Szlifierka taśmowa – co warto o niej wiedzieć i jak wybrać najlepszą?

Szlifierka taśmowa to narzędzie, które przyda się w warsztacie każdego majsterkowicza. Można nią obrabiać materiały o różnym stopniu twardości – od drewna po metal. Czym powinniśmy się kierować, szukając modelu odpowiedniego dla naszych potrzeb? Oto poradnik, który przybliży nam jej właściwości!

Szlifierka taśmowa 1Kiedy warto sięgnąć po szlifierkę taśmową?

Prawidłowe działanie szlifierki taśmowej warunkuje ciągłe obracanie taśmy z papierem ściernym w jednej płaszczyźnie. Szlifowanie odbywa się z bardzo dużą prędkością, ciągle w tym samym kierunku – w ten sposób eliminowane jest ryzyko powstania kolistych wyżłobień podczas pracy. Narzędzie najlepiej sprawdzi się na dużych obszarach o prostej lub lekko wypukłej powierzchni. Zaleca się stosować je zgodnie z kierunkiem włókien.

Jedyna trudność w używaniu szlifierki taśmowej polega na niemożności dotarcia do narożników. Wszystko ze względu na jej specyficzną budowę – stopa narzędzia najczęściej jest szersza niż taśma szlifująca. Dlatego też powierzchnie obrabiane przy jej użyciu, warto dodatkowo wykończyć innym narzędziem przy krawędziach. Sprawdźmy możliwości, z których możemy w tym celu skorzystać.

Najważniejsze parametry narzędzia

Wybierając szlifierkę taśmową do przydomowego warsztatu, warto zwrócić uwagę przede wszystkim na jej następujące właściwości:

wymiary taśmy – wraz ze wzrostem jej wymiarów, skraca się czas wykonania pracy. Jednocześnie maleje precyzja jej wykonania. Najczęściej spotykane taśmy są długie na 130-610 mm i szerokie na 60-100 mm;
prędkość przesuwu taśmy – im większa, tym efektywniej pracuje narzędzie;
zasilanie – do wyboru mamy modele elektryczne i pneumatyczne. Narzędzia z tej drugiej grupy pracują co prawda ciszej, lecz są jednocześnie nieco słabsze.

Uwaga

Szlifierki taśmowe z większą prędkością przesuwu są przeznaczone do obróbki materiałów miękkich.

Szlifierka taśmowa 2Dodatkowe funkcjonalności szlifierki

Jeśli zależy nam na bardziej profesjonalnym urządzeniu, możemy wybrać model wyposażony w jedną z poniższych funkcji:

system odsysania pyłu – będzie na bieżąco usuwać pył, co zapewni nam lepszą widoczność podczas pracy;
elektroniczny wybór prędkości przesuwu – pozwala na precyzyjne dobranie prędkości szlifowania do rodzaju materiału;
możliwość pracy na mokro – ta funkcja wymaga zastosowania specjalnie do tego przeznaczonego papieru;
automatyczne napinanie taśmy – sprawia, że nie trzeba ustawiać tego parametru ręcznie przy pomocy pokręteł;
- ramka szlifierska – umożliwia delikatne uniesienie taśmy tak, by nie przylegała tak ściśle do obrabianej powierzchni;

Szlifierka taśmowa CastoramaSzlifierka taśmowa ręczna czy stacjonarna?

Szlifierki taśmowe można spotkać w wersji ręcznej oraz stacjonarnej. Zdecydowanie wygodniejsze są modele ręczne, które są bardziej mobilne – można ich używać w zasadzie w każdym miejscu z dostępem do źródła zasilania. Narzędzia stacjonarne są jednak stabilniejsze – zapewniają więc większą precyzję podczas pracy. Czy można zyskać obie te korzyści jednocześnie? Oczywiście, że tak, łącząc szlifierkę taśmową ręczną z dodatkowym statywem.

Data publikacji: 29.03.2018