Sposoby rozmnażania roślin

Rośliny możemy rozmnażać na dwa sposoby, tj. generatywnie, czyli poprzez wysiew nasion, lub wegetatywnie – przez podział części rośliny. W przypadku tej drugiej metody mamy wiele możliwości, które warto poznać przed podjęciem decyzji o samodzielnym rozmnażaniu.

rozmnażanie roślinrozmnażanie roślinrozmnażanie roślinrozmnażanie roślin

Rozmnażanie generatywne

W naszym ogrodzie często stosujemy siew zwłaszcza w przypadku roślin jednorocznych. Siew przeprowadzamy w terminie zależnym od danego gatunku. Może być to siew bezpośrednio do gruntu lub do pojemników pod przykryciem. Przy dobrej pielęgnacji i zapewnieniu odpowiednich warunków uprawy możemy oczekiwać powoli pojawiających się liścieni, a następnie, w dalszym etapie, prawidłowo rosnącej rośliny.

Nasiona są łatwo dostępne w sklepach ogrodniczych, wybór jest ogromny, a małe saszetki z materiałem siewnym nie są drogie. Możemy także nieco pobawić się kompozycją z roślin z siewu i łączyć na rabacie różne gatunki, oczywiście mając na uwadze ich termin wysiewania. Stworzymy dzięki temu zakątek pełen barw i rożnych form kwiatostanów.

Wysiewać możemy takie rośliny jak: lobelia, portulaka, lewkonie, werbeny, żeniszki, cynie czy nawet bratki i malwy.

Rozmnażanie wegetatywne

Taki sposób rozmnażania stosujemy zwykle miedzy innymi w przypadku roślin ozdobnych. Jest to oddzielenie części rośliny od jej reszty oraz następnie zapewnienie temu fragmentowi odpowiednich warunków, by mogła powstać z niego nowa roślina.

Dość prostą metodą jest podział części podziemnej, np. kłączy. Po wykopaniu rośliny z ziemi oddziela się część bryły korzeniowej i sadzi w doniczkach. Możemy tak rozmnażać np. paprocie. Podobnie robimy z karpą dalii, którą wiosną po przechowaniu rozdzielamy ostrym nożem i sadzimy do pojemnika z torfem.

Innym często spotykanym sposobem jest tworzenie sadzonek. Mogą to być sadzonki pędowe, korzeniowe lub liściowe pobierane z różnych części roślin w zależności od gatunku. Za pomocą sadzonek pędowych rozmnażamy hortensje ogrodową, goździka czy wilczomlecz piękny, czyli poinsecję. Natomiast z przegorzanu, czy bodziszka, warto pozyskać sadzonki korzeniowe. W przypadku sępolii fiołkowej, czyli popularnego fiołka, świetnie sprawdzi się natomiast rozmnażanie poprzez oddzielenie liści. Ta sama metoda będzie też idealna w przypadku sansewierii czy begonii królewskiej. Aby ułatwić sobie rozmnażanie tym sposobem, możemy zastosować różnego typu ukorzeniacze , które pomogą w wytworzeniu się korzeni.

Rozmnażać możemy także poprzez odkłady. Całość zadania polega na przyginaniu pędów do podłoża i przysypaniu ich ziemią. Fragmenty roślin, które z czasem się ukorzenioną, następnie odcina się od reszty. Często stosuje się odkłady powietrzne, np. u draceny czy monstery, a także magnolii i różaneczników. Jest to sposób, gdzie odcina się część rośliny, która wytworzyła korzenie przybyszowe, lecz nie została przygięta do ziemi. Część pędu zostaje nacięta i obsypana ukorzeniaczem, a następnie obwinięta, by pomóc roślinie wytworzyć korzenie. Metoda ta jest także dobra dla odmłodzenia danego okazu.

sposoby rozmnażanie roślinsposoby rozmnażanie roślinsposoby rozmnażanie roślinsposoby rozmnażanie roślin

Jeżeli chcemy rozmnażać np. drzewka owocowe, stosujemy okulizację lub szczepienie. Jest to łączenie zraza formy szlachetnej z podkładką. Rodzajów tych zabiegów jest wiele, warto mieć odpowiedni sprzęt, taki jak okulizak czy ostry nóż oraz materiał do obwiązania roślin, np. rafię, a także maść sadowniczą, którą smarujemy miejsce nacięć i połączeń pędów. Szczepienie czy okulizacja to świetny sposób rozmnażania drzewek, lecz warto dodać, że aby zabieg był skuteczny, wymaga nieco wprawy od ogrodnika.

Rozmnażać możemy oczywiście także rośliny cebulowe czy te mające bulwy. W przypadku cebul jest to zwykle oddzielenie cebul przybyszowych po wegetacji, stosowane u roślin takich jak np. kosaciec, przebiśnieg, tulipan czy śnieżyca wiosenna. Podział części podziemnej prowadzimy także u roślin tworzących bulwy, np. begonii bulwiastej, gdzie części bulwy dzielimy ostrym nożem.

Na szerszą skalę i w specjalnych laboratoriach wykorzystuje się metodę rozmnażania in vitro. Inaczej jest to mikrorozmnażanie, czyli klonowanie roślin w kontrolowanych i szczególnie sterylnych warunkach. Bardzo ważne są także odpowiednio przygotowane pożywki, na których tworzy się nowa roślina. Jednym z gatunków najczęściej rozmnażanych w ten sposób jest storczyk, ale należą di nich także gerbery, truskawki czy dereń jadalny.

Data publikacji: 06.01.2016