icon
25.02 - niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl
icon
25.02 - niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl

Szczypce Morse’a – kiedy będą potrzebne?

Wśród rozmaitych narzędzi ręcznych, które będą nam przydatne podczas zwyczajowej pracy czy napraw, znajdują się także szczypce. Podstawowe – te uniwersalne – powinny znaleźć się na wyposażeniu w każdym mieszkaniu czy gospodarstwie domowym. A do czego posłużą szczypce Morse’a? Czy kiedykolwiek wykorzystamy je poza profesjonalnymi zastosowaniami?

szczypce zaciskoweszczypce zaciskoweszczypce zaciskoweszczypce zaciskowe

Czym charakteryzują się szczypce zaciskowe Morse’a?

To zdecydowanie jedne z tych specjalistycznych narzędzi, których większość niezwiązanych z pracami manualnymi ludzi ma prawo nie znać. Szczypce te nazywane są zaciskowymi i samozaciskowymi z uwagi na ich mechanizm, który pozwala na kontrolowane i stałe ściśnięcie na pożądanym przez nas poziomie. W ten sposób narzędzie to przydaje się do szeregu prac, które wymagają precyzji i „trzeciej ręki”, a także stabilnego uchwytu. Możliwości szczypców Morse’a wynikają głównie z ich budowy, która składa się na:

- zapadkowy mechanizm, który odgrywa najważniejszą rolę – umożliwia on blokadę zacisku i stale wywieraną na niego siłę;
- szczęki radełkowane, które mogą przybierać różną formę w zależności od specjalistycznego przeznaczenia szczypców;
- regulująca siłę nacisku śruba, którą możesz swobodnie operować;
- przycisk umożliwiający zwolnienie zapadkowego mechanizmu.

Czy wiesz, że?

Szczypce Morse’a to tak naprawdę bardziej rozwinięta wersja klucza nastawnego typu „Szwed” zwanego również popularnie żabką. Dzięki rękojeści w kształcie szczypiec znacznie odciążamy ręce i w ten sposób możemy włożyć w pracę więcej siły przy jednoczesnej wygodzie operowania narzędziem. Tak więc szczypce Morse’a są w zasadzie samozaciskowym kluczem nastawnym typu „Szwed”. Inaczej nazywane są również zaciskowo-nastawnymi.

narzedzia ręcznenarzedzia ręcznenarzedzia ręcznenarzedzia ręczne

Do jakich prac potrzebne będą szczypce Morse’a?

Ten rodzaj szczypiec z pewnością będzie nieodzowny do wielu specjalistycznych prac. Narzędzie to jest jednym z podstawowych elementów wyposażenia hydraulika, ślusarza, spawacza czy mechanika samochodowego. Są szeroko wykorzystywane podczas prac blacharskich. Jednak ich rola nie kończy się na pomocy zawodowcom.

Wszędzie tam, gdzie musimy przytrzymać dwie części, złączyć je, skleić czy utrzymać razem w jednej pozycji mogą przydać się właśnie szczypce Morse’a, pozwalające na wywarcie stałego nacisku. To narzędzie może być pomocne w każdym gospodarstwie domowym, a z pewnością przyda się majsterkowiczom i amatorom DIY. Szczypce te okażą się zbawienne podczas niektórych domowych napraw i renowacji.

zaciskowy klucz nastawnyzaciskowy klucz nastawnyzaciskowy klucz nastawnyzaciskowy klucz nastawny

Ich szczęki najczęściej przybierają kształt liter: „C” lub „V”, a w ofercie supermarketów budowlanych znajdziemy ich rozmaite formy i modele, również różniące się pod względem rozmiarów. W ten sposób możemy dopasować je do naszej pracy. Część robocza szczypców Morse’a wykonana jest zazwyczaj ze stali, jednak szczęki ze stali wanadowo-chromowej będą znacznie trwalsze. Rękojeść również może być metalowa i często zostaje również niklowana. Szczypce Morse’a mogą mieć także uchwyt z tworzywa sztucznego.

W jakich sytuacjach mogą szczególnie przydać się szczypce Morse’a? Oto przykłady:

- odkręcanie rozmaitych śrub i nakrętek,
- przytrzymywanie rur, drążków czy innych elementów mechanicznych,
- podgrzewanie i spawanie rozmaitych elementów,
- łączenie i klejenie.

Data publikacji: 30.08.2017