Produkty

Szklane odpady – co z nimi zrobić

Szklane odpady – co z nimi zrobić

Segregacja odpadów jest bardzo istotna dla ochrony środowiska naturalnego. Produkujemy bardzo dużo śmieci, a cześć z nich można ponownie wykorzystać. Podpowiadamy, jak prawidłowo postępować z odpadami szklanymi.

rozbite szkłoSortowanie szklanych odpadów

Do zbiórki odpadów ze szkła przeznaczone są pojemniki białe (na szkło bezbarwne) i zielone (na kolorowe). Firmy zajmujące się zbiórką śmieci przeznaczają na nie worki koloru białego. Do tych pojemników i worków wrzucamy:

- butelki szklane,

- słoiki,

- szklane opakowania po kosmetykach.

Nie wolno wrzucać:

- tak zwanego szkła płaskiego, czyli szyb okiennych i samochodowych, luster,

- szklanek, kieliszków, szkła kryształowego, naczyń żaroodpornych,

- ceramiki, czyli szkła fajansowego, porcelany, szkła typu arco, doniczek, misek i talerzy,

- szkła okularowego,

- żarówek, świetlówek i kineskopów,

- szklanych opakowań farmaceutycznych i chemicznych z resztkami zwartości.

To rozgraniczenie jest spowodowane różnymi temperaturami topienia szkła przeznaczonego do odmiennych zastosowań. Butelki, słoiki i inne opakowania są poddawane wspólnej obróbce cieplnej, a następne szklany materiał jest ponownie wykorzystywany.

Recykling odpadów szklanychszklane odpady

Odpadki ze szkła pochodzące z gospodarstw domowych przechodzą w sortowni proces uzdatniania. Ręcznie wybiera się spośród nich większe zanieczyszczenia, takie jak drewno i folia, a za pomocą magnesu wyciąga się metalowe części. Następnie mieli się szkło na mniejsze kawałki i dokonuje się podziału na kolory. Te działania są już wykonywanie maszynowo. Posegregowana stłuczka zostaje ponownie wykorzystana do produkcji kieliszków, butelek, słoików i innych szklanych przedmiotów. Jeśli posiadamy odpady, których nie wolno wrzucać do pojemników do zbiórki selektywnej, powinniśmy się skontaktować z firmą zajmującą się zbiórką takich odpadów. Ona przekaże nasze śmieci do huty dysponującej odpowiednim piecem, w którym można przetopić taki rodzaj szkła.

Domowe sposoby na wykorzystanie szkła

Oprócz oddania szklanych odpadków do recyklingu, możemy wykorzystać słoiki i butelki do różnych działań. Najczęstszym zastosowaniem słoików jest zamknięcie w nich przetworów warzywnych i owocowych. Słoiki są również wdzięcznym materiałem do wykonania świeczników. Butelki z kolei nadają się do tworzenia rękodzieł, można je malować farbami do szkła, oklejać szklanymi paciorkami lub zastosować technikę decoupage. Przydadzą się również jako wysokie świeczniki, a bardziej kreatywne osoby mogą się pokusić o wykorzystanie butelki jako materiału na lampę. Stłuczka może posłużyć do wykonania mozaiki lub witrażu.

Doradca Dział Ogród

Dział Ogród

Powiązane artykuły

Sortowanie odpadków w kuchni – jak to zorganizować?

Sortowanie odpadków w kuchni – jak to zorganizować?
Trend na ekologiczny tryb życia staje się coraz popularniejszy. Jednym z jego przejawów jest takie zorganizowanie domu, by był jak najbardziej ...
Czytaj więcej

Jak wykonać pojemniki z plastikowych butelek?

Jak wykonać pojemniki z plastikowych butelek?
Większość z nas posiada plastikowe butelki po wodzie mineralnej oraz wielu innych napojach. Wszystkie z nich trafiają najczęściej prosto do kosza. Tym...
Czytaj więcej

Boksy na odpady – gdzie je ulokować i jak wykończyć?

Boksy na odpady – gdzie je ulokować i jak wykończyć?
Gdy zakończymy budowę naszego wymarzonego domu, pozostaje jeszcze kwestia zaaranżowania przestrzeni dookoła niego. Jednym z najważniejszych elementów,...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena
2 komentarze
07.01.2016
Staram się szanować szkło. Słoiki i niektóre butelki wykorzystuję ponownie. Inne rzeczy skrupulatnie recyklinguję. Wystarczy się dobrze zorganizować i zaopatrzyć w kosze
29.12.2015
No dobre kosze do sortowania to nawet u Was widziałam, takie trzykolorowe obracane, warto zbierać szkło, bo wszędzie teraz są kontenery, a przynajmniej się nie marnuje materiał, a rozbite szkło nie narobi nieporządku i szkód.

Ocena i komentarz dla:

Szklane odpady – co z nimi zrobić