Zyskaj do 200 zł rabatu na całe zakupy online! Sprawdź szczegóły akcji tutaj >>

icon
03.03 - niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl
icon
03.03 - niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl

Stojak do cięcia drewna - czy warto mieć go w swoim domu?

Lato oraz jesień to dwie idealne pory roku do tego, żeby przygotować opał na zimę. Aby praca przebiegała szybko i komfortowo, warto wyposażyć swój domowy warsztat w stojak do cięcia drewna. Wraz z nim szybko uporamy się z dużymi ilościami drewna i wypełnimy kolejne taczki równo pociętymi kawałkami pniaków.

praca przy stole do cięcia drewnapraca przy stole do cięcia drewnapraca przy stole do cięcia drewnapraca przy stole do cięcia drewna

Zaletą posiadania stojaka do cięcia drewna jest szybkie i łatwe cięcie bez konieczności pomocy drugiej osoby. Na stojaku drewno położymy samodzielnie, a pniak potniemy na równe kawałki do samego końca.

Dlaczego łatwiej?

W normalnych warunkach cięcia drewna, bez stojaka, praca musi odbywać się przy udziale przynajmniej dwóch osób. Jedna musi przytrzymywać pień, druga tnie go piłą. Taki sposób cięcia wymaga też znacznie większego wysiłku fizycznego. Pień musimy podtrzymać samodzielnie, a ten w zależności od ilości i średnicy słojów może być naprawdę ciężki.

Często też zdarza się, że tniemy piłą po podłożu, co ma wpływ na jej szybsze zużycie.

Zalety stojaka do cięcia drewna:

- uchwyty stojaków z reguły możemy dowolnie regulować, dopasowujemy wysokość ramienia zaciskającego do grubości pnia,

- stojak jest łatwy w przechowywaniu – możliwość jego złożenia sprawia, że nie zajmuje w naszym warsztacie zbyt dużo miejsca, jest poręczny i mobilny,

pilarka stołowapilarka stołowapilarka stołowapilarka stołowa

- stojaki wykonane są z reguły z wytrzymałych profilów stalowych, dzięki czemu są stabilne i solidne, nie złamią się pod ciężarem pnia,

- stojaki zaciskają drewno automatycznie, dzięki czemu ułatwiają pracę pilarce spalinowej czy elektrycznej,

- dzięki stojakowi nie zabrudzimy prowadnicy pilarki podłożem, drewno znajduje się bowiem na pewnej wysokości,

- stojak nadaje się do różnej wielkości i szerokości drewna,

- stojaki z zainstalowaną górną poprzeczką zabezpieczają też cięte drewno przed niekontrolowanym wyrzutem oraz umożliwiają cięcie jednocześnie kilku pni.

Jeśli zbliża się czas starania się o opał, warto przemyśleć czy ze stojakiem nie uporamy się z tym zadaniem łatwiej i szybciej. Nie zawsze w pobliżu znajdzie się ktoś, kto pomoże w cięciu pni. Z dobrej jakości stojakiem drewno pocięte zostanie szybko i bez nadmiernego zużycia piły.

Data publikacji: 17.05.2015