Produkty

Szklane odpady – co z nimi zrobić

Szklane odpady – co z nimi zrobić

Segregacja odpadów jest bardzo istotna dla ochrony środowiska naturalnego. Produkujemy bardzo dużo śmieci, a cześć z nich można ponownie wykorzystać. Podpowiadamy, jak prawidłowo postępować z odpadami szklanymi.

rozbite szkłoSortowanie szklanych odpadów

Do zbiórki odpadów ze szkła przeznaczone są pojemniki białe (na szkło bezbarwne) i zielone (na kolorowe). Firmy zajmujące się zbiórką śmieci przeznaczają na nie worki koloru białego. Do tych pojemników i worków wrzucamy:

- butelki szklane,

- słoiki,

- szklane opakowania po kosmetykach.

Nie wolno wrzucać:

- tak zwanego szkła płaskiego, czyli szyb okiennych i samochodowych, luster,

- szklanek, kieliszków, szkła kryształowego, naczyń żaroodpornych,

- ceramiki, czyli szkła fajansowego, porcelany, szkła typu arco, doniczek, misek i talerzy,

- szkła okularowego,

- żarówek, świetlówek i kineskopów,

- szklanych opakowań farmaceutycznych i chemicznych z resztkami zwartości.

To rozgraniczenie jest spowodowane różnymi temperaturami topienia szkła przeznaczonego do odmiennych zastosowań. Butelki, słoiki i inne opakowania są poddawane wspólnej obróbce cieplnej, a następne szklany materiał jest ponownie wykorzystywany.

Recykling odpadów szklanychszklane odpady

Odpadki ze szkła pochodzące z gospodarstw domowych przechodzą w sortowni proces uzdatniania. Ręcznie wybiera się spośród nich większe zanieczyszczenia, takie jak drewno i folia, a za pomocą magnesu wyciąga się metalowe części. Następnie mieli się szkło na mniejsze kawałki i dokonuje się podziału na kolory. Te działania są już wykonywanie maszynowo. Posegregowana stłuczka zostaje ponownie wykorzystana do produkcji kieliszków, butelek, słoików i innych szklanych przedmiotów. Jeśli posiadamy odpady, których nie wolno wrzucać do pojemników do zbiórki selektywnej, powinniśmy się skontaktować z firmą zajmującą się zbiórką takich odpadów. Ona przekaże nasze śmieci do huty dysponującej odpowiednim piecem, w którym można przetopić taki rodzaj szkła.

Domowe sposoby na wykorzystanie szkła

Oprócz oddania szklanych odpadków do recyklingu, możemy wykorzystać słoiki i butelki do różnych działań. Najczęstszym zastosowaniem słoików jest zamknięcie w nich przetworów warzywnych i owocowych. Słoiki są również wdzięcznym materiałem do wykonania świeczników. Butelki z kolei nadają się do tworzenia rękodzieł, można je malować farbami do szkła, oklejać szklanymi paciorkami lub zastosować technikę decoupage. Przydadzą się również jako wysokie świeczniki, a bardziej kreatywne osoby mogą się pokusić o wykorzystanie butelki jako materiału na lampę. Stłuczka może posłużyć do wykonania mozaiki lub witrażu.

Doradca Dział Ogród

Dział Ogród

Powiązane artykuły

Jak zapobiegać suszy? Podpowiadamy, co możesz zrobić, by pomóc naturze

Jak zapobiegać suszy? Podpowiadamy, co możesz zrobić, by pomóc naturze
Zasoby wodne naszego kraju i świata nie są nieograniczone, o czym jako społeczeństwo boleśnie przekonujemy się w ostatnich latach. Niestety dalsze pro...
Czytaj więcej

Listopad w ogrodzie - jakie rośliny sadzić?

Listopad w ogrodzie - jakie rośliny sadzić?
Listopad w ogrodzie kojarzy się z opadającymi liśćmi, niską temperaturą, wiatrem oraz deszczem. Twój ogród będzie musiał zaakceptować ws...
Czytaj więcej

Sortowanie odpadków w kuchni – jak to zorganizować?

Sortowanie odpadków w kuchni – jak to zorganizować?
Trend na ekologiczny tryb życia staje się coraz popularniejszy. Jednym z jego przejawów jest takie zorganizowanie domu, by był jak najbardziej ...
Czytaj więcej

Ocena i komentarz dla:

Szklane odpady – co z nimi zrobić