icon
25.02 - niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl
icon
25.02 - niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl

Szablony malarskie – co nimi ozdobić i jakich farb użyć?

Korzystając z szablonów malarskich, możemy w oryginalny i łatwy sposób przyozdobić nasze wnętrza. Chociaż najczęściej wykorzystujemy je do malowania ścian, z powodzeniem sprawdzą się także do dekorowania innych powierzchni. Gdzie możemy wykorzystać szablony do malowania i jakich farb użyć, by uzyskać jak najlepszy efekt?

Szablon Primacol Mega Drops 62 x 91 cm nr 524Szablon Primacol Mega Drops 62 x 91 cm nr 524Szablon Primacol Mega Drops 62 x 91 cm nr 524Szablon Primacol Mega Drops 62 x 91 cm nr 524

Jeden szablon malarski, wiele możliwości

Niemal każdą powierzchnię, która poddajemy malowaniu, możemy ozdobić dekoracyjnym wzorem. W tym celu potrzebujemy niewiele – odpowiedni szablon, narzędzie do malowania oraz farba wystarczą, by nadać wybranej płaszczyźnie czy przedmiotowi nowy wizerunek. Co więcej, jeśli zakupimy szablony malarskie wielokrotnego użytku, będziemy mogli raz użyty produkt wykorzystać ponownie. To duża zaleta szablonów do malowania, które odpowiednio dobrane i pielęgnowane pozwolą nam na odnowienie wielu różnych obiektów i powierzchni – nie tylko pokrytych gładzią i pomalowanych ścian oraz sufitów. Aby poznać rodzaje szablonów malarskich i dowiedzieć się, jak je stosować, warto zajrzeć do artykułu Szablony malarskie – jak je wykonać i z nich korzystać?

Malowanie mebli i malowanie płytek, czyli co ozdobić wzorem

Szablon do malowania możemy przymocować nie tylko do ściany pokrytej farbą – równie dobrze sprawdzi się na każdej innej powierzchni, pozwalając na przyozdobienie jej precyzyjnie odmalowanym wzorem. Wygląd jakich elementów wyposażenia czy płaszczyzn możemy odświeżyć przy użyciu szablonów malarskich?

1. Malowanie drewna na ścianach, suficie i podłodze

Drewno jest naturalnym surowcem, z którego wykonuje się obecnie wiele elementów wykończenia i wyposażenia. Ściana wyłożona drewnianą boazerią, a nawet drewniana podłoga lub sufit mogą stać się przykuwającym uwagę akcentem aranżacji, jeśli zostaną ozdobione wzorem. W tym celu sprawdzi się jeden większy szablon lub kilka mniejszych (w zależności od tego, jaki efekt chcemy osiągnąć). Warto przy tym pamiętać, że do wykonania niektórych dekoracji na płaskich powierzchniach ścian czy podłóg nie będziemy potrzebowali gotowego szablonu – wystarczy taśma malarska, za pomocą której wyznaczymy odpowiedni wzór (np. popularnej szachownicy czy pasów). Do dekoracji niewielkimi wzorami nadają się także modne drewniane belki, które w aranżacjach wnętrz coraz częściej chcemy wyeksponować.

Warto wspomnieć także o drewnie, które zastosowaliśmy w aranżacji ogrodu. Rozmaite wzory dodadzą oryginalności ogrodzeniu wykonanemu z drewna, altanie ogrodowej czy choćby kwietnikowi wykonanemu z palety.

Szablon Primacol Mega Trellis 62 x 91 cm nr 517Szablon Primacol Mega Trellis 62 x 91 cm nr 517Szablon Primacol Mega Trellis 62 x 91 cm nr 517Szablon Primacol Mega Trellis 62 x 91 cm nr 517

2. Malowanie mebli i drzwi

Doskonałym polem do dekoracyjnego popisu są także meble – możemy ozdobić je wzorami zarówno wtedy, gdy poddajemy je renowacji, jak i wtedy, gdy ich dotychczasowy wygląd po prostu nam się znudził. Zdobnicze motywy w formie ornamentów czy niewielkich detali dodadzą dynamiki gładkim frontom szaf, szafek i szuflad, a także pozwolą dopasować je do stylu, w jakim utrzymane jest nasze wnętrze.

