Produkty

Sprytne sposoby na optyczną zmianę proporcji pokojów

Sprytne sposoby na optyczną zmianę proporcji pokojów

Z koniecznością optycznej zmiany proporcji pomieszczenia spotykają się przede wszystkim posiadacze pokojów małych bądź wąskich i wysokich. Jakimi środkami się posłużyć, aby osiągnąć oczekiwany efekt?

Pomniejszanie i powiększanie pokoju za pomocą koloru ścian

Jednym z najprostszych, najszybszych i najtrwalszych sposobów na korektę niekorzystnych proporcji pomieszczenia jest przemalowanie ścian. Warto wiedzieć, jakie kolory sprawiają, że wnętrze wydaje się bardziej przestronne, a jakie pokój zmniejszają.

Do kolorów pomagających w optycznym powiększeniu pokoju należą:

- zielony,

farba colours biala mat- niebieski, zwłaszcza jasny,

- różne odcienie kolorów zimnych.

Zbyt duży pokój pomogą zmniejszyć:

- żółty,

- pomarańczowy,

- czerwony,

- rożne odcienie kolorów ciepłych.

Zastosowanie tapety w pionowe pasy lub namalowanie pasków farbą sprawi, że ściana wyda się dłuższa i węższa. Z kolei pasy poprzeczne – wymalowane lub na tapecie – skrócą i poszerzą ścianę. Efekt potęguje dobór kolorów. Te ciemniejsze i intensywniejsze będą lepsze. Jasne wprowadzą jedynie subtelne poprawki.

Porada eksperta

Ściany wykończone na połysk – czy to za sprawą tapety, czy farby – powiększą pokój, ponieważ będą odbijać światło. Z kolei farby matowe pochłoną światło, a więc wizualnie zmniejszą pomieszczenie.

Pomalowanie krótszych ścian ciemniejszym kolorem sprawia, że długie wnętrze wydaje się krótsze. Przemalowanie ścian na biało oddali je, a więc optycznie wydłuży pokój.

oswietlenieOdcinanie sufitu – sposób na wydłużenie lub skrócenie ścian

Popularnym sposobem zmieniania proporcji pomieszczenia jest odcinanie sufitu, czyli stosowanie paska białej farby o szerokości od kilku do nawet kilkudziesięciu centymetrów w górnej partii ściany. Im węższy jest pasek, tym dłuższe wydają się ściany. Jeśli zależy nam na ich obniżeniu, możemy sobie pozwolić na 20 czy 30 cm dodatkowej białej przestrzeni pod sufitem.

Odcinanie sufitu od ścian jest także sposobem na odwrócenie uwagi od mankamentów ścian: nierówności, fragmentów oderwanej tapety, odprysków czy zanieczyszczeń na farbie.

Pomniejszanie i powiększanie pokoju światłem

Nie mniej ważne od kolorystyki pomieszczenia jest jego oświetlenie. Dzięki doświetleniu sufitu lub skierowaniu źródeł światła z jego stronę podwyższymy niski pokój. Sprytnym rozwiązaniem w małych pokojach i kuchniach jest stosowaniem oświetlenia na szafkach. Taśmy ledowe wymierzone w sufit rozświetlą go.

W wysokim salonie czy sypialni sprawdzą się długie lampy wiszące, których światło będzie skierowane w dół. Preferowane są te wiszące na wąskim kablu.

Mały pokój zyska na wielu źródłach światła skierowanych w różne strony. Im jaśniej w pomieszczeniu, tym lepiej widać wszystkie jego zakamarki i tym wydaje się większe.

Optyczna zmiana proporcji – firany i zasłony w oknach

zaslonyOdpowiednio dobrane firany i zasłony działają podobnie do pasów na ścianie – skracają bądź wydłużają pokój.

Jeśli zależy nam na powiększeniu niewielkiego pomieszczenia, warto zamontować karnisze jak najwyżej, nawet tuż pod sufitem. Wieszane w nich firany i zasłony muszą być długie, czyli sięgać niemal samej ziemi – powinny kończyć się 2-3 cm nad nią. Lekko opierające się na ziemi zachowają aktualne proporcje, natomiast dłuższe nadadzą wnętrzu romantyczną atmosferą.

Pokój skrócą firanki i zasłonki zawieszane na karniszu tuż nad oknem i sięgające do parapetu. Korzystne jest również zastosowanie zazdrostek – wąskich firanek o szerokości okna, którymi ozdabia się okno bezpośrednio przy szybie.

Data publikacji: 27.04.2018
Doradca Dział wykończenie

Dział Wykończenie

Powiązane artykuły

Na jaki kolor pomalować przedpokój w bloku? Podpowiadamy, czym się kierować przy wyborze farby

Na jaki kolor pomalować przedpokój w bloku? Podpowiadamy, czym się kierować przy wyborze farby
Dopasowanie odpowiedniej farby to nie lada wyzwanie. Jeśli głowisz się, na jaki kolor pomalować przedpokój, możesz wybrać połączenie barw, kt&o...
Czytaj więcej

Malowanie sufitu – kierunek ma znaczenie!

Malowanie sufitu – kierunek ma znaczenie!
Ze względu na swoje umiejscowienie powierzchnia sufitu jest trudniejsza do pomalowania niż pionowe ściany. Prace wykończeniowe na tym obszarze możesz ...
Czytaj więcej

Farby wewnętrzne – dekoracyjne, praktyczne i przyjazne dla zdrowia

Farby wewnętrzne – dekoracyjne, praktyczne i przyjazne dla zdrowia
Dużą część materiałów służących do nadania mieszkaniom ostatecznego wyglądu stanowią farby wewnętrzne. Dzięki ich użyciu sprawimy, że pomieszczenia wy...
Czytaj więcej

Ocena i komentarz dla:

Sprytne sposoby na optyczną zmianę proporcji pokojów