Produkty

Sposoby na przesuwanie mebli – ślizgacze i podkładki

Sposoby na przesuwanie mebli – ślizgacze i podkładki

Podczas wykańczania mieszkania równie ważne jak wybór mebli, jest ich odpowiednie zabezpieczenie i uzupełnienie o akcesoria zwiększające funkcjonalność. Wśród nich znajdziemy ślizgacze i podkładki, czyli elementy przystosowane do mocowania pod nóżkami krzeseł, szafek, stołów czy regałów. Do czego one służą i jak będą sprawdzały się w wybranych pomieszczeniach, dowiemy się z tego artykułu.

ślizgacze pod mebleŚlizgacze – do mieszkania i biura

Jeśli nawet najmniejsze przemeblowanie pokoju przyprawia nas o ból głowy, z pewnością docenimy właściwości użytkowe ślizgaczy. Te niewielkie elementy znacząco ułatwiają przestawianie ciężkich szafek, stołów czy masywnych krzeseł, co będzie ogromnym ułatwieniem przy codziennych czynnościach oraz w czasie zmiany aranżacji przestrzeni.

Zabezpieczenie dolnej krawędzi mebli nie tylko ochroni podatne na uszkodzenia drewniane czy drewnopodobne elementy, ale też zapobiegnie niszczeniu dywanów i wykładzin. Ślizgacze z metalu czy teflonu idealnie sprawdzają się w tej roli, równie dobrze nadają się również modele z tworzywa sztucznego. Są to bowiem materiały, które przy kontakcie z miękkimi podłożami nie stawiają oporu, a to przez swoją idealną gładkość. Przesuwanie mebli po dywanach i wykładzinach jest zatem o wiele prostsze – nie musimy używać do tego zadania wiele energii.

Podkładki pod meble

O ile przemeblowanie pokoju wykończonego dywanem lub wykładziną jest czasochłonne oraz wymagające przyklejanie podkładki pod nogi krzesłazaangażowania siłowego, to przesuwanie mebli w pomieszczeniach bez miękkich posadzek dodatkowo generuje ryzyko uszkodzenia podłogi. Delikatne panele podłogowe, starannie pielęgnowane parkiety drewniane czy też posadzki wykonane z okładzin ceramicznych można w łatwy sposób zarysować lub spowodować powstawanie innych ubytków. Dlatego też obok ślizgaczy warto również zainteresować się podkładkami, które pozwolą na bezpieczne, a jednocześnie bezgłośne przesuwanie krzeseł, szafek czy kredensów.

Modele wykonane z filcu nawet przy dużym obciążeniu stanowią barierę, dzięki której podłoża o większej wrażliwości nie będą miały kontaktu z twardymi nóżkami mebli. Podkładki filcowe są zatem idealnym dodatkiem do domu – ułatwiającym przemeblowania, zapewniającym bezgłośne odsuwanie krzeseł, a także dbającym o perfekcyjny stan Twoich podłóg.

Porada eksperta

Większość ślizgaczy dostępnych na rynku wyposażona jest od razu w śrubę, dzięki której na stałe przymocujemy element do nóżek mebli. Można też wybrać modele wciskane, gwarantujące łatwość montażu. Podkładki filcowe również mogą posiadać śrubę, lecz zdecydowanie częściej spotyka się modele samoprzylepne, które można samodzielnie wymieniać po mocniejszym zużyciu.

podkładka pod meblePodkładki antypoślizgowe

Ciekawą grupą są również podkładki antypoślizgowe, które stabilizują elementy wyposażenia w mieszkaniu. Ich główną zaletą jest to, że dostępne są w wielu rozmiarach, a zatem możemy je stosować pod dowolnymi meblami, ale też pod wazonami, doniczkami i innymi przedmiotami stojącymi na podłodze. Choć oczywiście sprawdzają się także na półkach, na przykład zapewniają trudniejsze przesuwanie się odbiorników radiowych, telewizyjnych czy innych cennych rzeczy, które przypadkiem można strącić. Niewielkie elementy mogą więc całkiem zmienić nasze codzienne korzystanie z mieszkania – oczywiście na lepsze.

Doradca Dział Narzędzia

Dział Narzędzia

Powiązane artykuły

Dlaczego powinniśmy pamiętać o zaślepkach na nóżkach od mebli?

Dlaczego powinniśmy pamiętać o zaślepkach na nóżkach od mebli?
Wybór zaślepek meblowych jest bardzo obszerny. Dostępne są w różnych kolorach i kształtach oraz wykonane z rożnego rodzaju materiał&oacu...
Czytaj więcej

Szafki stojące i wiszące – jak je odpowiednio wypoziomować?

Szafki stojące i wiszące – jak je odpowiednio wypoziomować?
Krzywo osadzone meble to częsty błąd wynikający ze złego montażu. Na szczęście wypoziomowanie szafek nie jest trudne, należy jedynie pamiętać o kilku ...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena i komentarz dla:

Sposoby na przesuwanie mebli – ślizgacze i podkładki