Zyskaj do 10% rabatu na całe zakupy online! Sprawdź szczegóły akcji tutaj >>

Szczotka druciana do wiertarki – właściwości i zastosowanie

Chcąc zwiększyć funkcjonalność swojej wiertarki, powinniśmy wyposażyć ją w pasujące akcesoria, takie jak np. szczotki druciane. Zobaczmy, do czego służy ten element i czym się kierować, aby wybrać właściwy!

Szczotka druciana czyszczącaSzczotka druciana czyszczącaSzczotka druciana czyszczącaSzczotka druciana czyszcząca

Zastosowanie szczotki drucianej a rodzaj drutu

Chcąc sklasyfikować dostępne na rynku szczotki druciane, możemy przyjąć najróżniejsze kryteria – chociażby kształt ich głowicy, o czym przeczytamy tutaj. Inny sposób ich podziału wykorzystuje z kolei drut, który został wykorzystany do wykonania elementu. Wyróżniamy wtedy:

szczotki z drutem falowanym – zastosujemy je do czyszczenia delikatnych powierzchni z lekkich zabrudzeń Najlepiej sprawdzą się w przypadku miękkich metali nieżelaznych;

szczotki z drutem splatanym – możemy wykorzystywać je do usuwanie cięższych zabrudzeń, jak również do zdzierania starych powłok lakierniczych;

Szczotka druciana do czyszczenia felgSzczotka druciana do czyszczenia felgSzczotka druciana do czyszczenia felgSzczotka druciana do czyszczenia felg

szczotki z drutem z ziarnem – przydatne podczas bardziej zaawansowanych prac, jak np. usuwania zadziorów z aluminiowych rur i profili, zaworów czy zębatek;

szczotki z drutem prostym – doskonale posłużą do czyszczenia powierzchni, które były wcześniej obrabiane narzędziami ręcznymi;

szczotki z drutem z tworzywem – połączenie drutu z tworzywem sprawia, że włosie nie traci swojej zwartej formy przez długi czas.

Druciana szczotka – pomoże w usunięciu rdzy

Szczotkę drucianą możemy wykorzystać do usunięcia najróżniejszych powłok malarskich i nierówności powierzchni. Najczęściej sięga się po nią jednak podczas ścierania ognisk rdzy z powierzchni – czy korozja dotknęła tylko jego fragmentów, czy też pokryła je grubą warstwą. W tym pierwszym przypadku w zupełności wystarczy nam szczotka z drutem falowanym, która poradzi sobie z usunięciem cienkiej warstwy osadu. Jeśli jednak rdzy jest dużo, konieczne będzie skorzystanie ze szczotki z drutem splatanym.

Porada eksperta

Używając szczotki drucianej, nie powinniśmy dociskać jej mocno do czyszczonej powierzchni, gdyż i tak tylko końcówki elementu wykonują swoją pracę. W ten sposób nie poprawimy więc efektywności narzędzia, a jedynie zbyt szybko je zużyjemy.

Szczotka druciana CastoramaSzczotka druciana CastoramaSzczotka druciana CastoramaSzczotka druciana Castorama

Pamiętajmy jednak o tym, że im bardziej agresywnie działa szczotka druciana, tym większe bruzdy może pozostawić na powierzchni po usunięciu rdzy. W tej sytuacji może się okazać, że konieczne będzie wyszlifowanie powierzchni materiałem ściernym o drobnej gradacji – tylko w ten sposób będziemy mogli przywrócić podłożu gładkość.

Jak wybrać dobrą szczotkę drucianą do elektronarzędzia?

Kupując szczotkę drucianą, przede wszystkim upewnijmy się, że posiada odpowiedni rodzaj mocowania. Jeśli chcemy połączyć ją ze szlifierką, sięgnijmy po akcesorium z gwintem M14. W przypadku wiertarek konieczna jest z kolei obecność specjalnego trzpienia mocującego.

Zwróćmy także uwagę na grubość samego drutu. Ten o średnicy do 0,5 mm posłuży doskonale do zgrubnej obróbki powierzchni. W przypadku dokładniejszego szlifowania znacznie lepiej sprawdzi się szczotka wykonana z cieńszym drutem – takim, którego średnica nie przekracza 0,2-0,3 mm.

Data publikacji: 29.06.2018