Produkty

Szlifowanie drewna - porady

Szlifowanie drewna - porady

Szlifowanie to nic innego jak obróbka drewna, która polega na starciu wierzchniej jego warstwy przy pomocy odpowiednich narzędzi i materiałów ściernych. W rezultacie otrzymujemy równą i gładką powierzchnię, która wygląda jak nowa.

szlifierka ręcznaNie każdą powierzchnie szlifujemy w ten sam sposób. Zanim zatem zabierzemy się do pracy, koniecznie powinniśmy dowiedzieć się, jak prawidłowo dobrać narzędzie, by nie zniszczyć szlifowanej powierzchni.

Szlifowaniu możemy poddać praktycznie każdy rodzaj podłoża drewnianego, w tym:podłogi, fronty mebli itp.

Skąd wiedzieć, jakie narzędzia do szlifowania wybrać?

Dobre narzędzia to przede wszystkim pewność, że praca przebiegnie efektywnie i szybko. Szlifowanie ręczne wymaga od nas zastosowania papieru ściernego. Przy szlifowaniu mechanicznym przyda się już bardziej profesjonalny sprzęt.

Podstawowe rodzaje szlifierek to:

Oscylacyjna – jej koszt zamyka się w granicach kilkuset złotych, posiada stopę w kształcie trójkąta lub prostokąta, który powoduje, że ścieranie odbywa się w prawidłowy sposób (najlepszy efekt pracy tego urządzenia widoczny jest przy pracach wykończeniowych).

Szlifierka mimośrodkowa - można nią ścierać powierzchnie w niemal każdym kierunku dzięki temu, że oprócz wibracji zastosowano w niej moment obrotowy stopy.

Szlifierka taśmowa – całkowita moc tej szlifierki to około 600 - 800 W, obecnie uważana jest za jedną z najbardziej wydajnych na rynku.

Szlifierka cykliniarka – używa się jej do szlifowania drewnianych podłóg.

Każda z tych szlifierek sprawdza się w innych okolicznościach. Oscylacyjne oraz mimośrodkowe są niezastąpione w przypadku niewielkiej przestrzeni. Docierają bowiem nawet do najtrudniejszych, bardzo wąskich miejsc. Cykliniarka sprawia z kolei, że nasza podłoga będzie znów wyglądała jak nowa.

Skąd wiedzieć, jaki materiał ścierny wybrać?

Zawsze zwracajmy uwagę na granulację, czyli to, jak grube są ziarna. Im będą one większe, tym dokładniej będziemy mogli zetrzeć daną powierzchnię. Wielkość granulacji może być opisana według schematu od bardzo grubych ziaren, np. P16, do bardzo małych P1200.

Nie bez znaczenia jest także gramatura, elastyczność oraz rodzaj materiału.

Pamiętajmy, że jeśli zamierzamy obrabiać miękkie drewno, powinniśmy dobrać materiał o mniejszej ilości ziaren na podłożu, z kolei drewno twarde najlepiej potraktować materiałem o nasypie pełnym (tylko wówczas uzyskamy idealnie gładką powierzchnię).szlifowanie podłogi, drewno szlifierka

 

Podstawowe zasady, których należy przestrzegać podczas szlifowania:

1. Nigdy nie dociskajmy szlifierki zbyt mocno do podłoża. Może ona wówczas ulec przegrzaniu lub przeciążeniu.

2. Podczas szlifowania nigdy nie skupiajmy się tylko na jednym miejscu. Zbyt długie szlifowanie tego samego fragmentu powierzchni może sprawić, że powstanie tam ubytek, z kolei w innym miejscu będzie nadmiar materiału.

3. Szlifujmy drewno zawsze wzdłuż słoi.

4. Podczas szlifowania stopniowo zwiększajmy granulację.

5. Jeśli ścieramy daną powierzchnię przy pomocy papieru ściernego, najlepiej zawińmy go w kwadratowy klocek. Wówczas uzyskamy idealnie gładką powierzchnię.

6. Czynność powtarzamy tak długo, aż powierzchnia będzie gładka. Aby mieć pewność, że właśnie taka jest, należy usunąć pył, a potem przyjrzeć się powierzchni pod lekkim kątem. Możemy zawsze wspomóc się światłem z lampki przenośnej.

7. Przed ostatnim szlifowaniem dobrze jest zagruntować powierzchnię rozcieńczonym lakierem podkładowym.

Doradca Dział Narzędzia

Dział Narzędzia

Powiązane artykuły

Jak przedłużyć żywotność papieru ściernego?

Jak przedłużyć żywotność papieru ściernego?
Z pewnością znamy to uczucie, gdy świeżo założony pas bezkońcowy czy papier ścierny zabrudzi się pyłem na tyle, że nie można go dalej stosować –...
Czytaj więcej

Akcesoria ścierne do elektronarzędzi - przegląd przydatnych materiałów

Akcesoria ścierne do elektronarzędzi - przegląd przydatnych materiałów
Wiertarki i szlifierki to elektronarzędzia, które niejednokrotnie przydają się do rozmaitych prac w naszych gospodarstwach domowych. Tego rodzaju sprz...
Czytaj więcej

Akcesoria do szlifierek – w co warto się wyposażyć?

Akcesoria do szlifierek – w co warto się wyposażyć?
Szlifierki to jedne z podstawowych elektronarzędzi, których obecność jest niezastąpiona w większości warsztatów. Przydają się nie tylko w profesjonaln...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena
1 komentarz
30.03.2016
Ja na razie miałam przygody tylko z szlifowaniem ręcznym. Chyba jednak muszę zaopatrzyć się w oscylacyjną. Lubię bardzo pracę w drewnie.

Ocena i komentarz dla:

Szlifowanie drewna - porady