LOTERIA CASTODAYS! Zrób zakupy i weź udział w loterii. Sprawdź szczegóły >>

Stoliki kawowe, nocne, kuchenne – pomysły na samodzielne wykonanie i renowację

Stoliki pełnią w naszych wnętrzach wielorakie funkcje. Z jednej strony dekorują, z drugiej umożliwiają przechowywanie drobnych akcesoriów. Są niezbędnymi elementami wyposażenia salonu, gdzie zwykle stawiamy je przy stanowisku wypoczynkowym, oraz sypialni – tutaj ich miejsce jest zarezerwowane tuż przy łóżku.

Stoliki kawowe, jak sama nazwa wskazuje, służą do serwowania kawy lub innego poczęstunku. Stoliki nocne umożliwiają wieczorną pracę. Stoliki kuchenne lub inne mniejsze stoły dekoracyjne ładnie akcentują stylistykę panującą we wnętrzu. Stoły tego typu mogą mieć różne wymiary, inny materiał wykonania. Dzięki temu możemy je wkomponować w dowolnie urządzone wnętrze i zapewnić sobie tym samym znacznie wyższy komfort przebywania w nich.

W dzisiejszym artykule przedstawiamy garść inspiracji dotyczących samodzielnego wykonania różnorodnych stolików do pomieszczeń domowych. Dzięki nim będziemy mogli stworzyć wnętrza ładne, ale również praktyczne. Drobne akcesoria, stojące lampki oraz domowe przysmaki wreszcie będą miały swoje wyznaczone miejsce. Do dzieła.

9 pomysłów na stolikowy zawrót głowy

1. Deska snowboardowa

Stolik z pewnością sprawdzi się w domu miłośnika sportów zimowych oraz wszędzie tam, gdzie mile widziane są niestandardowe rozwiązania. Do przygotowania stolika będzie potrzebna nieużywana deska snowboardowa oraz nogi, na których ją umieścimy. Deskę należy przeczyścić, można przetrzeć papierem ściernym i w razie konieczności przemalować. Nogi przymocujemy do deski za pomocą wiertarko-wkrętarki. Stolik może być wypełnieniem nowoczesnych aranżacji, a szczególnie dobrze będzie współgrał z białą ścianą, na której będą zamocowane graficzne komiksy.

2. Nieczytane lektury

W każdej domowej biblioteczce znajdzie się kilka lektur, do których prawdopodobnie już nigdy nie sięgniemy. Powodów może być kilka: albo zupełnie nie interesuje nas tematyka poruszana w powieści, albo szczególnie nie lubimy danego autora, albo odstrasza nas grubość danej pozycji. Tak czy inaczej, z kilku książek, które mają grubą okładkę, można wyczarować prawdziwie kolekcjonerski stolik. Wystarczy połączyć ze sobą książki (układając jedną na drugiej) za pomocą kleju montażowego. Jako blat wykorzystajmy natomiast szklaną taflę lub drewnianą deskę. Taki stolik będzie ciekawym wyposażeniem gabinetów, biblioteczek czy sypialni, których wnętrze jest urządzone w rytmie awangardy.

3. Skrzynki [nie] owocowe

Ze starych skrzynek na owoce można wyczarować kilka wariantów stolikowych. Najprostszym będzie stolik wykonany z jednego egzemplarza. Wystarczy dokładnie oczyścić powierzchnię skrzynki papierem ściernym, odmalować bejcą i postawić „do góry” nogami w dowolnym miejscu pomieszczenia. Jako blat takiego stolika można użyć standardowej szybki.

Tak jak wspomnieliśmy, to wersja podstawowa. Nieco ciekawszą będzie połączenie dwóch takich samych skrzynek dolnymi ściankami, aby z jednej i drugiej strony utworzyły się wnęki na akcesoria. Skrzynki oczywiście najpierw czyścimy, przecieramy papierem ściernym i z zewnątrz malujemy bejcą. Wnętrze utworzonych półek malujemy natomiast farbą akrylową w dowolnej kolorystyce. W pokoju urządzonym w stylu marynistycznym ciekawie zaprezentuje się np. kolor morski. W nowoczesnym salonie zastosujmy farbę białą. Taki stolik może być miejscem, w którym przechowamy gazety oraz ciepły kocyk.