Podobnie jak na gładkich frontach mebli szablony do malowania doskonale sprawdzą się również na drzwiach wewnętrznych. Przeniesione na nie dekory mogą powielać wzory, które pojawiły się już na komodzie czy ścianie, dzięki czemu osiągniemy efekt stylistycznego dopasowania, a wnętrze będzie prezentowało się spójnie.

Szablon border Colours scars 122Szablon border Colours scars 122Szablon border Colours scars 122Szablon border Colours scars 122

Czy wiesz, że...

Wśród drewnianych elementów wyposażenia znajdziemy także liczne dekoracje, nierzadko przygotowane samodzielnie. Mogą to być domowe osłonki na doniczki, plastry drewna, organizery na klucze czy zawieszki – wszystkie z nich możemy dowolnie ozdobić, wykorzystując w tym celu szablony malarskie.

Szablon Colours XXL alphabet 28Szablon Colours XXL alphabet 28Szablon Colours XXL alphabet 28Szablon Colours XXL alphabet 28

3. Malowanie płytek

Malowanie płytek to jeden ze sposobów na szybką zmianę wyglądu powierzchni wyłożonych glazurą lub terakotą. Za pomocą odpowiedniej farby możemy całkowicie odmienić charakter łazienki bądź kuchni, nadając okładzinie całkiem inny kolor, a przy tym oszczędzając na gruntownym remoncie. Jeśli natomiast nie mamy potrzeby malowania całego wnętrza, zastosujmy szablon malarski, który odbijemy na gładkiej powierzchni płytek ceramicznych. Taka dekoracja najlepiej zaprezentuje się na monochromatycznym tle w minimalistycznej łazience, gdzie dodatkowy akcent kolorystyczny nie zaburzy harmonii wystroju.

4. Malowanie donic i skrzyń

Przy użyciu szablonów malarskich możemy ładnie przyozdobić stare donice lub skrzynie do uprawy kwiatów czy ziół. Odbite na nich wzory zaprezentują się najlepiej na odnowionej powierzchni, stanowiąc ostateczny zabieg upiększający. Malować możemy nie tylko donice ceramiczne, wyblakłe na skutek działania promieni słonecznych plastikowe skrzynki czy donice stworzone samodzielnie ze starych, nieużywanych rzeczy. W nowoczesnych ogrodach znajdziemy także donice betonowe oraz drewniane skrzynie, które z powodzeniem ozdobimy niewielką ilością farby potrzebnej do odmalowania wybranego dekoru.

Porada eksperta

Wzory odmalowane od szablonów sprawdzą się także w sytuacji, gdy tworzymy własne doniczki z przedmiotów, którym chcemy nadać drugie życie. Metalowa beczka, wiadro, garnek czy niepotrzebna opona również mogą zostać upiększone atrakcyjnym dekorem – pamiętajmy jednak, by do ich malowania dobrać odpowiednią farbę.

5. Malowanie na szkle

Niektóre dekoracyjne wzory możemy wykorzystać do dekorowania powierzchni szklanych. Najłatwiej będzie nam przenieść je na idealnie gładkie, płaskie powierzchnie luster czy szyb, ale poszczególne z nich wykorzystamy także w dekoracji niewielkich szklanych elementów, np. butelek, z których przygotujemy wazony, słoików przeznaczonych na lampiony czy nawet szklanych kul. Podczas malowania szkła możemy skorzystać z gotowych, dostępnych w sklepach szablonów wielokrotnego użytku, jednak w tym celu stosuje się także często szablony papierowe – te wykonane z tektury można mocować bezpośrednio na ozdabianej powierzchni, a te widniejące na kartce zwykłego papieru mocuje się wewnątrz naczynia do jego ścianki, co pozwala na łatwe odrysowanie dekoru na zewnętrznej stronie szkła.

Szablony malarskie w salonie i pokoju dziecka

Gdzie wykorzystać szablony malarskie? W tym zakresie mamy bardzo dużą swobodę – mając odpowiedni wzór i farbę, możemy nie tylko nanieść go na różne powierzchnie, ale i wykorzystać w większości domowych pomieszczeń, a nawet na zewnątrz.

