Produkty

Szlifowanie gładzi gipsowych – lepszy papier ścierny czy siatka?

Szlifowanie gładzi gipsowych – lepszy papier ścierny czy siatka?

Gładzie gipsowe to warstwa wykończeniowa, która sprawia, że ściana jest idealnie gładka i wygląda estetycznie. Najpierw jednak warstwę gładzi musimy przeszlifować. Bez względu na to, czy wybierzemy ręczną czy mechaniczną metodę, do wyboru mamy dwa rodzaje materiału do szlifowania ścian – papier lub siatkę ścierną. Który materiał będzie lepszy?

szlifowanie ręczneRęczne i maszynowe szlifowanie

Wprawieni fachowcy szlifują gipsowe gładzie ręczną metodą na mokro, która wymaga jednak nieco wprawy i użycia tzw. gładzi angielskiej. Łatwiejszym sposobem jest szlifowanie na sucho z użyciem pacy do zamocowania papieru ściernego lub siatki ściernej. Tę metodę wybierzmy do niewielkich powierzchni, kiedy np. remontujemy jeden pokój. Kiedy czeka nas większy remont, możemy sięgnąć po szlifierkę do gipsu i gładzi, tzw. żyrafę. Usprawni ona pracę i pozbawi problemu osiadającego się pyłu. Więcej o urządzeniach piszemy w poradniku Jak wybrać szlifierkę do gipsu, tymczasem przejdźmy do wyboru materiałów ściernych do szlifowania ścian.

Wybór materiałów szlifierskich do gładzijak szlifować gładź gipsową

Zanim wybierzemy materiał szlifierki, potrzebujemy pacy, która umożliwia jego gładkie przyleganie do ściany. Wybór jest spory – standardowe szerokości pac wahają się od 80 do 105 mm. Ceny pac też są zróżnicowane, a najtańsze akcesoria można kupić już za niecałe 10 zł.

Siatki ścierne dostaniemy w rozmiarach dopasowanych zarówno do szerokości ręcznych pac, jak i mechanicznych szlifierek – zwykle mają 105 mm szerokości i 280 mm długości. Dostępne są też okrągłe siatki do dysków ściernych, zwykle o średnicy 225 mm. Jeśli szukamy papieru ściernego, do dyspozycji mamy arkusze lub rolki, które można docinać na wymiar pacy lub dysku narzędzia szlifierskiego. O zasadach doboru ziarnistości piszemy w poradniku Jak wybrać właściwą granulację papieru ściernego?

Papier i siatka – ich wady i zalety

Podstawową wadą papieru ściernego jest fakt, że szybko się zapycha przy szlifowaniu ścian. A trzeba pamiętać, że zapchany papier może rysować wygładzaną powierzchnię! Siatkę łatwiej przedmuchać z zalegającego pyłu. Jej sporym plusem jest też to, że jest dwustronna. Gdy jedna strona się zużyje do dyspozycji pozostaje druga.

Porada eksperta

Najpopularniejszym i zarazem jednym z najtańszych materiałów do szlifowania ścian jest papier ścierny z brązowego elektrokorundu. Jednak jeśli chcemy szybciej uzyskać estetyczny efekt, możemy użyć nieco droższego, a skuteczniejszego rodzaju ścierniwa z tzw. elektrokorundu szlachetnego o białym kolorze. Jest jednym z najbardziej skrawnych i czystych ścierniw syntetycznych. Jego kruche ziarna minimalizują ryzyko powstawania rys na ścianach. Produkuje się z niego zarówno papier, jak i siatki.

jak szlifować gipsCzy kolor materiału ściernego ma znaczenie?

Przy doborze kierujmy się rodzajem ścierniwa użytego do wyrobu papieru i jego granulacją, a nie jego kolorem. Mitem jest, że biały papier ścierny jest lepszy od np. brązowego – ważny jest sam rodzaj ziarna, a nie spoiwa, które nadaje mu finalny kolor.

Inaczej będzie w przypadku siatek ściernych – ich barwy w większości odpowiadają użytej technologii wyrobu. Np. czarne siatki są wyprodukowane z węglika krzemu, czyli materiału bardziej cenionego od elektrokorundu. Nadaje się on do szlifowania twardych gładzi. Do miękkiego gipsu warto wybrać białe siatki ze szlachetnego elektrokorundu, które dzięki elastyczności zapewnią idealnie gładką, finalną powierzchnię. Możemy je odnaleźć w kategorii siatki ścierne do elektronarzędzi i pac.

Data publikacji: 02.03.2018
Doradca Dział Narzędzia

Dział Narzędzia

Powiązane artykuły

Narzędzia ścierne - praktyczne kompendium wiedzy

Narzędzia ścierne - praktyczne kompendium wiedzy
Twój warsztat to miejsce, w którym na co dzień mierzysz się nie tylko z drobnymi naprawami, ale także z poważniejszymi zadaniami. Zebral...
Czytaj więcej

Akcesoria ścierne do elektronarzędzi - przegląd przydatnych materiałów

Akcesoria ścierne do elektronarzędzi - przegląd przydatnych materiałów
Wiertarki i szlifierki to elektronarzędzia, które niejednokrotnie przydają się do rozmaitych prac w naszych gospodarstwach domowych. Tego rodzaju sprz...
Czytaj więcej

Rodzaje i wybór materiałów ściernych

Rodzaje i wybór materiałów ściernych
Materiały ścierne to takie, które dzięki zawartości ziarna ściernego pozwalają wyrównać wiele rozmaitych powierzchni. Do różnorodnych materiałów powin...
Czytaj więcej

Ocena i komentarz dla:

Szlifowanie gładzi gipsowych – lepszy papier ścierny czy siatka?