Szablony malarskie – jak je wykonać i z nich korzystać?

Szablony malarskie to praktyczne produkty, dzięki którym możemy diametralnie odmienić wystrój wnętrza. Korzystając z nich, nie tylko urozmaicimy nowo wykańczane pomieszczenia, ale także szybko odświeżymy wygląd tych, które już nas znudziły. Możliwość samodzielnego zastosowania oraz łatwość i szybkość przenoszenia wzorów na wybrane podłoże sprawiają, że szablony to jeden z najprostszych sposobów na dekorację wnętrz. Jakie produkty mamy do wyboru i jak z nich korzystać?

Szablon Colours XXL orchid 3Szablon Colours XXL orchid 3Szablon Colours XXL orchid 3Szablon Colours XXL orchid 3

Szablony – jakie dają możliwości?

Malowanie ścian to najprostszy i najszybszy sposób na ich wykończenie. Duże powierzchnie ozdobione jednolitym kolorem nie dla wszystkich są jednak atrakcyjne. Możemy urozmaicić je na wiele sposobów, a jednym z nich jest wykorzystanie szablonu malarskiego. Co zyskujemy dzięki takiemu rozwiązaniu? Szablon pozwala nam na odmalowanie na wybranej powierzchni dowolnego, nawet bardzo skomplikowanego wzoru. Możliwości jego wyboru są dodatkowo niemal nieograniczone – jeśli nie zadowoli nas oferta gotowych produktów, możemy wykonać interesujący nas szablon samodzielnie. Jeżeli dysponujemy szablonem wielorazowego użytku, bez trudu wykonamy za jego pomocą dekoracyjny szlaczek czy border lub powtórzymy dany kształt w różnych miejscach naszego pokoju. W zależności od upodobań, wybrany motyw odmalujemy w górnej lub dolnej części ściany, ale także na drzwiach, frontach meblowych czy w innych miejscach. Szablony dają nam więc niezliczone możliwości dekorowania wnętrz i zadowolą nawet największych indywidualistów.

Rodzaje szablonów

Szablony do malowania wzorów możemy podzielić na wiele rożnych kategorii. Różnią się od siebie pod wieloma względami, co czyni je tym bardziej atrakcyjnymi. Znajdziemy wzory małe oraz większe, przeznaczone do jednorazowego oraz wielokrotnego użytku. Szablony na ścianę zakupimy już gotowe bądź przygotujemy sami według indywidualnie dobranego projektu. Największą różnorodność dostrzec można jednak w kontekście wzorów, jakie możemy dzięki szablonom przenieść na wybrane podłoże. Wśród rozlicznych motywów znajdziemy szablony liter, cyfr, wzory zwierzęce, kwiatowe, bajkowe, napisy, ornamenty, abstrakcje, podobizny ludzi i wiele innych. Dzięki tak wielu wzorom jesteśmy w stanie ozdobić nasze wnętrza w dowolny sposób.

Porada eksperta:

Szablony dostępne w sklepach Castorama przeznaczone są do wielokrotnego użytku, co oznacza, że za ich pomocą możemy wykonać rozmaite kompozycje na wielu różnych powierzchniach. Poszczególne wzory wycięte są w arkuszach z tworzywa sztucznego. Po zakończonym malowaniu wystarczy je wyczyścić, by były gotowe do ponownego wykorzystania.

Szablon malarski Colours Mini Hearts 241Szablon malarski Colours Mini Hearts 241Szablon malarski Colours Mini Hearts 241Szablon malarski Colours Mini Hearts 241

Jak i z czego wykonać szablon?

Wśród gotowych szablonów znajdziemy szeroki wybór wzorów i rozmiarów. Możemy jednak zdecydować się na wykonanie ich samodzielnie, do czego posłużą powszechnie dostępne materiały. Przedstawiamy kilka pomysłów na indywidualne stworzenie szablonów malarskich.

Karton, sztywny papier pergaminowy lub gruba folia – na jeden z wybranych materiałów nanosimy wybrany wzór – możemy też przykleić na nim zadrukowaną kartkę – a następnie wycinamy dokładnie pola, które będziemy odmalowywać na ścianie. Posłuży nam do tego ostry nożyk do papieru. Zaletą tego sposobu jest możliwość dowolnego poprawiania projektu przed wycięciem, aż do momentu, gdy będziemy z niego w pełni zadowoleni.

Sztywna kartka – interesujący nas wzór możemy także od razu wydrukować na nieco grubszym papierze, który będzie na tyle sztywny, by stabilnie umocować go do ozdabianej płaszczyzny, ale który jednocześnie umożliwi wycięcie w nim wyznaczonych kształtów. Warto pamiętać, by wycinane fragmenty miały równe i gładkie brzegi – postrzępione i nierówne krawędzie będą miały negatywny wpływ na efekt końcowy.

Taśma malarska – odpowiedni wzór możemy również wyznaczyć za pomocą taśmy malarskiej. Sprawdzi się ona przede wszystkim do wyznaczania form geometrycznych o prostych liniach.

Wycięte wzory – oryginalne wzory możemy również wykonać w inny sposób. Namalowane na kartkach kształty wycinamy i przyklejamy do powierzchni, którą chcemy ozdobić. Odrysowujemy ołówkiem ich kontury, po czym odklejamy. Pozostaje nam już tylko wypełnienie konturów dowolnie wybranym kolorem.

