Szare mydło – do czego je wykorzystać

Szare mydło – do czego je wykorzystać

Szare mydło kojarzy nam się z pożółkłą kostką, która nie zachęca do zastąpienia nią ładnego, kolorowego i pachnącego mydła. Chociaż ma ono takie same, a pod pewnymi względami nawet lepsze właściwości niż jego sodowy odpowiednik, to możemy wykorzystać je nie tylko w celach kosmetyczno-higienicznych. Do czego możemy więc zastosować szare mydło potasowe w naszym domu?

Zastosowanie szarego mydłaWłaściwości szarego mydła

Do produkcji szarego mydła wykorzystuje się przede wszystkim sole potasowe i glicerynę, ale także inne substancje. Jest ono produktem naturalnym, pozbawionym właściwości zapachowych, barwników oraz innych sztucznych substancji, z czego wynika pierwsza z jego zalet – w znacznie większym stopniu jest bezpieczny dla alergików. Ze względu na swój skład szare mydło jest miękkie i łatwiej od mydła sodowego rozpływa się w wodze. Z tego też powodu stanowi materiał rzeźbiarski, będący pomocą naukową dla studentów różnorodnych dziedzin, którzy wykorzystują jego plastyczne właściwości do trenowania własnych umiejętności manualnych. 

Zastosowanie w kosmetyce

Jak już wspomnieliśmy, szare mydło uchodzi za środek higieniczny szczególnie dedykowany alergikom. Jednak nie tylko – nadaje się bowiem do każdego rodzaju skóry czy cery, wykazując nawet działanie antybakteryjne, a w pewnych przypadkach także wspomagające gojenie się ran. Jego właściwości można wykorzystać także do pielęgnacji włosów – otwierając ich łuski włosowe, ułatwia im wchłanianie substancji odżywczych zawartych w maskach czy odżywkach. Należy jednak dodać, że mimo tych właściwości, mydło potasowe ma działanie wysuszające, co możemy dostrzec zarówno na skórze, jak i na włosach,. Na szczęście z tym skutkiem ubocznym możemy szybko się uporać, stosując odpowiednie kosmetyki nawilżające.

Zastosowanie w gospodarstwie domowym

Poza dobroczynnym wpływem na nasze ciało, szare mydło znajduje również wiele innych zastosowań. Warto więc wypróbować je we wskazanych poniżej sytuacjach:

usuwanie plam – niektóre plamy ( np. z dywanu czy tapicerki) łatwo zejdą, gdy namoczymy lub natrzemy je szarym mydłem. Możemy używać go do prania ręcznego, ale także zastosować je na zabrudzonych tkaninach przed rozpoczęciem prania w pralce. Szare mydło jest także alternatywą dla tradycyjnego proszku do prania.

zwalczanie szkodników roślin – jeżeli na liściach naszych doniczkowych roślin zauważymy białe grudki, pajęczyny, ciemne plamy albo ślady innych pasożytów, np. mszyc, możemy pozbyć się ich, spryskując roślinę roztworem szarego mydła z wodą (20 dkg mydła i 1 l wody). Zabiegu należy dokonywać regularnie przez 7-10 dni. Podobną miksturę możemy zastosować na zaatakowanych przez szkodniki roślinach ogrodowych.Komplet pędzli angielskich Befaszczot Castorama

przygotowanie do malowania – aby efekt malowania ścian był trwały i prezentował się estetycznie, należy malowane powierzchnie odpowiednio przygotować. Jedną z niezbędnych czynności jest ich umycie – jeśli w tym celu posłużymy się mieszaniną szarego mydła z wodą, z pewnością zlikwidujemy z płaszczyzny ścian wszelkie zabrudzenia, również te tłuste.

oczyszczanie narzędzi malarskich – szare mydło posłuży pomocą, gdy po skończonym malowaniu będziemy chcieli oczyścić z farby pędzle, wałki lub szczotki. Wystarczy wymoczyć je w szarym mydle, by po farbie nie pozostał ślad.

mycie okien – roztwór wody z szarym mydłem pomoże nam się także uporać z brudnymi oknami czy meblami. Pamiętajmy jednak, by czyszczone nim powierzchnie delikatnie pocierać, unikając szorowania.

Szare mydło ma wiele zastosowań i sprawdzi się w czasie codziennych czynności. Znajdziemy je zarówno w postaci kostki, jak i w płynie, co pozwala wybrać nam wersję najbardziej odpowiadającą naszym potrzebom. Pamiętajmy jednak, by przed zakupem upewnić się, że mydło jest potasowe – niektóre ze współcześnie oferowanych i reklamowanych jako szare mydeł, w rzeczywistością są bowiem sodowe.

Doradca Dział Narzędzia

Dział Narzędzia

Powiązane artykuły

Jak pielęgnować powierzchnie laminowane?

Jak pielęgnować powierzchnie laminowane?
Płyty laminowane to materiał często wykorzystywany w meblarstwie. Wykonane z niego moduły wykazują się sporą trwałością, ale przede wszystkim eleganck...
Czytaj więcej

Jak odnowić podłogę w łazience?

Jak odnowić podłogę w łazience?
Podłoga łazienkowa wymaga szczególnej dbałości w utrzymaniu na niej higienicznej czystości i spośród wszystkich posadzek w naszym domu – poddaje się t...
Czytaj więcej

Jak dbać o czystość i porządek w łazience – przegląd sposobów i akcesoriów

Jak dbać o czystość i porządek w łazience – przegląd sposobów i akcesoriów
Łazienka to miejsce, w którym szczególnie ważne jest zachowanie czystości i higieny. To też pomieszczenie, w którym może rozwijać się wiele szkodliwyc...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena
1 komentarz
28.01.2016
Nie od dziś wiadomo, że szare mydło jest najlepsze! :) Bardzo się cieszę, że się pisze o tym, a nie tylko mami reklamami o specyfikach do wszystkiego.

Ocena i komentarz dla:

Szare mydło – do czego je wykorzystać