Produkty

Szafa tekstylna - czym jest?

Szafa tekstylna - czym jest?

Możną ją nazwać meblem, można też gadżetem użytkowym, bowiem jedną i drugą rolę spełnia doskonale. Jest czymś w rodzaju alternatywy, ale niekoniecznie musi być tylko elementem zastępczym. Szafa tekstylna to doskonały pomysł na funkcjonalne urządzenie mieszkania niskim kosztem.

Co to takiego?

Szafa tekstylna to nic innego jak przenośna szafa materiałowa. Na całość tej konstrukcji składają się cienkie, stalowe rurki, połączone za pomocą śrub oraz nakładane na nie elementy materiałowe, wykonane chociażby z poliestru.

Tanio i funkcjonalnie

Budując, remontując i wreszcie urządzając pomieszczenia, musimy przygotować się na masę wydatków. Te są bardzo często najmocniej ograniczone na ostatnim z etapów. Szafa tekstylna jest skuteczną odpowiedzią na ograniczony budżet. Sprawnie zastępuje w naszym domu mebel, nie będąc wyłącznie rozwiązaniem tymczasowym, ponieważ jej zastosowanie niesie ze sobą wiele korzyści. Może być elementem doskonale uzupełniającym każde wnętrze, stanowiąc przy tym ważny aspekt użytkowy. To doskonałe rozwiązanie dla tych, którzy stosunkowo często zmieniają miejsce zamieszkania i na przykład wynajmują lokale, ale również dla tych, którym udało się zadomowić na stałe w jednym miejscu, które chcą funkcjonalnie urządzić. 

Szafa tekstylna jest fenomenalnym rozwiązaniem, ponieważ daje nam możliwość urządzenia się w wielu pomieszczeniach niskim kosztem pieniężnym, a także niskim nakładem sił. To rozwiązanie, które jest nieporównywalnie tańsze w stosunku do standardowych mebli, ale na plus należy zaliczyć również niezbyt wymagający montaż szafki, jak również jej ekspresowy demontaż, co znacznie ułatwia nam jej transportowanie. Warto dodać, że pojedyncze elementy takiej szafki jesteśmy w stanie rozdzielić i umieścić na przykład w rogu garderoby lub innego pomieszczenia – wystarczy chwila wolnego czasu i odrobina kreatywności. Nie możemy sobie jednak na to pozwolić w przypadku wszystkich modeli, ponieważ niektóre z nich mają przyszyty materiał do rurek.

Zmyślny system

Szafa tekstylna ma zazwyczaj około 170 cm wysokości i około metra szerokości, co oznacza, że nie zajmuje w pomieszczeniach zbyt wiele miejsca. Mimo stosunkowo niedużych rozmiarów, jest jednak dość pojemna. Taka szafa może nam czasami przypominać kurtkę lub nawet spodnie wędkarskie, w których znajduje się multum dodatkowych kieszeni i kieszonek, które w w przypadku szafy materiałowej są niezwykle zmyślnie rozmieszczone. Całość dzieli się zazwyczaj na część główną, zapinaną na zamek błyskawiczny. W środku znajdują się półki oraz miejsce na wieszaki. Dodatkowe kieszenie umieszczane są po bokach. Na samym dole znajdują się najczęściej  dodatkowe, wysuwane szuflady, a u góry może być zamieszczona większa kieszeń, która znajduje się czasami także w centralnej płachcie zawijanej do góry. Dzięki temu z łatwością pomieścimy w niej kurtki, garnitury, bluzki, ręczniki, bieliznę lub inne akcesoria, takie jak książki czy nawet parasolki. Na rynku znajdziemy również szafy tekstylne przeznaczone stricte na buty. 

Uwaga na...

Użytkując szafy tekstylne, musimy pamiętać o pełnym rozsądku. Rozmieszczając wszystkie elementy, nie możemy przeciążyć nimi przede wszystkim materiałowych półek. Są to urządzenia dość trwałe, ale rzecz jasna nie tak mocne, jak standardowe meble. Szczególną uwagę przy zakupie szafy materiałowej należy zwrócić na jej solidność oraz stabilność, tak by dobrać odpowiedni model do indywidualnych potrzeb.

Plus dla wnętrza

Szafy tekstylne mają jeszcze jeden ważny atut. Wyróżniają się bowiem wzornictwem i kolorystyką, których nie odnajdziemy w przypadku klasycznych mebli. Najbardziej powszechne są szafy jednokolorowe z nadrukowanymi kwiatowymi wzorami. Coraz częściej na rynku pojawiają się jednak takie, na których możemy podziwiać jakiś pejzaż. W jednej i drugiej wersji takie wyposażenie mieszkania jest w stanie uatrakcyjnić nasze wnętrze.

Data publikacji: 24.07.2014
Doradca Dział Narzędzia

Dział Narzędzia

Powiązane artykuły

Plastikowe szafy – gdzie je wykorzystać

Plastikowe szafy – gdzie je wykorzystać
Wśród szerokiej gamy wyposażenia pomieszczeń mieszkalnych i gospodarczych znajdziemy produkty w postaci szaf wykonanych z tworzywa sztucznego. W jakic...
Czytaj więcej

Jak urządzić mieszkanie

Jak urządzić mieszkanie
Kwestia aranżacji mieszkania towarzyszy każdemu nowemu posiadaczowi własnych czterech kątów. Jednym przysparza mniej, innym nieco więcej kłopotu. Aby ...
Czytaj więcej

Jak utrzymać świeżość w garderobie?

Jak utrzymać świeżość w garderobie?
Garderoba jest pomieszczeniem, w którym gromadzimy nie tylko ubrania noszone na co dzień, ale również te sezonowe oraz różnego rodzaju dodatki. Odpowi...
Czytaj więcej

Ocena i komentarz dla:

Szafa tekstylna - czym jest?