Czym malować wzory?

Malowanie wzorów za pomocą szablonów możemy wykonać na dwa sposoby – za pomocą pędzla oraz za pomocą natrysku. W obu przypadkach korzystamy z farby w wybranym kolorze. Dla najlepszego efektu powinna ona być gęsta oraz szybkoschnąca – sprawdzi się więc np. emulsja akrylowa.

Porada eksperta:

Wzory możemy odmalować nie tylko za pomocą farby. W tym celu sprawdzi się również sam pigment albo masa strukturalna, dzięki której wzór będzie miał charakter trójwymiarowy.

Farba Colours Ściana i Sufit szmaragdowa toń 2,5 lFarba Colours Ściana i Sufit szmaragdowa toń 2,5 lFarba Colours Ściana i Sufit szmaragdowa toń 2,5 lFarba Colours Ściana i Sufit szmaragdowa toń 2,5 l

Aby skorzystać z metody natryskowej, możemy zaopatrzyć się w farbę w sprayu, która jest od razu gotowa do użytku – wystarczy tylko mocno wstrząsnąć puszką. Możemy sięgnąć również po pistolet malarski. Jeżeli natomiast chcemy wykonać wzór za pomocą tradycyjnego pędzla, warto dobrać go w taki sposób, by umożliwił wygodne, a jednocześnie precyzyjne przenoszenie rysunku na wybrane podłoże.

Porada eksperta:

Najlepszy pędzel do szablonów to ten o niewielkich rozmiarach. Aby precyzyjnie nim pracować, warto za pomocą nożyczek skrócić jego włosie. Możemy również zastąpić go gąbką o jak najdrobniejszej fakturze.

Malowanie od szablonu krok po kroku

Aby przenoszenie wzoru na wybraną powierzchnię było wygodne a także przyniosło oczekiwany efekt, niezbędne jest wykonywanie pracy etapami i przestrzeganie kilku zasad. Oto jak krok po kroku odmalować wybrany wzór od szablonu.

Pistolet malarski Rockworth 1 lPistolet malarski Rockworth 1 lPistolet malarski Rockworth 1 lPistolet malarski Rockworth 1 l

a) Przygotowanie powierzchni

Kiedy wiemy już, w którym miejscu chcemy umieścić ozdobny wzór, powinniśmy zająć się przygotowaniem podłoża. To pierwsza czynność, od jakiej rozpoczynamy pracę. Podobnie jak ma to miejsce w przypadku zwykłego malowania ścian, także przed przeniesieniem wzoru na dane podłoże należy zadbać o jego jakość. Powierzchnia ściany, frontu meblowego czy drzwi powinna zostać uprzednio wyczyszczona oraz odpylona. Koniecznie musi być także sucha.

Porada eksperta:

Przygotowanie podłoża do malowania ma bardzo duże znaczenie – dzięki temu zwiększamy przyczepność farby i możemy oczekiwać, że wykonany wzór nie będzie się łuszczył.

b) Mocowanie szablonu

Odpowiednie przytwierdzenie szablonu do malowanej powierzchni sprawi, że wzór zostanie wykonany dokładnie i nie rozmaże się. Aby trzymał się stabilnie i pozostał nieruchomy, przyklejmy go do wybranej powierzchni za pomocą taśmy malarskiej. Zanim przystąpimy do malowania, sprawdzamy jeszcze wypoziomowanie i wypośrodkowanie szablonu.

Porada eksperta:

Przyklejenie szablonu do ściany jest najlepszym rozwiązaniem. Dzięki temu mamy obie ręce wolne i możemy precyzyjnie odmalować wzór – mamy też pewność, że nie przesunie się on, a farba nie dostanie się pod szablon i nie rozmaże, niwelując efekt naszej pracy.

Jeśli natomiast nasz wzór ma być powtarzalny i mamy przygotowanych kilka podobnych szablonów, mocujemy je wzdłuż wyznaczonych kredą linii.

Szablon Colours XXL wild flower 82Szablon Colours XXL wild flower 82Szablon Colours XXL wild flower 82Szablon Colours XXL wild flower 82

c) Zabezpieczenie podłoża

Zanim przystąpimy do malowania, powinniśmy zabezpieczyć okoliczne powierzchnie przed zabrudzeniem. Jeżeli wzór będziemy odmalowywać za pomocą pędzla, konieczne będzie rozłożenie folii malarskiej na podłodze – w ten sposób ochronimy ją przed plamami z farby powstającymi na skutek ewentualnego jej kapania.
Jeśli natomiast zdecydowaliśmy się na preparat w sprayu, konieczne będzie osłonięcie powierzchni dookoła zamocowanego szablonu. W tym celu przydatny będzie papier pakowy, który przytwierdzamy do ściany za pomocą na przykład taśmy malarskiej.

Porada eksperta:

Dolną część papieru pakowego osłaniającego ścianę zawińmy tak, by utworzyć rynienkę. Dzięki temu natryskiwana farba spływająca z szablonu nie zaplami podłogi.

Data publikacji: 10.02.2016