Szlifierka mimośrodowa – czym się cechuje i do czego ją wykorzystamy?

Szlifierka mimośrodowa to funkcjonalne i wielofunkcyjne narzędzie, które świetnie sprawdzi się w przydomowym warsztacie podczas wykonywania drobnych prac naprawczych i majsterkowania. Czym charakteryzuje się to narzędzie i w jakich pracach sprawdzi się ono najlepiej?

szlifierkaJak działa szlifierka mimośrodowa?

Element wykorzystuje do pracy ruch wahadłowy i obrotowy – czyli obraca się wokół własnej osi i jednocześnie wychyla na boki - co wyróżnia go spośród innych narzędzi z tej grupy. Połączenie tych 2 właściwości sprawia, że wykonanie pracy zajmuje znacznie mniej czasu. Jest on również wyposażony w elastyczny talerz, dzięki któremu dopasowuje się do obrabianej powierzchni, co pozwala nam na szlifowanie i polerowanie nie tylko prostych, lecz także zakrzywionych płaszczyzn.

Narzędzie cechuje się wyjątkowo wygodną pracą, której nie utrudniają nawet wibracje wywoływane ruchem oscylacyjnym. Większość uchwytów tego rodzaju szlifierek posiada zintegrowaną gumową osłonkę, która tłumi wibracje, dzięki czemu element pewniej leży w dłoni.

Mimośrodowość oznacza odchylenie stopy szlifierki od punktu obrotu. Większa mimośrodowość oznacza wydajniejszą pracę narzędzia – najczęściej wynosi ona 5 mm.

Szlifierka mimośrodowa MacAllister 400 WDo sprawnej pracy urządzenie potrzebuje krążki papieru ściernego o zróżnicowanej gradacji, które będą obrabiać powierzchnię. Możesz też doposażyć go w gumowe tarcze i wełny polerskie, które sprawdzą się podczas pracy z delikatnymi materiałami.

Do czego wykorzystamy to narzędzie?

Jeśli potrzebna nam szlifierka wielofunkcyjna, którą wykorzystamy do wielu prac związanych z polerowaniem i szlifowaniem najróżniejszych powierzchni, szlifierka mimośrodowa to idealny wybór. Będziemy ją z powodzeniem stosować do obróbki elementów drewnianych, metalowych, szpachlowanych oraz lakierowanych. Produkt ten może być wykorzystywany do prac zarówno na płaskich, jak i na zakrzywionych powierzchniach, co jeszcze bardziej rozszerza zakres jego wykorzystania.

Przy pomocy tej szlifierki wielofunkcyjnej możemy zatem z powodzeniem oszlifować i wygładzić meble lub drzwi w naszym domu. Pozwoli nam ona również wypolerować lakier samochodowy bez obawy o jego uszkodzenie.

 

Porada eksperta:

Wydajność pracy szlifierki zależy od średnicy tarczy – im większa tarcza, tym szybciej wykonamy pracę.

 

polerka do autaSzlifierka mimośrodowa czy oscylacyjna - różnice

 

Majsterkowicz staje zazwyczaj przed jednym, zasadniczym pytaniem: szlifierka mimośrodowa czy oscylacyjna? Oba te narzędzia cechują się dość podobną zasadą pracy i można je używać do wielu różnych czynności, co nadaje im rangę uniwersalnych narzędzi. O innych rodzajach szlifierek przeczytamy tutaj.

 

Szlifierka oscylacyjna wykonuje jednak jedynie ruch oscylacyjny, podczas gdy mimośrodowa działa na zasadzie ruchu oscylacyjnego i rotacyjnego jednocześnie, co pozwala nam na jeszcze szerszy zakres zastosowań. Poza tym szlifierką mimośrodową możemy też wygładzać wypukłe i wklęsłe elementy. Jeśli więc zastanawiamy się nad tym, czy kupić szlifierkę oscylacyjną czy mimośrodową, musimy pomyśleć nad tym, do czego będziemy ją używać – bardziej wszechstronne jest jednak to drugie urządzenie.

 

 

Data publikacji: 30.08.2017