Produkty

Szlifowanie gładzi gipsowej – ręcznie czy mechanicznie?

Szlifowanie gładzi gipsowej – ręcznie czy mechanicznie?

Przygotowując ściany do malowania, z pewnością próbujemy je jak najlepiej wyrównać – by ostatecznie zyskać idealnie gładką powierzchnię. Właśnie do tego służy gładź szpachlowa. Możemy ją wyszlifować na dwa sposoby: ręcznie lub przy pomocy specjalnej szlifierki. Zobaczmy, czym różnią się te metody!

Schlifowanie mechniczneRęczne szlifowanie gładzi – co warto o tym wiedzieć?

Do ręcznego szlifowania gładzi szpachlowej potrzebujemy narzędzia złożonego z dwóch elementów:

- specjalnej pacy z długim uchwytem;
- papieru ściernego lub siatki do szlifowania.

O tym, który z tych materiałów lepiej sprawdzi się w tej sytuacji, przeczytamy w tym artykule.

Taka metoda najlepiej sprawdza się w przypadku niewielkich pomieszczeń i trudno dostępnych miejsc. Może być z kolei nieco problematyczna w większych wnętrzach. Dlaczego? Chociażby z powodu dużej ilości pyłu, który powstaje podczas pracy. Czy możemy sobie z tym jakoś poradzić? Na rynku znajdziemy też nieco droższe pace, które będą wyposażone w specjalny system odsysania pyłu lub w adapter do podpięcia rury od odkurzacza. Decydując się na zakup tego akcesorium co prawda zapłacimy więcej, ale w czasie szlifowania gładzi powstanie mniej pyłu.

Porada eksperta

Na rynku najczęściej spotkamy się z pacami o szerokości 80 lub 105 mm. Warto jednak wspomnieć o tym, że papier ścierny o szerokości równej 105 mm cieszy się większą popularnością – dlatego też nie będziemy mieć trudności z jego znalezieniem na sklepowych półkach.

Szlifowanie gładzi gipsowej ręczneJak działa szlifierka do gładzi szpachlowej?

Alternatywę dla wyżej przedstawionej metody stanowi zastosowanie szlifierki elektrycznej, zwanej również „żyrafą”. Stosując zasilane prądem akcesorium, możemy pracować szybciej i wydajniej – dlatego też zaleca się korzystanie z niego w przypadku większych powierzchni. Na korzyść tej metody szlifowania gładzi przemawia przede wszystkim to, że w czasie pracy powstanie znacznie mniej uciążliwego pyłu. Wszystko za sprawą zintegrowanego systemu odsysania pyłu, który należy podłączyć do przemysłowego odkurzacza.

Jak pracować szlifierką mechaniczną? Zacznijmy od drzwi i kierujmy się powoli w stronę okna. Dzięki temu będziemy lepiej widzieć miejsca, które wymagają poprawienia. Przesuwajmy narzędzie płynnymi ruchami, raz po razie, aby zyskać jak najbardziej równomierny efekt końcowy. Najlepiej też robić to w świetle naturalnym – sztuczne oświetlenie może trochę zniekształcać szczegóły.

Szlifierka do gipsu CastoramaNa takiej szlifierce mocuje się papier ścierny w postaci krążka – najczęściej o średnicy równej 225 mm. Wybierając go, zwróćmy koniecznie uwagę na rozkład i liczbę otworów znajdujących się na części roboczej naszego urządzenia – mogą być umieszczone bliżej krawędzi lub bliżej środka. Dlaczego jest to tak istotne? Otwory te służą do odsysania pyłu w czasie szlifowania gładzi szpachlowej. Jeśli więc zasłonimy je nieodpowiednio dobranym krążkiem ściernym, funkcja ta nie będzie działać. Efekt? Pył osiądzie wszędzie, a jego usunięcie zajmie nam dużo czasu.

Szlifowanie ścian – zarówno ręczne, jak i mechaniczne – jest dość prostą czynnością, choć wymaga pewnej wprawy. Koniecznie zobaczmy, jakie błędy można przy tym popełnić i jak ich uniknąć!

Data publikacji: 02.08.2018
Doradca Dział Narzędzia

Dział Narzędzia

Powiązane artykuły

Akcesoria do szlifierek – w co warto się wyposażyć?

Akcesoria do szlifierek – w co warto się wyposażyć?
Szlifierki to jedne z podstawowych elektronarzędzi, których obecność jest niezastąpiona w większości warsztatów. Przydają się nie tylko w profesjonaln...
Czytaj więcej

Szlifierka do gipsu – jak wybrać?

Szlifierka do gipsu – jak wybrać?
Szlifowanie gipsu potrafi być czynnością nie tylko czasochłonną, ale przede wszystkim także dość uciążliwą. Gips to bowiem rodzaj materiału, który pod...
Czytaj więcej

Rodzaje i wybór szlifierek

Rodzaje i wybór szlifierek
Szlifierki to rodzaj obrabiarek służących do wykańczania powierzchni utwardzonych, uprzednio poddanych już obróbce. Wykańczanie szlifowaniem może doty...
Czytaj więcej

Ocena i komentarz dla:

Szlifowanie gładzi gipsowej – ręcznie czy mechanicznie?