icon
25.02 - niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl
icon
25.02 - niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl

Szczotki druciane do elektronarzędzi – wybór i zastosowanie

Szczotki ścierne mogą mieć różne zastosowanie, które zależy od kształtu głowicy i rodzaju użytego materiału. Przedstawiamy najważniejsze rodzaje szczotek drucianych do elektronarzędzi – wiertarek i szlifierek kątowych. Czym się różnią i jak wybrać dobrą szczotkę ścierną do naszego sprzętu?

Szczotki druciane do elektronarzędziSzczotki druciane do elektronarzędziSzczotki druciane do elektronarzędziSzczotki druciane do elektronarzędzi

Podział szczotek drucianych ze względu na kompatybilne elektronarzędzie

Przydadzą się podczas różnych prac remontowych, kiedy chcemy oczyścić powierzchnie z resztek lakieru czy farby. Znajdą zastosowanie podczas renowacji mebli z drewna, odnawiania samochodowej karoserii czyszczeniu spoin i usuwaniu lakieru. Wyróżniamy szczotki ścierne do szlifierek kątowych i szczotki druciane do wiertarek. Te pierwsze mocowane są do narzędzia za pomocą gwintu M14, te drugie instaluje się do wiertarki za pomocą trzpienia. Dostępne są też szczotki uniwersalne, które można zamontować do różnych rodzajów elektronarzędzi. Szczotki druciane można dalej podzielić ze względu na kształt głowicy. Do wyboru mamy:

- szczotki doczołowe do szlifierek – ich zadaniem jest usuwanie rdzy, farby i innych powłok czy zabrudzeń z materiałów,

Szczotki druciane do elektronarzędziSzczotki druciane do elektronarzędziSzczotki druciane do elektronarzędziSzczotki druciane do elektronarzędzi

szczotki tarczowe do szlifierek – umożliwiają dotarcie do trudno dostępnych miejsc, do których szczotki doczołowe nie mogą dosięgnąć. W tego rodzaju szczotkach stosowany jest zwykle karbowany drut,

szczotki pędzelkowe do szlifierek umożliwiają czyszczenie detali i niewielkich powierzchni,

szczotki stożkowe z cylindrycznym trzpieniem do wiertarek mają podobne zastosowanie jak szczotki pędzelkowe – pozwalają dotrzeć do trudniej dostępnych szczelin, czyszcząc drobne detale.

szczotki garnkowe z cylindrycznym trzpieniem sprawdzą się do usuwania z powierzchni rdzy i grubych powłok starej farby.

Podział szczotek ze względu na rodzaj zastosowanego materiału

Możemy używać szczotek do obróbki powierzchniowej drewna, nieżelaznych metali, mosiądzu, stali nierdzewnej, miedzi czy aluminium. Jak dobrać szczotkę odpowiednio do zastosowania? Najlepiej zapoznać się z informacją od producenta, ponieważ od rodzaju i grubości drutu zależy uzyskany rezultat. Innej szczotki użyjemy do delikatnej powierzchni, innej do czyszczenia zgrubnego. 

Porada eksperta

Do obróbki stali nierdzewnej używajmy szczotek ze stali nierdzewnej, w której nie tylko drut, ale także trzpień jest wykonany ze materiału odpornego na korozję.

STALOWE SZCZOTKI DO WIERTARKI DEDRA 3 SZT.STALOWE SZCZOTKI DO WIERTARKI DEDRA 3 SZT.STALOWE SZCZOTKI DO WIERTARKI DEDRA 3 SZT.STALOWE SZCZOTKI DO WIERTARKI DEDRA 3 SZT.

Część robocza może być wykonana z drutu stalowego utwardzanego (przeznaczonego przede wszystkim do gratowania), mosiądzowanego (do wymagających prac związanych z czyszczeniem), mosiężnego (nieoceniony do obróbki metali nieżelaznych). Szczotki z „włosiem” z brązu zastosujemy przy obróbce drewna lub metalu. Znajdą zastosowanie wszędzie tam, gdzie konieczna jest praca bez iskrzenia. Drut może być karbowany, prosty lub spleciony. Do delikatnej obróbki drewna dostępne są również tarcze nylonowe z opiłkami. Do obróbki stali szlachetnej sięgnijmy po szczotki ze stali nierdzewnej.

 

Data publikacji: 29.10.2017