Produkty

Szpachle i kity do drewna – co warto o nich wiedzieć?

Szpachle i kity do drewna – co warto o nich wiedzieć?

Szpachle i kity to produkty, dzięki którym możemy wyrównać ubytki w drewnianej powierzchni, przywracając jej w ten sposób estetyczny wygląd. Czym odróżniają się od siebie te 2 masy plastyczne i do czego możemy je zastosować? I jaki preparat wybrać, aby najlepiej pasował do specyfiki wykonywanej przez nas pracy?

Czym kierować się podczas wybierania szpachli do drewna?

Na rynku możemy znaleźć szeroki wybór najróżniejszych szpachli do drewna, przeznaczonych do wykonywania różnych prac naprawczych. Co warto uwzględnić przed zakupem preparatu z tej grupy?

- Najbardziej uniwersalne rozwiązanie stanowi biała szpachla – można ją stosować ze wszystkimi rodzajami drewna. Ze względu na jej nieestetyczny wygląd, używa się jednak jedynie jako warstwę podkładową przeznaczoną do późniejszego pomalowania.

Czy wiesz, że…?

Biała szpachla do drewna nie musi być rzeczywiście biała – najczęściej cechuje się ona kolorem écru lub beżowym. Określenie „biały” pochodzi od podstawowego składnika bazy tej substancji.

szpachlowaniePodobny efekt można też uzyskać przy pomocy szpachli w sprayu. Przy użyciu tego preparatu również nie można uzyskać w pełni estetycznego efektu, nadaje się on jednak do malowania farbą. Szpachla w sprayu świetnie sprawdzi się zatem jako podkład, który zwiększy trwałość później zastosowanej masy plastycznej.

Większość szpachli jest przeznaczona do renowacji określonego rodzaju drewna. Jest to ważne nie tylko ze względów estetycznych motywowanych kolorem, a także praktycznych – są one dopasowane do gęstości i twardości konkretnego drewna.

Mamy też do dyspozycji szpachlę bezbarwną, która doskonale sprawdzi się w przypadku niewielkich ubytków. Przy pomocy bezbarwnej szpachli możemy uzyskać półmatowy, dość trwały efekt, który nie będzie rzucać się w oczy. Jeśli jednak nałożymy ją na większą powierzchnię, nie będzie ona zupełnie niewidoczna.

Kit do parkietu Den Braven 300 ml ciemny dąbMożemy również wykorzystać dwuskładnikową masę szpachlową, złożoną z preparatu bazowego i utrwalacza. Preparat tego rodzaju pozwoli nam osiągnąć najbardziej zbliżony do naturalnego efekt, jednak jego stosowanie wymaga pewnej wprawy. Musimy także od razu zużyć całe opakowanie produktu, ponieważ szybko wysycha.

Na co zwrócić uwagę przy kupowaniu kitu do drewna?

Podczas wybierania kitu do drewna powinniśmy rozważyć kilka czynników, które wpłyną na naszą późniejszą pracę i na efekt, który osiągniemy. Jakie właściwości tej masy plastycznej mogą mieć dla nas znaczenie?

- sposób wysychania – kit może stwardnieć z upływem czasu i działania powietrza lub pozostać delikatnie plastyczne.

- czas potrzebny do ustabilizowania łączenia – do całkowitego wyschnięcia lub stworzenia elastycznej, lecz stabilnej warstwy. Ten drugi proces najczęściej zajmuje 5–20 minut, ten pierwszy może z kolei trwać nawet do 2 tygodni.

- zakres odporności na wahania temperatury – element może być odporny na działanie temperatury z zakresu od -20°C do +80°C. Jeśli zastosujemy go w miejscu, do którego nie jest on przystosowany, szybko straci on swoją funkcjonalność i się wykruszy.

- możliwość pomalowania – umożliwi nam to precyzyjne dopasowanie koloru uzupełnionego ubytku do reszty drewnianej powierzchni.

kity do parkietuKit do drewna czy szpachla?

Każdy majsterkowicz staje przed tym dylematem – szpachla do drewna czy kit? Wszystko zależy od tego, co chcemy osiągnąć i na jakiej trwałości wykonanej spoiny nam zależy. Przy pomocy kitu możemy osiągnąć trwalszy efekt, który będzie jednocześnie nieco bardziej odporny na niekorzystne działanie czynników pogodowych i na zmianę temperatury. Dzięki temu możemy ją używać w miejscach, które są szczególnie narażone na opady. Szpachla co prawda odznacza się niższymi parametrami wytrzymałościami, pozwala jednak na uzyskanie bardziej estetycznego efektu.

Producenci zazwyczaj dokładnie precyzją obszar zastosowania preparatu. Kit zaleca się używać do renowacji drewna w miejscach szczególnie narażonych na urazy mechaniczne, takich jak ramy okienne czy parkiety. Szpachla natomiast najlepiej posłuży w pracach, które mają na celu osiągnięcie dekoracyjnego efektu – w rzeźbiarstwie czy podczas ozdabiania mebli. Inne sposoby na renowację drewnianej powierzchni znajdziemy w tym artykule.

Doradca Dział wykończenie

Dział Wykończenie

Powiązane artykuły

Masy uszczelniające do drewnianych podłóg – zastosowanie i charakterystyka

Masy uszczelniające do drewnianych podłóg – zastosowanie i charakterystyka
Renowacja wykonanych z drewna elementów lub powierzchni będzie możliwa wyłącznie przy użyciu odpowiednich preparatów. Masa uszczelniająca, kit lub s...
Czytaj więcej

Kit do parkietu – kiedy jest potrzebny?

Kit do parkietu – kiedy jest potrzebny?
Spośród akcesoriów do szybkiej naprawy stanu drewnianych okładzin podłogowych, szczególną rolę mają do spełnienia kity. Dzięki ic...
Czytaj więcej

Jak naprawić parkiet?

Jak naprawić parkiet?
Parkiet to wykończenie podłogi, które z jednej strony jest naturalne i klasyczne, a z drugiej ponadczasowe. Sprawia, że pomieszczenie wygląda e...
Czytaj więcej

Ocena i komentarz dla:

Szpachle i kity do drewna – co warto o nich wiedzieć?