icon
10.03 niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl
icon
10.03 niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl

Sprytne sposoby na optyczną zmianę proporcji pokojów

Wszyscy posiadacze małych, bądź też wąskich i wysokich pokojów, mierzą się z wieloma wyzwaniami aranżacyjnymi. Często pojawia się sporo wątpliwości, jak optycznie obniżyć sufit, poszerzyć pomieszczenie lub generalnie zmienić jego proporcje. Dzisiaj poznamy kilka praktycznych sposobów na osiągnięcie oczekiwanego efektu!

Jak optycznie powiększyć pokój?

Jednym z najprostszych, najszybszych i najtrwalszych sposobów na korektę niekorzystnych proporcji pomieszczenia jest przemalowanie ścian. Dobór odpowiedniej kolorystyki może zdziałać cuda i sprawić, że będziemy zaskoczeni tak zauważalną zmianą!

farba colours biala matW tym przypadku zdecydujmy się na zimne kolory, takie jak zielenie, błękity i szarości. Jasne odcienie sprawią, że nasze pomieszczenia wydadzą się większe. Często poleca się również wykorzystanie tradycyjnej bieli, zapewniającej widność i stanowiącej fantastyczną bazę aranżacyjną. Innymi pomysłami będą ujednolicenie kolorystyki ścian i podłogi lub zastosowanie wysokich listew podłogowych.

Porada eksperta

Ściany wykończone na połysk – za sprawą tapety lub farby – powiększą pokój, ponieważ będą doskonale odbijać światło. Z kolei farby matowe wizualnie zmniejszają pomieszczenie.

Jak optycznie pomniejszyć pokój?

Często podoba nam się właśnie to, czego nie mamy, a tu świetnym przykładem jest metraż naszych pomieszczeń. Podczas, gdy niektórzy z chęcią przygarnęliby odrobinę dodatkowej przestrzeni, inni głowią się, jak optycznie pomniejszyć pokój. Tutaj warto postawić na ciepłe kolory, takie jak żółcie, pomarańcze i czerwienie. Dzięki nim przestrzeń stanie się cieplejsza, dając upragnione wrażenie przytulności. Nie musimy się obawiać kontrastowych zestawień i odrobiny szaleństwa, które może się przejawiać w postaci pomalowania ścian na różne kolory.

Pamiętajmy też, że dobrym sposobem jest pomalowanie krótszych ścian ciemniejszym kolorem, gdyż wtedy zbyt długie wnętrze wydaje się być krótsze. 

Jak optycznie poszerzyć pokój?

Jak już dobrze wiemy, jasne odcienie fantastycznie poradzą sobie z małymi i ciasnymi pomieszczeniami. Jeśli chcemy dodatkowo skupić się na ich poszerzeniu, spróbujmy pomalować obydwie krótsze ściany na bardziej pastelowe barwy. Dzięki temu uzyskamy wrażenie ich wizualnego odsunięcia się od siebie. 

Warto też rozważyć zakup luster, których tafla zagra z wpadającym do środka światłem. Zwracajmy jednak uwagę na to, co się w nich odbija – podkreślając zbyt dużą ilość detali, możemy osiągnąć odwrotny efekt od zamierzonego.

Jak optycznie zwęzić pokój?

Jeśli szukamy sprawdzonego sposobu na optyczne zwężenie naszego wnętrza, możemy kupić głębokie, ciemne farby, a następnie pomalować nimi te dłuższe ściany. Mając do dyspozycji naprawdę spory metraż, warto wziąć pod uwagę nawet czernie, granaty czy mocne brązy.

Jak optycznie obniżyć sufit?

Popularnym sposobem zmieniania proporcji pomieszczenia jest odcinanie sufitu, czyli stosowanie paska białej farby o szerokości od kilku do nawet kilkudziesięciu centymetrów w górnej partii ściany. Im węższy jest pasek, tym dłuższe wydają się ściany. Jeśli zależy nam na ich obniżeniu, możemy sobie pozwolić na 20 czy 30 cm dodatkowej, białej przestrzeni pod sufitem.oswietlenie

Tego typu działania sprawią też, że sprytnie odwrócimy uwagę od ewentualnych mankamentów ścian: nierówności, fragmentów oderwanej tapety, odprysków czy zanieczyszczeń na farbie.

Jak optycznie podwyższyć pokój?

W tym przypadku skupmy się na samym suficie! Pomalujmy go na biało lub wybierzmy inny odcień, o kilka tonów jaśniejszy, niż ten obecny na naszych ścianach. Aby uzyskać atrakcyjny efekt, możemy też dodać pasek, który przedłuży kolor sufitu, jednocześnie dając wrażenie oddalenia sufitu od podłogi.

Warto dodatkowo rozważyć zakup wysokich drzwi, które sięgną niemalże samego sufitu, umiejętnie wtapiając się w ścianę. Ta strzelistość sprawi, że pokój zyska dodatkowe centymetry.

Porada eksperta

Zastosowanie tapety w pionowe pasy lub namalowanie pasów farbą sprawi, że ściana wyda się dłuższa i węższa. Z kolei pasy poprzeczne – wymalowane lub umieszczone na tapecie – skrócą ją i poszerzą.

Zmiana proporcji poprzez dobre oświetlenie 

Choć kolorystyka pomieszczeń jest niesamowicie ważna, nie możemy zapominać o znaczeniu dobrego oświetlenia:

  • podwyższenie niskiego pokoju – postawmy na doświetlenie sufitu lub skierowanie źródeł światła właśnie w jego stronę. Taśmy ledowe są sprytnym rozwiązaniem w małych pomieszczeniach i kuchniach;

  • obniżenie wysokiego pokoju – w salonie czy sypialni sprawdzą się długie lampy wiszące, których światło będzie skierowane w dół. Preferowane są te na wąskim kablu;

  • powiększenie małego pokoju – niewielkie pomieszczenie zyska na wielu źródłach światła skierowanych w różne strony. Im jaśniej, tym lepiej widać wszystkie jego zakamarki i tym wydaje się być większe.

Optyczna zmiana proporcji – firany i zasłony w oknach

zaslonyCzęsto podkreśla się też, jak ważnym momentem jest dobór firan i zasłon, które tak naprawdę działają bardzo podobnie do pasów na ścianie – skracają lub wydłużają pokój.

  • Jeśli zależy nam na powiększeniu niewielkiego pomieszczenia, warto zamontować karnisze jak najwyżej, nawet tuż pod sufitem. 

  • Wieszane firany i zasłony powinny być długie, czyli sięgać niemal samej ziemi i kończyć się 2-3 cm nad nią. Lekko opierające się na ziemi zachowają aktualne proporcje, natomiast dłuższe nadadzą wnętrzu romantyczną atmosferą.

  • Pokój skrócą firanki i zasłony zawieszone na karniszu tuż nad oknem i sięgające do parapetu. Korzystne jest również zastosowanie zazdrostek – wąskich firanek o szerokości okna, którymi ozdabia się okno bezpośrednio przy szybie.