Szlifierka oscylacyjna – czym się cechuje i do czego ją wykorzystamy?

Szlifierka oscylacyjna to bez wątpienia jedno z narzędzi, którego nie może zabraknąć w przydomowym warsztacie. O czym warto pamiętać, planując uzupełnienie naszej kolekcji sprzętów o ten produkt? Przedstawiamy najważniejsze aspekty, które powinny zostać wzięte pod uwagę podczas wyboru szlifierki oscylacyjnej.

Szlifierki oscylacyjne – czym różnią się od innych szlifierek?

Spośród wszystkich rodzajów szlifierek stosowanych w warsztatach,oscylacyjna uważana jest za jedną z najbardziej uniwersalnych. Posłuży nam przede wszystkim do dokładniejszego wygładzenia powierzchni, które zostały już wstępnie oszlifowane. Do obróbki jakich materiałów możemy zastosować to narzędzie? Szlifierka oscylacyjna (np. szlifierki oscylacyjne Erbauer) doskonale nadaje się do pracy zarówno z drewnem, jak i z betonem czy metalem – wykorzystamy ją zatem do wykonania najróżniejszych prac remontowych czy wykończeniowych.

Szlifierki oscylacyjne, w odróżnieniu od mimośrodowych, cechują się tarczą o niewielkim stopniu elastyczności. Dzięki temu stanowią one najlepszy wybór w przypadku obróbki drewna – zastosujemy je zatem do wygładzenia powierzchni drzwi czy blatów meblowych.

szlifierka oscylacyjna erbauerszlifierka oscylacyjna erbauerszlifierka oscylacyjna erbauerszlifierka oscylacyjna erbauer

Jeśli planujemy prace na niewielkiej powierzchni, szlifierka oscylacyjna stanowi doskonały wybór. W przypadku obróbki większej powierzchni warto zdecydować się na szlifierkę taśmową, której tarcza szlifująca obejmuje większy obszar. Inne zalety szlifierek taśmowych możemy znaleźć w tym artykule.

Szlifierka oscylacyjna 135 W
Szlifierka oscylacyjna 135 W

Jak działa szlifierka oscylacyjna?

Standardowa szlifierka oscylacyjna składa się zasadniczo z 3 elementów:

obudowy,

silnika umieszczonego wewnątrz obudowy,

tarczy szlifującej.

Silnik powoduje, że tarcza szlifująca jest wprawiana w ruch oscylacyjny, pozwalając nam szlifować obrabianą powierzchnię. Im większa moc silnika, tym efektywniej pracuje narzędzie. Jego funkcjonalność zależy również od wielkości tarczy – wykonanie pracy przy pomocy szlifierki z większą tarczą z pewnością zajmie nam mniej czasu.

Porada eksperta:

Duża tarcza szlifująca nie zawsze stanowi najlepszy wybór. Mniejsze tarcze lepiej sprawdzą się podczas pracy na niewielkich powierzchniach, a także w trudno dostępnych miejscach, np. w narożnikach. Wymiary tarczy standardowych szlifierek oscylacyjnych zamykają się w przedziale 185‒230 mm długości i 90‒115 mm szerokości.

Na rynku możemy znaleźć szlifierki oscylacyjne wyposażone w najróżniejsze rodzaje zasilania – elektrycznepneumatyczne czy też hydrauliczne. Jeśli szukamy narzędzia do wykonywania drobnych prac remontowych, warto rozważyć zakup szlifierki z napędem elektrycznym – jest ona najwygodniejsza w użytkowaniu, ponieważ wystarczy ją tylko podłączyć do dowolnego gniazdka. Szlifierka oscylacyjna z napędem elektrycznym nie jest również tak głośna podczas pracy jak jej pneumatyczne czy hydrauliczne odpowiedniki.

Kupowanie szlifierki do domowego warsztatu – porady

Rozważając zakup szlifierki, zwróćmy uwagę na jej następujące parametry:

liczba oscylacji na minutę – im wyższa liczba oscylacji, tym wydajniej pracuje szlifierka. Najczęściej spotykane są narzędzia z liczbą oscylacji w przedziale od 19 000 do 27 000 oscylacji na minutę,

Czy wiesz, że…

Na rynku można też znaleźć szlifierki oscylacyjne z możliwością regulowania częstotliwości oscylacji. Pozwala to dobrać prędkość pracy tarczy szlifierskiej do obrabianego materiału, dzięki czemu narzędzie jest jeszcze bardziej uniwersalne.

Szlifierka oscylacyjna MacAllister 300 W
Szlifierka oscylacyjna MacAllister 300 W

średnica tarczy – w szlifierkach oscylacyjnych powinna ona wynosić od 90 do 120 mm – dlatego też narzędzie to jest uważane za najbardziej uniwersalne wśród szlifierek;

mimośrodowość – oznacza ona amplitudę oscylacji, czyli na ile stopa szlifierki odchyla się od własnej osi podczas jej użytkowania. W praktyce przekłada się to na elastyczność tarczy szlifierki, czyli jej zdolność dopasowania do obrabianego podłoża. Większa mimośrodowość równa się szybszemu wykonaniu pracy. Najczęściej wartość mimośrodowości tego rodzaju szlifierki oscyluje pomiędzy 1 a 2,5 mm;

sposób mocowania papieru – najczęściej spotykane rozwiązanie to papier mocowany na zaczep. Ostatnio coraz większym powodzeniem cieszą się szlifierki oscylacyjne z papierem mocowanym na rzep – sposób ten jest znacznie wygodniejszy niż klasyczne zaczepy.