Szablon do malowania wzorów z powodzeniem zastosujemy go w salonie – tutaj sprawdzi się jeden większy motyw, który stanie się najważniejszą dekoracją wnętrza. Podobnie będzie w sypialni, gdzie odpowiednio dobrany motyw, np. wzór roślinny, zwierzęcy czy ornament, doda charakteru aranżacji – pamiętajmy, że dekory mogą zdobić nie tylko ścianę, ale także podłogę lub sufit.

W przytulnej, romantycznej sypialni dobrze zaprezentują się też wzory zdobiące fronty szuflad w komodzie czy drzwi szafy – to także świetne rozwiązanie do pokoju dziecka, do którego motywy ozdobne w postaci zwierzątek czy pojazdów wniosą więcej radości.

Szablony znajdą też zastosowanie w łazience czy kuchni, a także w ogrodzie, gdzie ozdobimy nimi np. pojemniki na rośliny, odnawiane meble ogrodowe (np. wykonane z palet), ogrodzenie z drewna czy budę dla psa.

Czy wiesz, że...

Wśród szablonów malarskich znajdziemy również produkty, które pozwolą odbić na wybranej powierzchni rozmaite napisy – sentencje, cytaty czy złote myśli. Możemy sięgnąć także po modele z literami – sprawdzą się w pokoju dziecka (podobnie jak szablony z cyframi), ale mogą posłużyć także do stworzenia własnych napisów na donicach, skrzyniach czy innych przedmiotach.

Spray Colours liliowy satynowy 400 mlSpray Colours liliowy satynowy 400 mlSpray Colours liliowy satynowy 400 mlSpray Colours liliowy satynowy 400 ml

Jaką farbę wybrać do malowania od szablonów?

Nawet niewielka ilość farby wystarczy, by namalować na wybranej powierzchni ciekawy wzór. Z tego powodu warto zachowywać pozostałości po różnorodnych preparatach, które mogą okazać się przydatne w czasie prac renowacyjnych lub dekoratorskich. Jaka farba będzie odpowiednia do odmalowania wzorów widocznych na szablonach? Kluczem do sukcesu w zdobieniu powierzchni i przedmiotów tego typu dekorami będzie odpowiedni dobór farby. Oto jakie mamy możliwości:

- farby do ścian – każda z farb przeznaczonych do malowania ścian dobrze sprawdzi się także do odmalowania wzorów od szablonów. Pamiętajmy, że najlepiej sięgać po środki odpowiednio gęste, by zapobiec ich podsiąkaniu pod naklejony produkt;

- farby do drewna – sprawdzą się do malowania elementów wykonanych z drewna. Wykorzystamy je do ozdobienia domowych dekoracji czy boazerii, a wybierając środek przeznaczony od użytku na świeżym powietrzu – także do dekoracji altanki czy ogrodzenia.

Czy wiesz, że...

Szukając farby do odmalowania wzorów na drewnianych powierzchniach, możemy sięgnąć także po farby o konkretnym zastosowaniu. Będzie to np. farba do mebli czy farba do podłóg z drewna, które doskonale sprawdzą się podczas malowania wskazanych obiektów i powierzchni.

Farba do drewna Feniks żółty półmat 0,75 lFarba do drewna Feniks żółty półmat 0,75 lFarba do drewna Feniks żółty półmat 0,75 lFarba do drewna Feniks żółty półmat 0,75 l

- farba do płytek – do odmalowania wzorów na powierzchniach wykończonych płytkami wybierzmy specjalne farby służące do odnawiania tego typu materiału. Zyskamy wtedy pewność, że naniesiony na okładzinę wzór pozostanie trwały. Pamiętajmy, że wśród farb tego typu znajdziemy preparaty do podłóg i ścian – uwzględnijmy tę kwestię podczas zakupu konkretnego środka;

- farby do pozostałych powierzchni – farba do betonu będzie niezbędna do odbicia trwałego wzoru na betonowej powierzchni, podobnie jak specjalny środek przyda się do malowania na szkle. Możemy jednak sięgnąć także po uniwersalne preparaty koloryzujące, np. farby w sprayu, które nierzadko przeznaczone są do dekorowania różnego typu powierzchni;

- produkty do efektów specjalnych – tynk, farba lub pasta strukturalna, farba tablicowa, specjalna farba w sztyfcie, aerozole dające różnorodne efekty dekoracyjne czy werniks z brokatem uczynią odmalowane przez nas wzory jeszcze ciekawszymi i oryginalnymi.

Data publikacji: 23.05.2017