowanego szkła. Tego typu dodatki – przeszklenia oraz lustra, sprawiają, że wnętrza wydają się znacznie większe.

Porada eksperta

W małych wnętrzach często brakuje światła. Dlatego w strategicznych miejscach warto jest postawić lustro. Jego odbijająca światło powierzchnia sprawi, że pomieszczenie wyda się większe i jaśniejsze. Ciekawym rozwiązaniem jest zastosowanie zwierciadeł zamiast obrazów, jako dodatków dekoracyjnych.

Płyta polistyren carre 2,5 x 540 x 1200 mmMniej znaczy więcej

Jeśli chodzi o urządzanie małego pomieszczenia, zasady „mniej znaczy więcej” oznacza: „mniej przedmiotów to więcej miejsca”. Jeśli nie dysponujemy w domu dużą przestrzenią, powinniśmy dokładnie przemyśleć jej aranżację. Zdecydujmy się na mniejszą ilość mebli. W niewielkich pokojach dziennych nie ma mowy o stawianiu meblościanek, lepiej zrezygnujmy też z wieloczęściowego kompletu wypoczynkowego. Postawmy raczej na wyposażenie w stylu minimalistycznym, a nadmiar ubrań czy przedmiotów najlepiej schowajmy w garderobach wnękowych lub skonstruowanych na wymiar w przedpokoju.

Wyraźne akcenty ożywią przestrzeń

Charakteru niewielkim pomieszczeniom dodamy za pomocą drobnych, ale wyrazistych dodatków. Czerwona poduszka na kanapie, wazon o niestandardowym kształcie postawiony na parapecie czy wzorzysty dywan sprawią, że wnętrze wyda się cieplejsze i bardziej przytulne, a jednocześnie nie będzie przytłoczone. Pamiętajmy jednak o tym, by wzory na podłodze czy ścianach nie były zbyt drobne i liczne, gdyż mogą przynieść skutek odwrotny od zamierzonego. Nadmiar szczegółów sprawi, że pokój wyda się mniejszy. Niewielka przestrzeń może okazać się trudna w zaaranżowaniu jej ze stylem, jednak z odrobiną fantazji i przy zachowaniu kilku zasad, jest to możliwe.

Przeczytaj także o sposobach na urządzenie małego pokoju.

Doradca Dział wykończenie

Dział Wykończenie

Powiązane artykuły

Formatki do drzwi – przegląd wzorów

Formatki do drzwi – przegląd wzorów
Formatki do drzwi to gotowe elementy, które znajdują wiele zastosowań. Stanowią alternatywę dla prawdziwego szkła, a dzięki swoim zaletom zyskują ...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena i komentarz dla:

Sposoby na optyczne powiększenie pokoju