Podczas kupowania szlifierki warto też zastanowić się nad tym, na jaką skalę będzie ona wykorzystywana. Jeśli produkt będzie nam służyć tylko do drobnych prac wykończeniowych w naszym domu, możemy wybrać mniejszy model szlifierki oscylacyjnej, który będzie wygodniejszy w użytkowaniu. Narzędzie takie nie sprawdzi się jednak w przypadku profesjonalnych prac budowlanych czy też remontu na większą skalę – w tej sytuacji warto wybrać nieco masywniejszy model.

Bezpieczne użytkowanie szlifierki oscylacyjnej – złote zasady

Choć szlifierka oscylacyjna jest niezwykle prostym w użytkowaniu narzędziem, podczas pracy z nią warto pamiętać o kilku złotych radach, które dodatkowo zwiększą nasze bezpieczeństwo. Na co zwracać uwagę, aby praca ze szlifierką oscylacyjną przebiegła bez problemów? Oto niektóre zasady jej bezpiecznego użytkowania:

Szlifierka oscylacyjna Performance Power 110 W
Szlifierka oscylacyjna Performance Power

- zawsze sprawdzajmy, czy papier ścierny został równo nałożony i dokładnie naciągnięty – tylko wtedy narzędzie będzie w pełni sprawnie działać;

- nie dociskajmy zbyt mocno tarczy do szlifowanej powierzchni – możemy ją w ten sposób uszkodzić;

- zanim rozpoczniemy szlifowanie dużej powierzchni, sprawdźmy, czy nie znajdują się na niej wystające elementy, takie jak śruby czy gwoździe. Natrafienie na taki wystający fragment może doprowadzić do uszkodzenia tarczy, jak i samego narzędzia;

- przed rozpoczęciem szlifowania zadbajmy o właściwą wentylację pomieszczenia. Powstający podczas pracy ze szlifierką pył jest łatwopalny, a w dużym stężeniu nawet wybuchowy – warto więc od razu pozbywać się go z pomieszczenia;

- upewnijmy się, że wybrany przez nas papier ścierny został wyposażony w otwory pasujące do stopy szlifierki. Jest to dość ważne, ponieważ to właśnie przez te otwory odsysany jest pył powstający podczas szlifowania. Jeśli zauważymy brak tych otworów, może wykonać je samodzielnie przy pomocy standardowego dziurkacza do papieru.

Więcej porad dotyczących bezpiecznego użytkowania szlifierki znajdziemy w tym artykule.

Szlifierka oscylacyjno-obrotowa Airpress
Szlifierka oscylacyjno-obrotowa Airpress

Jak usprawnić działanie szlifierki?

Producenci szlifierek oferują szeroki zakres opcjonalnych akcesoriów, które mogą usprawnić działanie narzędzia, podwyższając tym samym nasz komfort podczas jego użytkowania i umożliwiając nam wykonanie bardziej zaawansowanych czynności. W co możemy doposażyć naszą szlifierkę oscylacyjną?

Najczęściej wymienianym elementem w przypadku szlifierki oscylacyjnej jest bez wątpienia jej stopa. Aby usprawnić działanie naszej szlifierki, możesz wyposażyć ją w wymienne stopy (np. szpiczaste lub przedłużone), dzięki którym dotrzemy nawet do trudno dostępnych miejsc. Do sprawnej wymiany stopy szlifierki oscylacyjnej potrzebujemy klucz imbusowy – warto mieć go w przydomowym warsztacie.

Szlifierkę oscylacyjną warto wyposażyć także w system odsysania pyłu, który z łatwością usunie ze szlifowanej powierzchni osad powstający podczas używania szlifierki. Usunięcie pyłu nie tylko podniesie nasz komfort pracy, lecz również zapobiegnie ewentualnemu wybuchowi tej łatwopalnej substancji.

Uwaga!

Sporo nowoczesnych szlifierek oscylacyjnych jest wyposażonych w zintegrowany system odsysania pyłu. Warto zwrócić na to uwagę podczas wybierania narzędzia – w ten sposób unikniemy konieczności dokupywania tego elementu na własną rękę.

Szlifierka oscylacyjna Black & Decker KA300-XK 135 W
Szlifierka oscylacyjna Black & Decker

Powinniśmy też rozważyć zakup papieru ściernego o różnej gradacji. Pozwoli nam on najpierw wstępnie wyrównać szlifowaną powierzchnię gruboziarnistym papierem, a następnie dodatkowo wygładzić ją produktem o mniejszej gradacji – uzyskamy dokładniejszy efekt końcowy.

Więcej informacji o akcesoriach do szlifierek oscylacyjnych można znaleźć w tym artykule.

Szlifierka oscylacyjna (np. marki Erbauer) to narzędzie, którego wybór warto dobrze przemyśleć. Jeśli dobrze rozważymy wszystkie parametry tego elementu i właściwie dopasujemy produkt do rodzaju prac, do jakich będziemy go używać, zyskamy narzędzie skrojone na miarę naszych potrzeb i służące nam przez lata.

Data publikacji: 25.07.2017