Produkty

Szlifierka - jaką wybrać?

Szlifierka - jaką wybrać?

Dobre szlifowanie opiera się w dużej mierze na odpowiednim doborze sprzętu oraz papieru ściernego. Drewno miękkie szlifujemy przy pomocy innych narzędzi aniżeli drewno grube. Tylko w ten sposób mamy szansę na uzyskanie idealnie gładkiej powierzchni.

szlifierka taśmowa CastoramaSkąd wiedzieć, jaką szlifierkę wybrać, by efekt końcowy był zadowalający? Przygotowaliśmy dla Was kilka porad.

Aby szlifowanie stało się przyjemną pracą, a nie trudem, z którym nie potrafimy sobie poradzić, trzeba niekiedy odrobiny wprawy oraz zręczności. Za pierwszym razem nie wiadomo jakiego papieru ściernego powinniśmy użyć oraz czy lepiej sięgnąć po szlifierkę mimośrodową czy oscylacyjną. Za każdym kolejnym razem jest już łatwiej.

Pytania mnożą się szczególnie wtedy, gdy powierzchnia, którą chcemy poddać zabiegowi szlifowania, jest bardzo delikatna i wrażliwa na ścieranie. Wiadomo, nie chcemy jej przecież zniszczyć, wręcz przeciwnie -  marzy nam się efekt zupełnej odnowy tejże powierzchni.

Rodzaje szlifierek a przeznaczenie

Szlifierki mimośrodowe – są pomocne podczas szlifowania powierzchni płaskich oraz lekko zakrzywionych. Będą się także świetnie nadawały do zdarcia zniszczonych powłok malarskich. Szlifierki mimośrodkowe mogą po części służyć także jako polerki, wystarczy wymienić rodzaj tarczy.

Podczas zakupu tej szlifierki zwróćmy uwagę na:

- Średnicę jej tarczy – oczywiście im będzie ona większa, tym szybciej oszlifuje większą powierzchnię.

- Mimośrodowość – jaka jest wielkość wychylenia tarczy, im większa tym lepiej.

- Liczbę wychyleń, jaką tarcza wykonuje w ciągu 1 minuty.

Szlifierki oscylacyjne – polecane do szlifowania narożników, idealnie sprawdzają się bowiem zarówno na powierzchniach płaskich, jak i delikatnie zaokrąglonych.

Podczas zakupu szlifierki oscylacyjnej skupmy się na:szlifierka oscylacyjna

- Liczbie wykonywanych oscylacji w przeliczeniu na minutę.

- Wymiarach stopy – im większa, tym szybciej poradzimy sobie z dużymi powierzchniami.

Szlifierki taśmowesprawdzają się szczególnie do szlifowania zgrubnego dużych powierzchni. Kupując tego rodzaju sprzęt, zapytajmy sprzedawcę o: wymiary taśmy (im większa, tym szybsze szlifowanie), prędkość przesuwu taśmy (im większa, tym praca będzie efektywniejsza).

Szlifierki kątowe – do przecinania i szlifowania metali lub innych twardych materiałów, posiadają zazwyczaj wymienne tarcze o średnicy około 230 mm.

Szlifierki wielofunkcyjne – sprzedawane są zazwyczaj z kilkoma wymiennymi stopami, które umożliwiają szlifowanie oscylacyjne, mimośrodowe. Służą do szlifowania powierzchni o nieregularnych kształtach.

Szlifierki specjalne - przeznaczone są do obróbki materiałów o skomplikowanych kształtach, szczególnie tych zaliczanych do przemysłu papierniczego i szklarskiego. Szlifują głównie przedmioty takie, jak np.: gwinty, walce, wykorbienia, wieloboki i wielowypusty.

Doradca Dział Narzędzia

Dział Narzędzia

Powiązane artykuły

TOP 4 elektronarzędzia do obróbki drewna marki Erbauer

TOP 4 elektronarzędzia do obróbki drewna marki Erbauer
Cięcie, struganie, szlifowanie, frezowanie. Nie można wyobrazić sobie odpowiedniej obróbki drewna bez tych czynności. Potrzebujesz do nich niez...
Czytaj więcej

Szlifierka oscylacyjna – czym się cechuje i do czego ją wykorzystamy?

Szlifierka oscylacyjna – czym się cechuje i do czego ją wykorzystamy?
Szlifierka oscylacyjna to bez wątpienia jedno z narzędzi, którego nie może zabraknąć w przydomowym warsztacie. O czym warto pamiętać, planując ...
Czytaj więcej

Narzędzia i akcesoria do hobbystycznej renowacji drewna

Narzędzia i akcesoria do hobbystycznej renowacji drewna
Renowacja drewna to sposób na przedłużenie jego funkcjonalności i pięknego wyglądu. Przy użyciu odpowiednich akcesoriów i narzędzi możemy odnowić każd...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena
2 komentarze
12.10.2015
Ja tam jestem ze starej szkoły i jeśli szlifierka to przede wszystkim szlifierka kątowa, ewentualnie tarczowa, do innych nie jestem przekonany jakoś
05.07.2015
mi szlifierkę kupił tato, więc się nawet nie zastanawiałam nad jej walorami, ale kupił mi taką wielofunkcyjną, więc i szlifuję i tnę co chcę :P Ale ogólnie znacząco ułatwia życie każdej kobiecie :P

Ocena i komentarz dla:

Szlifierka - jaką wybrać?