Uwaga!

Jak pokazaliśmy w powyższym przykładzie, stolik nie musi służyć wyłącznie do serwowania deserowych przysmaków. Jeśli chcemy poszerzyć jego funkcje także o miejsce do przechowywania, wystarczy zaprojektować mebel z dolną półką, na której drobne akcesoria umieścimy w koszyczkach lub pasujących do wyposażenia pojemnikach.

4. Stolik z przeprowadzki – pomysł na walizkę

Jeśli podczas aranżacji wnętrz, zastosujemy elementy posiadające walory unikatowe, z pewnością wprowadzimy do domu odrobinę stylu retro oraz rustykalnego. Jeżeli lubimy zabawę starociami, naszej uwadze nie powinny umknąć stare walizki. Są świetnym materiałem na mały stolik do sypialni. Dawne walizki były przepięknie wykonywane z materiałów, które z pewnością posłużą nam jeszcze przez długi czas.

Porada eksperta:

Do wykonania stolika będzie nam potrzebna walizka oraz podparcie w postaci standardowych nóg do stolika, które dostaniemy w sklepach z wyposażeniem domu. Walizkę dobrze jest przemalować impregnatem, tak aby nie wypaczyła się. Nogi mocujemy do dna walizki za pomocą wiertarko-wkrętarki. Gotowe.

Farba Domalux Alkosol ciemny orzech 1 lFarba Domalux Alkosol ciemny orzech 1 lFarba Domalux Alkosol ciemny orzech 1 lFarba Domalux Alkosol ciemny orzech 1 l

5. Pień w roli głównej

Z małych pieńków można stworzyć magiczny stolik nocny, z dużego pnia wykonamy solidny stół do salonu. Do przygotowania mebla potrzebujemy drewna. Jakiego?

Na wykonanie stolika nocnego przydadzą się cienkie pieńki dowolnego drzewa. Ważne, aby wszystkie miały równą długość. Pieńki kleimy jeden do drugiego klejem montażowym do drewna, tak aby utworzyły okrągły mebel. Wierzchnią warstwę szlifujemy papierem ściernym i oczyszczamy. Następnie całość malujemy impregnatem. Na górę, jako blat, możemy położyć szkło.

Wykonanie stołu z jednego pieńka to podobnie łatwe zadanie. Potrzebny nam będzie szeroki pień, ale niski. Im będzie miał większą średnicę, tym powierzchnia naszego blatu stanie się obszerniejsza. Do pieńka montujemy nóżki, tak jak w poprzednich przykładach. Całość impregnujemy. Ten mebel idealnie wkomponuje się we wnętrza, w których dominuje styl skandynawski.

6. Europaleta nie do zastąpienia

Z europalety można wykonać wiele mebli, także tych, które posłużą jako stoliki. Do standardowej wielkości europalety wystarczy zamontować kółeczka – takie jak do innych mebli tego typu. Powierzchnię drewna oczyszczamy i malujemy na dowolny wybrany przez nas kolor. Taki stół można wykorzystać jako główne wyposażenie strefy wypoczynkowej w nowocześnie urządzonym salonie.

Farba Feniks brązowy półmat 0,75 lFarba Feniks brązowy półmat 0,75 lFarba Feniks brązowy półmat 0,75 lFarba Feniks brązowy półmat 0,75 l

Uwaga!

Pamiętajmy o dokładnym przeszlifowaniu drewna. W starych materiałach, takich jak europaleta czy skrzynka, mogą występować drzazgi.

7. Maszyna do szycia

Dawniej służyła naszym babciom do wykonywania pięknych sukienek. Dziś może pełnić funkcję atrakcyjnego mebla. Podstawa maszyny – zwykle wykonana w formie rzeźbionego, metalowego elementu – wymaga zwykle drobnej renowacji. Na górę wystarczy nałożyć drewniany blat wpasowujący się w stylistykę panującą w naszych wnętrzach. Dolną część, czyli stojak służący oryginalnie do utrzymania maszyny, należy oczyścić z brudu oraz rdzy. Bardzo dobrze sprawdzi się tutaj szczotka druciana. Powinna uporać się z oczyszczeniem także tych fragmentów stojaka, gdzie rdza i zabrudzenia mocno trzymają się podłoża. Jeśli będzie inaczej, możemy również zastosować preparat do usunięcia starych powłok oraz szpachelkę. Oczyszczonej konstrukcji nadajmy dowolny kolor. Tego typu mebel wspaniale uwydatni wejście do naszego domu. Korytarz stanie się ostoją stylu retro.

Szczotka do rdzy Top Tools 4-rzędowaSzczotka do rdzy Top Tools 4-rzędowaSzczotka do rdzy Top Tools 4-rzędowaSzczotka do rdzy Top Tools 4-rzędowa

Uwaga!

Ten rodzaj stolika bardzo dobrze sprawdzi się także w roli przydatnego akcesorium na taras. Pięknie rzeźbiony warto postawić nieopodal stanowiska do grillowania, gdzie podczas przygotowywania potraw stworzy bardzo praktyczne miejsce do odkładania wszystkich składników.

 
Szlifierka kątowa Metabo 125 mm 900 W

8. Stolik ze szpuli

To mebel nietypowy, który z pewnością zwróci na siebie uwagę niejednego gościa przekraczającego progi naszego domu. Najwięcej problemu podczas wykonania takiego stolika może nam przysporzyć zdobycie określonej szpuli. Jeśli jednak dobrze przyjrzymy się straganom ze starociami lub aukcjom internetowym, z pewnością znajdziemy element, który nas zainteresuje.

Szpulę odnawiamy standardowo, jak już opisaliśmy powyżej. Kluczowym elementem wykończenia będzie przemalowanie jej powierzchni na atrakcyjny, pasujący do naszego wnętrza kolor. Bardzo ciekawie wyglądają białe stoliki ze szpuli lub przemalowane na miętowo. Środek tego stolika możemy dookoła wyłożyć książkami lub czasopismami.

Szlifierka kątowa Metabo 125 mm 900 WSzlifierka kątowa Metabo 125 mm 900 WSzlifierka kątowa Metabo 125 mm 900 WSzlifierka kątowa Metabo 125 mm 900 W

9. Taboret w nowej odsłonie

 
Farba Śnieżka Satynowa srebrzysty blask

Stary drewniany taboret można wyrzucić, ale można także wyczarować z niego naprawdę ciekawy stolik. Wystarczy go odnowić, usuwając jego poprzednią, z pewnością mało atrakcyjną powłokę impregnatu lub farby. Nowy produkt, dopasowany kolorystycznie do wnętrza, odświeży czytelniany kącik w sypialni.

Jeśli blat taboretu wyda nam się zbyt mały, wystarczy, że zastąpimy go drewnianą deseczką o określonym kształcie.

Jak widać, pomysłów na wykonania praktycznego mebla do salonu, sypialni czy na taras, jest naprawdę sporo. Większość z nich nie wymaga od nas dużego nakładu finansowego. Co więcej, poszczególne elementy niezbędne do ich przygotowania bardzo często posiadamy na wyposażeniu domu. A Wy, jaki macie pomysł na domowy stolik?

 

Data publikacji: 21.07.2016

Farba Śnieżka Satynowa srebrzysty blask 2,5 lFarba Śnieżka Satynowa srebrzysty blask 2,5 lFarba Śnieżka Satynowa srebrzysty blask 2,5 lFarba Śnieżka Satynowa srebrzysty blask 2,5 l